Bättre belysning, avspärrningar och extra ordningsvakter. Så skall man undvika att tivoliplatsen vid Lindeskolan blir ett tillhåll för personer, som söker sig dit av andra orsaker än att låta sig roas av åkattraktionerna.
Efter Lindemarken 2017 ansågs det att den nya tivoliplatsens placering i högre grad än tidigare öppnar för stök och fylleri bland ungdomar. Både polisen och Lindesbergs kommun hade synpunkter på detta och efterfrågade åtgärder mot att detta upprepas.
Inför helgens begivenheter har man gjort just detta. Själva tivoliplatsen, den gamla grusplanen, är numera en ordnad personalparkering. Tidigare saknades belysning i detta område, vilket nu har installerats.
– Det blev riktigt bra, jag har varit nere och tittat på hur det lyser upp området. Det är en jätteskillnad mot tidigare och det är viktigt för att vi även fortsättningsvis skall ha chans att arrangera tivoli här, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Bättre belysning var dock bara ett av flera krav som ställdes för att man skulle ge tillstånd för tivolit att hållas här igen.
– Vi kommer ju att spärra av själva skolområdet också, för att det inte skall röra sig personer där inne i onödan. För att komma till tivoliplatsen hänvisas man till Strandpromenaden runt arenan och vi kommer ha folk utplacerade för att det blir så också, säger Karlsson.
Eftersom det finns elevbostäder i anslutning till tivoliplatsen, ställs högre krav på att man håller koll på eventuella bråkstakar och personer som söker sig till området av andra skäl än att låta sig roas av alla åkattraktioner.
– Förutom avspärrningarna, som begränsar ytan man kan röra sig på, så kommer vi har extra många ordningsvakter den här gången. Även vi själva kommer röra oss mer i det här området för att hjälpa till att hålla koll, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.