Under torsdagseftermiddagen var det officiell byggstart för Kvarteret Bagaren i centrala Lindesberg, kanske mer känt för många som gamla brandstationen.
När bygget står klart under våren 2019 kommer trevåningshuset innehålla 12 ungdomslägenheter om ”1 rum och loft” som man valt att kalla det, kontor- och affärslokaler för sammanlagt tre hyresgäster, samt ett stort parkeringsgarage under jord.
Jan Sahlin FALAB, Björn Pettersson FALAB, Fredrik Wadsten J. Anderbert Bygg, och Irja Gustavsson (S). Foto: Camilla Lagerman
– På våning tre kommer alla lägenheter att ligga, på våning ett och två är det affärs- och kontorslokaler, som faktiskt redan nu är fulltecknade, och sedan garage längst ned. Den röda färgen i fasaden är hämtad från de röda byggnaderna runtomkring, för att det nya ska smälta in så bra som möjligt, berättar Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO.
– Vi har en stor efterfrågan på just ungdomslägenheter, så det är toppen att det blir av! Sedan är det bara ett plus om man dessutom kan locka hit studenter från Örebro, som vill bo i Lindesberg, säger Irja Gustavsson och fortsätter:
– Sedan är det extra roligt att vi har ett lokalt företag som fått totalentreprenaden av bygget!
– Det här är det femte bygget som vi startar upp på väldigt kort tid, och fyra av fem entreprenader är lokala företag, berättar Roger Sixtensson glatt.
J. Anderbert Bygg innehar totalentreprenaden av bygget som beräknas kosta ca 60 miljoner kronor.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.