Bättre belysning, avspärrningar och extra ordningsvakter. Så skall man undvika att tivoliplatsen vid Lindeskolan blir ett tillhåll för personer, som söker sig dit av andra orsaker än att låta sig roas av åkattraktionerna.
Efter Lindemarken 2017 ansågs det att den nya tivoliplatsens placering i högre grad än tidigare öppnar för stök och fylleri bland ungdomar. Både polisen och Lindesbergs kommun hade synpunkter på detta och efterfrågade åtgärder mot att detta upprepas.
Inför helgens begivenheter har man gjort just detta. Själva tivoliplatsen, den gamla grusplanen, är numera en ordnad personalparkering. Tidigare saknades belysning i detta område, vilket nu har installerats.
– Det blev riktigt bra, jag har varit nere och tittat på hur det lyser upp området. Det är en jätteskillnad mot tidigare och det är viktigt för att vi även fortsättningsvis skall ha chans att arrangera tivoli här, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Bättre belysning var dock bara ett av flera krav som ställdes för att man skulle ge tillstånd för tivolit att hållas här igen.
– Vi kommer ju att spärra av själva skolområdet också, för att det inte skall röra sig personer där inne i onödan. För att komma till tivoliplatsen hänvisas man till Strandpromenaden runt arenan och vi kommer ha folk utplacerade för att det blir så också, säger Karlsson.
Eftersom det finns elevbostäder i anslutning till tivoliplatsen, ställs högre krav på att man håller koll på eventuella bråkstakar och personer som söker sig till området av andra skäl än att låta sig roas av alla åkattraktioner.
– Förutom avspärrningarna, som begränsar ytan man kan röra sig på, så kommer vi har extra många ordningsvakter den här gången. Även vi själva kommer röra oss mer i det här området för att hjälpa till att hålla koll, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.