Med endast ett par dagar kvar till valet, har vi pratat med ett antal småföretagare i Lindesberg och lyssnat till hur de resonerar inför valdagen.
Ur företagarens perspektiv är det viktigt att ge sin röst till ett parti som gynnar just företagsklimatet och företagaren i synnerhet.
Här nedan följer en sammanfattning av hur sex olika företagare svarade på frågan: Hur ska du rösta i valet?
————————————————————————————————————
Thomas Stunz
Småföretagare i Lindesberg
Driver företaget: Turn Support.
Har du bestämt dig för vilket parti du skall rösta på?
-Ja, i lokalvalet har jag bestämt mig. Jag kommer att lägga min röst på Bo Bäckman och Centerpartiet.
Vad har varit avgörande i ditt val?
-Jag tycker att Bäckman har visat att han kan genomföra sina åtaganden, han lovar – och håller. Det tycker jag är viktigt, för det är få politiker som har förmågan att göra det. Jag tycker också att han visar en sund inställning till företagandet.
————————————————————————————————————
Annelie Kåregren
Småföretagare i Lindesberg
Driver företaget: Salabim
Har du bestämt dig för vilket parti du skall rösta på?
-Ja, det har jag gjort. Jag kommer att rösta på Moderaterna.
Varför Moderaterna?
-För att vi behöver en förändring inom politiken. Deras politik tror jag kan vara en sporre för många människor som idag går arbetslösa av ”hälsoskäl”. Det finns ju faktiskt många människor som inte får chansen att arbeta på grund av tveksamma sjukskrivningar. Många av dessa är fullt arbetsföra och vill känna sig behövda, ha ett arbete att åka till varje dag. Dagens politik och synsätt på dessa människor gör ingen gott eftersom de aldrig får chansen.
————————————————————————————————————
Pehr Andersson
Småföretagare i Lindesberg
Driver enskild firma med inriktning på försäljning och uthyrning
Har du bestämt dig för vilket parti du skall rösta på?
-Nej, det har jag faktiskt inte gjort ännu. Det är svårt. Jag skulle vilja få svar på partiernas ambitioner gällande områden som skola och omsorg t ex, det är avgörande för min del när jag ska rösta på det lokala planet.
————————————————————————————————————
Hans Falck
Företagare i Lindesberg
Driver företaget: BåtNet Sverige AB
Har du bestämt dig för vilket parti du skall rösta på?
-Ja, jag vet precis hur jag ska rösta. Jag kommer att rösta på Göran Hägglund, Kristdemokraterna i riksdagsvalet, på Moderaterna i landstingsvalet och på Centern med kryss för Bo Bäckman i kommunvalet.
Motivera ditt val
Kd tror på familjen. M vill släppa fram privata vårdföretag. Bo Bäckman har erfarenhet som egenföretagare och var drivande i Pilkrog Friskola.
————————————————————————————————————
Brita Falck
Småföretagare i Lindesberg
Driver företaget: LantbruksNet Sverige AB
Har du bestämt dig för vilket parti du skall rösta på?
-Jag kommer att rösta på Kristdemokraterna i Riksdagsvalet. Lokalt röstar jag på Centern och Bo Bäckman. I landstingsvalet vet jag inte ännu, men det blir borgerligt.
Vad har varit avgörande för dig?
-Kd har bra familjepolitik, de vill slopa fastighetsskatten samt sänka bensinpriset. Det har avgjort för min del. I kommunvalet har Bäckman varit avgörande.
————————————————————————————————————
Hans-Olof Haraldzon
Småföretagare i Lindesberg
Driver företaget: Net i Media Sverige AB
Har du bestämt dig för vilket parti du skall rösta på?
-Ja. Jag röstar på Centern och Bo Bäckman. I riksdagsvalet har jag dock inte bestämt mig ännu.
Varför Centern och Bäckman?
-Han har många friska idéer och det är sånt vi behöver tycker jag. Det verkar bli resultat när han tar sig an något, det har avgjort mitt val i kommunvalet.
————————————————————————————————————
Fotnot: På bilden, från vänster, syns företagarna Annelie Kåregren, Pehr Andersson, Hans-Olof Haraldzon och Thomas Stunz.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.