I samband med Lindemarken i fredags, passade Moderaterna på att kolla av hur folket tycker och tänker i ett par riktigt intressanta frågor. I den lilla enkäten hade man bland annat ställt frågan: ”Vill du att skatten skall höjas?”
Totalt 175 personer passade på att svara på enkäten och nu har man sammanställt alla svaren. Moderaternas Jan Hansson påpekar att det här inte är statistiskt säkerställt men det visar ändå hur gemene man tycker och tänker i grova drag.
-Det ger en ganska tydlig indikation på hur man tycker i dessa frågor och det tycker jag är intressant att ta del av, säger han.
Han är dock osäker på om det påverkar det politiska beslutsfattandet i de specifika frågorna. Men samtidigt avfärdar han inte tanken helt.
-Vi har ju inte hunnit sätta oss ner ännu för att diskutera hur vi tar ställning till det här. Det kan tänkas att vi påverkas till viss del i alla fall. I frågorna gällande skatten och Loppholmen var det ganska tydligt vad majoriteten tycker, kommenterar Jan Hansson.
Dessa frågor fanns i enkäten:
1. Tycker du att skatten skall höjas?
45 svarade JA.
96 svarade NEJ.
24 svarade VET EJ.
2. Vilken eller vilka kommunala verksamheter tycker du är viktigast?
Numrera alternativen: Förskola/skola – Äldreomsorg – Gata/park – Kultur och fritid – Annat?
Så här prioriterades verksamheterna
Förskola/skola = 139
Äldreomsorg = 134
Kultur och fritid = 81
Gata/park = 68
Annat = 37
3. Tycker du att det skall byggas på Loppholmarna?
24 svarade JA.
70 svarade NEJ.
20 svarade VET EJ.
4. Behöver Lindesberg en Galleria för att utveckla handel?
41 svarade JA.
29 svarade NEJ.
7 svarade VET EJ.
Fotnot: Av totalt 175 påskrivna svar, drogs en vinnare som på partiets räkning får en lunch för två på valfri restaurang i Lindesberg. Och vinnaren… Vi säger grattis till Lalle Lundin.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.