I en tid då otroligt mycket fokus ligger på coronavirusets framfart i samhället är det extra viktigt att prata med barnen och bemöta deras oro och rädsla, något som ibland kan vara väldigt svårt. LindeNytt har tagit hjälp av Johanna Högblom, kurator på psykosociala mottagningen i Lindesberg och samordnare för psykisk hälsa-arbetet i norra länsdelen som ger sin syn på hur du som förälder eller annan vuxen kan prata med barn om Coronaviruset.
När samhället plötsligt förändras, förskolor och skolor inför nya rutiner för att förebygga smittspridning, aktiviteter ställs in och bilder i media visar människor i skyddsmundering, är det lätt att det väcker tankar och känslor hos våra barn. För många vuxna kan det kännas svårt att prata om krissituationen vi befinner oss i, och man kanske känner sig osäker på hur man ska bemöta ett barns funderingar.
Johanna Högblom ger matnyttiga tips. Foto: Privat
Johanna Högblom, kurator på psykosociala mottagningen i Lindesberg och samordnare för psykisk hälsa-arbetet i norra länsdelen, som även arbetat i 7 år på Barn- och ungdomspsykiatrin i Örebro ger här några tips på hur man kan prata med barnen om viruset och allt som sker i samhället just nu.
– Ta reda på vad barnen redan vet och ha en tillåtande miljö för barnen att ställa frågor om de har några.
– Svara på det du kan svara på, men tänk på att skilja på vad som är ”vuxeninformation” och vad som är ”barninformation”
– Lyft fram det positiva, alla bra saker som görs, hur samhället snabbt har kunnat ställa om sig efter den nya situationen, att många kunniga personer arbetar hårt för att lösa situationen, att många som haft smittan nu har tillfrisknat, att få barn blir sjuka osv.
– Var uppmärksam på vilken information som sprids på barnens digitala plattformar och hjälp dem att sålla i vad som är gynnsamt. Be om att få sitta med och titta på vad som händer där. Prata om det ni ser tillsammans.
– Bekräfta barnen i att det är okej att känna oro när livet plötsligt blev annorlunda och hjälp dem att lindra den oron.
– Viktigt att tänka på i oroliga tider att barnen behöver en så normal vardag som de bara kan utifrån rådande förutsättningar. Välfungerande mat- och sömnrutiner, göra roliga saker (som kanske blir andra saker nu än vad de är vana vid), röra på sig, kan man inte/får man inte träffa personer som är viktiga för barnen se över möjligheten till alternativa lösningar. Var påhittig och kreativ.
Precis som barn mår även vuxna bra av ovanstående, men är oron stark hos dig som vuxen se till att prata om din oro, dina tankar med en annan vuxen. Inte med barnen.
Till sist, försök att prata om andra saker än bara Corona. Det finns en värld bortom detta, prata om minnen, drömmar, vardagen, livet. Passa på att ge barnen tid för sådant som inte hinns med i en annars så hektisk vardag.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.