I samband med Lindemarken i fredags, passade Moderaterna på att kolla av hur folket tycker och tänker i ett par riktigt intressanta frågor. I den lilla enkäten hade man bland annat ställt frågan: ”Vill du att skatten skall höjas?”
Totalt 175 personer passade på att svara på enkäten och nu har man sammanställt alla svaren. Moderaternas Jan Hansson påpekar att det här inte är statistiskt säkerställt men det visar ändå hur gemene man tycker och tänker i grova drag.
-Det ger en ganska tydlig indikation på hur man tycker i dessa frågor och det tycker jag är intressant att ta del av, säger han.
Han är dock osäker på om det påverkar det politiska beslutsfattandet i de specifika frågorna. Men samtidigt avfärdar han inte tanken helt.
-Vi har ju inte hunnit sätta oss ner ännu för att diskutera hur vi tar ställning till det här. Det kan tänkas att vi påverkas till viss del i alla fall. I frågorna gällande skatten och Loppholmen var det ganska tydligt vad majoriteten tycker, kommenterar Jan Hansson.
Dessa frågor fanns i enkäten:
1. Tycker du att skatten skall höjas?
45 svarade JA.
96 svarade NEJ.
24 svarade VET EJ.
2. Vilken eller vilka kommunala verksamheter tycker du är viktigast?
Numrera alternativen: Förskola/skola – Äldreomsorg – Gata/park – Kultur och fritid – Annat?
Så här prioriterades verksamheterna
Förskola/skola = 139
Äldreomsorg = 134
Kultur och fritid = 81
Gata/park = 68
Annat = 37
3. Tycker du att det skall byggas på Loppholmarna?
24 svarade JA.
70 svarade NEJ.
20 svarade VET EJ.
4. Behöver Lindesberg en Galleria för att utveckla handel?
41 svarade JA.
29 svarade NEJ.
7 svarade VET EJ.
Fotnot: Av totalt 175 påskrivna svar, drogs en vinnare som på partiets räkning får en lunch för två på valfri restaurang i Lindesberg. Och vinnaren… Vi säger grattis till Lalle Lundin.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?