Totalt 16 arbetstimmar lades på att få hemtjänstens bilar ut i trafik igen. Foto: Camilla Lagerman
Så mycket kostade det att få hemtjänstens bilar i rullning igen
Som tidigare rapporterats blev 16 av hemtjänstens bilar utsatta för en sammantaget mycket omfattande skadegörelse tidigare i veckan. Nu har kostnaden för detta räknats ut.
Det var i onsdags morse som hemtjänstens personal i Lindesberg slog larm om att någon eller några hade utsatt deras samtliga bilar, som stod parkerade i parkeringshuset, för skadegörelse under natten. 16 bilar hade satts ur trafik genom att man med ett vasst föremål stuckit hål på däcken. Totalt rör det sig om 46 däck.
Det blev Lindesbergs Nya Gummiverkstad som blixtinkallades för att så fort som möjligt få bilarna i trafik igen.
– Det här var ju helt galet, man förstår inte riktigt hur någon kan göra något sådant här. Det kan ju få allvarliga konsekvenser om personalen inte kommer fram med mediciner till människor som sitter och väntar, säger Bobby Gehrman, Lindesbergs Nya Gummiverkstad.
Bobby Gehrman. Foto: Camilla Lagerman
På grund av skadegörelsens omfattning, fick Gehrman med personal göra upp en plan för att få så många bilar som möjligt i trafik igen med det däcklager man hade tillgång till.
– Vi hade 25 däck på lager och fick beställa hem resterande, så därför började vi med de bilar som hade fått två eller tre däck förstörda och avvaktade med de bilar som hade fått samtliga däck punkterade, berättar Gehrman.
Två man, som tillsammans lade 16 arbetstimmar, krävdes för att få samtliga bilar i rullning igen. Nu har material- och arbetskostnaden summerats till 90 000 kronor.
Ingen förundersökning inledd
När detta anmäldes tidigare i veckan inleddes ingen förundersökning. Detta efter en bedömning om att man inte såg det möjligt att finna en misstänkt gärningsman utifrån de rådande omständigheterna. Dock kan en utredning fortfarande bli aktuell, men då krävs att polisen får in tips som bedöms intressanta.
Har du tips gällande skadegörelsen?
Polisens tipsnummer: 114 14
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...