Gårdagens och nattens snöfall har inte orsakat några större störningar i trafiken i Lindesbergs kommun, rapporterar polisen på onsdagsmorgonen. Men vad gäller kostnaderna för det senaste snöovädret, så har man inte samma positiva besked. BKT uppger att man redan är uppe i 150 000 kr – och då har man inte fått slutnotan på kalaset ännu.
En och annan avåkning har skett under natten och morgontimmarna, dessbättre har inga allvarligare olyckor inträffat som resulterat i personskador. Inte heller problembackarna mellan Lindesberg och Fanthyttan – Hällabackarna – har inneburit några större problem för den tyngre trafiken vad polisen erfar.
Kostnadsmässigt har snöfallet dock varit mer brutalt. Bara själva plogningen som har pågått under natten har kostat cirka 150 000 kronor. Men taxametern stannar inte vid detta.
-Vi har fasta kostnader för beredskap också och sedan måste man även räkna med bortforsling av den snö som nu har plogats upp i stora snöhögar. Det är i första hand snön i centrum, på platser där det är ont om utrymme, som vi ser till att få bort snön snabbt, förklarar Joakim Eriksson, chef för gata, park och idrott på Bergslagens Kommunalteknik.
Under natten har totalt 25 maskiner gått för fullt på samtliga orter i kommunen.
Ett nytt år innebär visserligen nya pengar för ändamålet. BKT har fått cirka tre miljoner kronor budgeterat för snöröjning och det skall räcka resterande vintersäsong samt inledningen av nästkommande. Där ingår även kostnaden för sandning samt att sedan ta hand om sanden på gatorna i vår. Så här i början av januari är det därför väldigt svårt att sia om hur budgeten står sig.
-Det räcker ju med ett par snöfall så rinner pengarna iväg. Nu har vi visserligen en backup på drygt en miljon kronor om det skulle behövas. Det är dock pengar som är tänkt att gå till underhåll av vägar i år, säger Joakim Eriksson.
Dessvärre säger prognoserna från SMHI fortsatt snöfall under både onsdagen och torsdagen.
Fotnot: Facit för 2010. Budget för snöröjning var strax under 3 miljoner kronor. Slutnotan stannade på 5,5 miljoner kronor.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.