39,7 procent av de röstberättigade i Lindesbergs kommun röstade i valet till Europaparlamentet. Det är en ökning med 4,6 procent sedan valet 2004. Folkpartiet och Sverigedemokraterna är de två partier i Linde som gick starkast framåt sedan förra valet.
Folkpartiet fick 9,4 procent av rösterna i Lindesberg och det är en ökning med 4,3 procent sedan 2004. Sverigedemokraterna gick ännu starkare framåt och fick 6,9 procent av rösterna, vilket är en ökning med hela 5,7 procent.
Även Moderaterna, Socialdemokraterna och Miljöpartiet fick ett ökat stöd i Lindesberg sedan förra valet. Bland dessa tre är det Miljöpartiet som står för den största ökningen med 3,1 procent.
Valets kanske allra största vinnare blev Piratpartiet som fick ett mandat efter att ha fått 7,0 procent av rösterna i hela landet. Lokalt i Lindesberg röstade 7,1 procent på Piratpartiet. Valets djupdykning stod Junilistan för. I valet 2004 fick partiet 20,2 procent i Lindesberg. Nu fick de endast 4,4 procent av Lindesbergs röster.
Se hur svenska folket röstade här
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.