Gårdagens och nattens snöfall har inte orsakat några större störningar i trafiken i Lindesbergs kommun, rapporterar polisen på onsdagsmorgonen. Men vad gäller kostnaderna för det senaste snöovädret, så har man inte samma positiva besked. BKT uppger att man redan är uppe i 150 000 kr – och då har man inte fått slutnotan på kalaset ännu.
En och annan avåkning har skett under natten och morgontimmarna, dessbättre har inga allvarligare olyckor inträffat som resulterat i personskador. Inte heller problembackarna mellan Lindesberg och Fanthyttan – Hällabackarna – har inneburit några större problem för den tyngre trafiken vad polisen erfar.
Kostnadsmässigt har snöfallet dock varit mer brutalt. Bara själva plogningen som har pågått under natten har kostat cirka 150 000 kronor. Men taxametern stannar inte vid detta.
-Vi har fasta kostnader för beredskap också och sedan måste man även räkna med bortforsling av den snö som nu har plogats upp i stora snöhögar. Det är i första hand snön i centrum, på platser där det är ont om utrymme, som vi ser till att få bort snön snabbt, förklarar Joakim Eriksson, chef för gata, park och idrott på Bergslagens Kommunalteknik.
Under natten har totalt 25 maskiner gått för fullt på samtliga orter i kommunen.
Ett nytt år innebär visserligen nya pengar för ändamålet. BKT har fått cirka tre miljoner kronor budgeterat för snöröjning och det skall räcka resterande vintersäsong samt inledningen av nästkommande. Där ingår även kostnaden för sandning samt att sedan ta hand om sanden på gatorna i vår. Så här i början av januari är det därför väldigt svårt att sia om hur budgeten står sig.
-Det räcker ju med ett par snöfall så rinner pengarna iväg. Nu har vi visserligen en backup på drygt en miljon kronor om det skulle behövas. Det är dock pengar som är tänkt att gå till underhåll av vägar i år, säger Joakim Eriksson.
Dessvärre säger prognoserna från SMHI fortsatt snöfall under både onsdagen och torsdagen.
Fotnot: Facit för 2010. Budget för snöröjning var strax under 3 miljoner kronor. Slutnotan stannade på 5,5 miljoner kronor.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.