Kyrkbryggans knäckta nacke skall rätas ut snarast. Kommunens utvecklingsenhet har i samarbete med Linde Båtklubb funnit en lösning på hur bryggans skall räddas.-Vi har helt enkelt beställt detta arbete av båtklubben. Kommunen kommer att stå för materialkostnaden och klubben ordnar med arbetskraft. En samverkan som jag ser mycket positivt på, förklarar Kjell-Eric Eliasson, utvecklingschef.
I vintras begav sig ledningen i Linde Båtklubb ner till sjön för att göra en bedömning av skadorna som bryggan fått under vintersäsongen. Den rejält knäckta yttersektionen av bryggan såg väldigt omfattande ut. Dock konstaterade klubbens ordförande Mikael Svärd att skadorna var minimala. Det var pålarna som sjunkit och dragit med sig bryggan ner.
Med sommarsäsongen alldeles runt stugknuten, har man nu bestämt sig för att göra en temporär reparation av bryggan. Efter sommaren skall man följa upp med en förstudie och finna en permanent lösning för bryggan som även innefattar en vidareutveckling av den.
-Vi är startklara men måste dessvärre vänta på att vattennivån sjunker cirka 30 cm. Så snart vi kan sätta igång kommer vi att lyfta upp bryggan och förlänga de yttre pålarna som helt enkelt har sjunkit ner i botten och orsakat skadan, förklarar Mikael Svärd.
Bryggan har tidigare lagats enligt samma princip – och med facit i hand bedömer man detta som en temporär lösning för att rädda säsongen till att börja med.
Kjell-Eric Eliasson har blickat framåt i tiden.
-Vi har redan inlett diskussioner med olika aktörer i trakten. Dessa kommer med största sannolikhet att hjälpa till att finansiera det större projekt som planeras. Vi börjar redan i höst med en förstudie för att få klarhet i hur vi kan utveckla bryggan till något mer, säger Eliasson.
Bland de idéer som nämnts i sammanhanget, finns bland annat en mindre båthamn med gästbryggor.
Fotnot: Kostnaden för den stundande räddningsaktionen förväntas landa mellan 20 000-30 000 kronor i materialkostnader. Denna kostnad kommer kommunen att stå för.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.