Det gäller att ha tungan rätt i mun och hammaren i ett stadigt grepp. Men sedan då? Vad behöver man veta mer innan man ger sig i kast med att fixa och dona där hemma? Det är just sådana frågor som får sina svar på den minimässa som Bergslagens Sparbank arrangerar i samarbete med lokala entreprenörer till helgen.
Som villaägare har man mycket ansvar – men man har också en väldigt stor frihet när det kommer till att bygga om och forma bostaden efter eget tycke och smak. Detta är temat när Bergslagens Sparbank nu till helgen öppnar dörrarna till deras minimässa i lokalerna på Kungsgatan. Det är privatmarknadschef, Karin Gardefeldt, och Fastighetsbyråns mäklare, Linn Sander, som håller i rodret för denna mässa, som alltså går i temat ”Renovering”.
Duon hoppas nu att man kan hjälpa till att räta ut en hel del frågetecken som fastighetsägare stöter på när hammaren och sågen skall plockas fram – eller när det kommer till att skydda huset från t ex rötangrepp.
-Vi hoppas naturligtvis att så många som möjligt passar på att ställa frågor kring det här. Vi har en rejäl bredd på detta tema, från en djupare analys till det mer kosmetiska, förklarar Karin.
Med på mässan finns därför Anticimex, som kommer att prata riskfaktorer som inte alltid syns men kan bli mycket kostsamt om det ej åtgärdas. Inredningsexperten Pernilla Eriksson hjälper till med slutklämmen i ett renoveringsprojekt.
-Hon är ju väldigt duktig på just inredning, så förhoppningsvis skall besökarna få en hel del nyttiga tips att ta med sig hem, poängterar Karin.
Dessutom står flera andra företagare redo att ta hand om besökarna. (Se listan nedan)
-Som fastighetsägare har man ett stort ansvar och ett renoveringsprojekt är ju något som höjer värdet på huset, men det gäller att göra rätt också. Därför hoppas vi att mässan kan vara till hjälp på så många olika plan, från det rent praktiska till det ekonomiska, förklarar Karin Gardefeldt.
Mässan arrangeras lördag 29 okt kl. 10-14 i Bergslagens Sparbanks lokaler på Kungsgatan vid Rådhustorget. På mässan finns följande företag representerade:
Bergslagens Sparbank
Bergslagens Energi & Kamin
Fastighetsbyrån
Flügger Färg
LSAB
Stefans Skog och Fritid
Storå Rör
Seminarier med:
Anticimex
Pernilla Eriksson
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.