I samband med Lindemarken i fredags, passade Moderaterna på att kolla av hur folket tycker och tänker i ett par riktigt intressanta frågor. I den lilla enkäten hade man bland annat ställt frågan: ”Vill du att skatten skall höjas?”
Totalt 175 personer passade på att svara på enkäten och nu har man sammanställt alla svaren. Moderaternas Jan Hansson påpekar att det här inte är statistiskt säkerställt men det visar ändå hur gemene man tycker och tänker i grova drag.
-Det ger en ganska tydlig indikation på hur man tycker i dessa frågor och det tycker jag är intressant att ta del av, säger han.
Han är dock osäker på om det påverkar det politiska beslutsfattandet i de specifika frågorna. Men samtidigt avfärdar han inte tanken helt.
-Vi har ju inte hunnit sätta oss ner ännu för att diskutera hur vi tar ställning till det här. Det kan tänkas att vi påverkas till viss del i alla fall. I frågorna gällande skatten och Loppholmen var det ganska tydligt vad majoriteten tycker, kommenterar Jan Hansson.
Dessa frågor fanns i enkäten:
1. Tycker du att skatten skall höjas?
45 svarade JA.
96 svarade NEJ.
24 svarade VET EJ.
2. Vilken eller vilka kommunala verksamheter tycker du är viktigast?
Numrera alternativen: Förskola/skola – Äldreomsorg – Gata/park – Kultur och fritid – Annat?
Så här prioriterades verksamheterna
Förskola/skola = 139
Äldreomsorg = 134
Kultur och fritid = 81
Gata/park = 68
Annat = 37
3. Tycker du att det skall byggas på Loppholmarna?
24 svarade JA.
70 svarade NEJ.
20 svarade VET EJ.
4. Behöver Lindesberg en Galleria för att utveckla handel?
41 svarade JA.
29 svarade NEJ.
7 svarade VET EJ.
Fotnot: Av totalt 175 påskrivna svar, drogs en vinnare som på partiets räkning får en lunch för två på valfri restaurang i Lindesberg. Och vinnaren… Vi säger grattis till Lalle Lundin.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.