Bättre belysning, avspärrningar och extra ordningsvakter. Så skall man undvika att tivoliplatsen vid Lindeskolan blir ett tillhåll för personer, som söker sig dit av andra orsaker än att låta sig roas av åkattraktionerna.
Efter Lindemarken 2017 ansågs det att den nya tivoliplatsens placering i högre grad än tidigare öppnar för stök och fylleri bland ungdomar. Både polisen och Lindesbergs kommun hade synpunkter på detta och efterfrågade åtgärder mot att detta upprepas.
Inför helgens begivenheter har man gjort just detta. Själva tivoliplatsen, den gamla grusplanen, är numera en ordnad personalparkering. Tidigare saknades belysning i detta område, vilket nu har installerats.
– Det blev riktigt bra, jag har varit nere och tittat på hur det lyser upp området. Det är en jätteskillnad mot tidigare och det är viktigt för att vi även fortsättningsvis skall ha chans att arrangera tivoli här, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Bättre belysning var dock bara ett av flera krav som ställdes för att man skulle ge tillstånd för tivolit att hållas här igen.
– Vi kommer ju att spärra av själva skolområdet också, för att det inte skall röra sig personer där inne i onödan. För att komma till tivoliplatsen hänvisas man till Strandpromenaden runt arenan och vi kommer ha folk utplacerade för att det blir så också, säger Karlsson.
Eftersom det finns elevbostäder i anslutning till tivoliplatsen, ställs högre krav på att man håller koll på eventuella bråkstakar och personer som söker sig till området av andra skäl än att låta sig roas av alla åkattraktioner.
– Förutom avspärrningarna, som begränsar ytan man kan röra sig på, så kommer vi har extra många ordningsvakter den här gången. Även vi själva kommer röra oss mer i det här området för att hjälpa till att hålla koll, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.