Det gäller att ha tungan rätt i mun och hammaren i ett stadigt grepp. Men sedan då? Vad behöver man veta mer innan man ger sig i kast med att fixa och dona där hemma? Det är just sådana frågor som får sina svar på den minimässa som Bergslagens Sparbank arrangerar i samarbete med lokala entreprenörer till helgen.
Som villaägare har man mycket ansvar – men man har också en väldigt stor frihet när det kommer till att bygga om och forma bostaden efter eget tycke och smak. Detta är temat när Bergslagens Sparbank nu till helgen öppnar dörrarna till deras minimässa i lokalerna på Kungsgatan. Det är privatmarknadschef, Karin Gardefeldt, och Fastighetsbyråns mäklare, Linn Sander, som håller i rodret för denna mässa, som alltså går i temat ”Renovering”.
Duon hoppas nu att man kan hjälpa till att räta ut en hel del frågetecken som fastighetsägare stöter på när hammaren och sågen skall plockas fram – eller när det kommer till att skydda huset från t ex rötangrepp.
-Vi hoppas naturligtvis att så många som möjligt passar på att ställa frågor kring det här. Vi har en rejäl bredd på detta tema, från en djupare analys till det mer kosmetiska, förklarar Karin.
Med på mässan finns därför Anticimex, som kommer att prata riskfaktorer som inte alltid syns men kan bli mycket kostsamt om det ej åtgärdas. Inredningsexperten Pernilla Eriksson hjälper till med slutklämmen i ett renoveringsprojekt.
-Hon är ju väldigt duktig på just inredning, så förhoppningsvis skall besökarna få en hel del nyttiga tips att ta med sig hem, poängterar Karin.
Dessutom står flera andra företagare redo att ta hand om besökarna. (Se listan nedan)
-Som fastighetsägare har man ett stort ansvar och ett renoveringsprojekt är ju något som höjer värdet på huset, men det gäller att göra rätt också. Därför hoppas vi att mässan kan vara till hjälp på så många olika plan, från det rent praktiska till det ekonomiska, förklarar Karin Gardefeldt.
Mässan arrangeras lördag 29 okt kl. 10-14 i Bergslagens Sparbanks lokaler på Kungsgatan vid Rådhustorget. På mässan finns följande företag representerade:
Bergslagens Sparbank
Bergslagens Energi & Kamin
Fastighetsbyrån
Flügger Färg
LSAB
Stefans Skog och Fritid
Storå Rör
Seminarier med:
Anticimex
Pernilla Eriksson
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.