Det gäller att ha tungan rätt i mun och hammaren i ett stadigt grepp. Men sedan då? Vad behöver man veta mer innan man ger sig i kast med att fixa och dona där hemma? Det är just sådana frågor som får sina svar på den minimässa som Bergslagens Sparbank arrangerar i samarbete med lokala entreprenörer till helgen.
Som villaägare har man mycket ansvar – men man har också en väldigt stor frihet när det kommer till att bygga om och forma bostaden efter eget tycke och smak. Detta är temat när Bergslagens Sparbank nu till helgen öppnar dörrarna till deras minimässa i lokalerna på Kungsgatan. Det är privatmarknadschef, Karin Gardefeldt, och Fastighetsbyråns mäklare, Linn Sander, som håller i rodret för denna mässa, som alltså går i temat ”Renovering”.
Duon hoppas nu att man kan hjälpa till att räta ut en hel del frågetecken som fastighetsägare stöter på när hammaren och sågen skall plockas fram – eller när det kommer till att skydda huset från t ex rötangrepp.
-Vi hoppas naturligtvis att så många som möjligt passar på att ställa frågor kring det här. Vi har en rejäl bredd på detta tema, från en djupare analys till det mer kosmetiska, förklarar Karin.
Med på mässan finns därför Anticimex, som kommer att prata riskfaktorer som inte alltid syns men kan bli mycket kostsamt om det ej åtgärdas. Inredningsexperten Pernilla Eriksson hjälper till med slutklämmen i ett renoveringsprojekt.
-Hon är ju väldigt duktig på just inredning, så förhoppningsvis skall besökarna få en hel del nyttiga tips att ta med sig hem, poängterar Karin.
Dessutom står flera andra företagare redo att ta hand om besökarna. (Se listan nedan)
-Som fastighetsägare har man ett stort ansvar och ett renoveringsprojekt är ju något som höjer värdet på huset, men det gäller att göra rätt också. Därför hoppas vi att mässan kan vara till hjälp på så många olika plan, från det rent praktiska till det ekonomiska, förklarar Karin Gardefeldt.
Mässan arrangeras lördag 29 okt kl. 10-14 i Bergslagens Sparbanks lokaler på Kungsgatan vid Rådhustorget. På mässan finns följande företag representerade:
Bergslagens Sparbank
Bergslagens Energi & Kamin
Fastighetsbyrån
Flügger Färg
LSAB
Stefans Skog och Fritid
Storå Rör
Seminarier med:
Anticimex
Pernilla Eriksson
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.