Gårdagens och nattens snöfall har inte orsakat några större störningar i trafiken i Lindesbergs kommun, rapporterar polisen på onsdagsmorgonen. Men vad gäller kostnaderna för det senaste snöovädret, så har man inte samma positiva besked. BKT uppger att man redan är uppe i 150 000 kr – och då har man inte fått slutnotan på kalaset ännu.
En och annan avåkning har skett under natten och morgontimmarna, dessbättre har inga allvarligare olyckor inträffat som resulterat i personskador. Inte heller problembackarna mellan Lindesberg och Fanthyttan – Hällabackarna – har inneburit några större problem för den tyngre trafiken vad polisen erfar.
Kostnadsmässigt har snöfallet dock varit mer brutalt. Bara själva plogningen som har pågått under natten har kostat cirka 150 000 kronor. Men taxametern stannar inte vid detta.
-Vi har fasta kostnader för beredskap också och sedan måste man även räkna med bortforsling av den snö som nu har plogats upp i stora snöhögar. Det är i första hand snön i centrum, på platser där det är ont om utrymme, som vi ser till att få bort snön snabbt, förklarar Joakim Eriksson, chef för gata, park och idrott på Bergslagens Kommunalteknik.
Under natten har totalt 25 maskiner gått för fullt på samtliga orter i kommunen.
Ett nytt år innebär visserligen nya pengar för ändamålet. BKT har fått cirka tre miljoner kronor budgeterat för snöröjning och det skall räcka resterande vintersäsong samt inledningen av nästkommande. Där ingår även kostnaden för sandning samt att sedan ta hand om sanden på gatorna i vår. Så här i början av januari är det därför väldigt svårt att sia om hur budgeten står sig.
-Det räcker ju med ett par snöfall så rinner pengarna iväg. Nu har vi visserligen en backup på drygt en miljon kronor om det skulle behövas. Det är dock pengar som är tänkt att gå till underhåll av vägar i år, säger Joakim Eriksson.
Dessvärre säger prognoserna från SMHI fortsatt snöfall under både onsdagen och torsdagen.
Fotnot: Facit för 2010. Budget för snöröjning var strax under 3 miljoner kronor. Slutnotan stannade på 5,5 miljoner kronor.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör