Bättre belysning, avspärrningar och extra ordningsvakter. Så skall man undvika att tivoliplatsen vid Lindeskolan blir ett tillhåll för personer, som söker sig dit av andra orsaker än att låta sig roas av åkattraktionerna.
Efter Lindemarken 2017 ansågs det att den nya tivoliplatsens placering i högre grad än tidigare öppnar för stök och fylleri bland ungdomar. Både polisen och Lindesbergs kommun hade synpunkter på detta och efterfrågade åtgärder mot att detta upprepas.
Inför helgens begivenheter har man gjort just detta. Själva tivoliplatsen, den gamla grusplanen, är numera en ordnad personalparkering. Tidigare saknades belysning i detta område, vilket nu har installerats.
– Det blev riktigt bra, jag har varit nere och tittat på hur det lyser upp området. Det är en jätteskillnad mot tidigare och det är viktigt för att vi även fortsättningsvis skall ha chans att arrangera tivoli här, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Bättre belysning var dock bara ett av flera krav som ställdes för att man skulle ge tillstånd för tivolit att hållas här igen.
– Vi kommer ju att spärra av själva skolområdet också, för att det inte skall röra sig personer där inne i onödan. För att komma till tivoliplatsen hänvisas man till Strandpromenaden runt arenan och vi kommer ha folk utplacerade för att det blir så också, säger Karlsson.
Eftersom det finns elevbostäder i anslutning till tivoliplatsen, ställs högre krav på att man håller koll på eventuella bråkstakar och personer som söker sig till området av andra skäl än att låta sig roas av alla åkattraktioner.
– Förutom avspärrningarna, som begränsar ytan man kan röra sig på, så kommer vi har extra många ordningsvakter den här gången. Även vi själva kommer röra oss mer i det här området för att hjälpa till att hålla koll, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.