Bättre belysning, avspärrningar och extra ordningsvakter. Så skall man undvika att tivoliplatsen vid Lindeskolan blir ett tillhåll för personer, som söker sig dit av andra orsaker än att låta sig roas av åkattraktionerna.
Efter Lindemarken 2017 ansågs det att den nya tivoliplatsens placering i högre grad än tidigare öppnar för stök och fylleri bland ungdomar. Både polisen och Lindesbergs kommun hade synpunkter på detta och efterfrågade åtgärder mot att detta upprepas.
Inför helgens begivenheter har man gjort just detta. Själva tivoliplatsen, den gamla grusplanen, är numera en ordnad personalparkering. Tidigare saknades belysning i detta område, vilket nu har installerats.
– Det blev riktigt bra, jag har varit nere och tittat på hur det lyser upp området. Det är en jätteskillnad mot tidigare och det är viktigt för att vi även fortsättningsvis skall ha chans att arrangera tivoli här, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Bättre belysning var dock bara ett av flera krav som ställdes för att man skulle ge tillstånd för tivolit att hållas här igen.
– Vi kommer ju att spärra av själva skolområdet också, för att det inte skall röra sig personer där inne i onödan. För att komma till tivoliplatsen hänvisas man till Strandpromenaden runt arenan och vi kommer ha folk utplacerade för att det blir så också, säger Karlsson.
Eftersom det finns elevbostäder i anslutning till tivoliplatsen, ställs högre krav på att man håller koll på eventuella bråkstakar och personer som söker sig till området av andra skäl än att låta sig roas av alla åkattraktioner.
– Förutom avspärrningarna, som begränsar ytan man kan röra sig på, så kommer vi har extra många ordningsvakter den här gången. Även vi själva kommer röra oss mer i det här området för att hjälpa till att hålla koll, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.