Gårdagens och nattens snöfall har inte orsakat några större störningar i trafiken i Lindesbergs kommun, rapporterar polisen på onsdagsmorgonen. Men vad gäller kostnaderna för det senaste snöovädret, så har man inte samma positiva besked. BKT uppger att man redan är uppe i 150 000 kr – och då har man inte fått slutnotan på kalaset ännu.
En och annan avåkning har skett under natten och morgontimmarna, dessbättre har inga allvarligare olyckor inträffat som resulterat i personskador. Inte heller problembackarna mellan Lindesberg och Fanthyttan – Hällabackarna – har inneburit några större problem för den tyngre trafiken vad polisen erfar.
Kostnadsmässigt har snöfallet dock varit mer brutalt. Bara själva plogningen som har pågått under natten har kostat cirka 150 000 kronor. Men taxametern stannar inte vid detta.
-Vi har fasta kostnader för beredskap också och sedan måste man även räkna med bortforsling av den snö som nu har plogats upp i stora snöhögar. Det är i första hand snön i centrum, på platser där det är ont om utrymme, som vi ser till att få bort snön snabbt, förklarar Joakim Eriksson, chef för gata, park och idrott på Bergslagens Kommunalteknik.
Under natten har totalt 25 maskiner gått för fullt på samtliga orter i kommunen.
Ett nytt år innebär visserligen nya pengar för ändamålet. BKT har fått cirka tre miljoner kronor budgeterat för snöröjning och det skall räcka resterande vintersäsong samt inledningen av nästkommande. Där ingår även kostnaden för sandning samt att sedan ta hand om sanden på gatorna i vår. Så här i början av januari är det därför väldigt svårt att sia om hur budgeten står sig.
-Det räcker ju med ett par snöfall så rinner pengarna iväg. Nu har vi visserligen en backup på drygt en miljon kronor om det skulle behövas. Det är dock pengar som är tänkt att gå till underhåll av vägar i år, säger Joakim Eriksson.
Dessvärre säger prognoserna från SMHI fortsatt snöfall under både onsdagen och torsdagen.
Fotnot: Facit för 2010. Budget för snöröjning var strax under 3 miljoner kronor. Slutnotan stannade på 5,5 miljoner kronor.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.