I samband med Lindemarken i fredags, passade Moderaterna på att kolla av hur folket tycker och tänker i ett par riktigt intressanta frågor. I den lilla enkäten hade man bland annat ställt frågan: ”Vill du att skatten skall höjas?”
Totalt 175 personer passade på att svara på enkäten och nu har man sammanställt alla svaren. Moderaternas Jan Hansson påpekar att det här inte är statistiskt säkerställt men det visar ändå hur gemene man tycker och tänker i grova drag.
-Det ger en ganska tydlig indikation på hur man tycker i dessa frågor och det tycker jag är intressant att ta del av, säger han.
Han är dock osäker på om det påverkar det politiska beslutsfattandet i de specifika frågorna. Men samtidigt avfärdar han inte tanken helt.
-Vi har ju inte hunnit sätta oss ner ännu för att diskutera hur vi tar ställning till det här. Det kan tänkas att vi påverkas till viss del i alla fall. I frågorna gällande skatten och Loppholmen var det ganska tydligt vad majoriteten tycker, kommenterar Jan Hansson.
Dessa frågor fanns i enkäten:
1. Tycker du att skatten skall höjas?
45 svarade JA.
96 svarade NEJ.
24 svarade VET EJ.
2. Vilken eller vilka kommunala verksamheter tycker du är viktigast?
Numrera alternativen: Förskola/skola – Äldreomsorg – Gata/park – Kultur och fritid – Annat?
Så här prioriterades verksamheterna
Förskola/skola = 139
Äldreomsorg = 134
Kultur och fritid = 81
Gata/park = 68
Annat = 37
3. Tycker du att det skall byggas på Loppholmarna?
24 svarade JA.
70 svarade NEJ.
20 svarade VET EJ.
4. Behöver Lindesberg en Galleria för att utveckla handel?
41 svarade JA.
29 svarade NEJ.
7 svarade VET EJ.
Fotnot: Av totalt 175 påskrivna svar, drogs en vinnare som på partiets räkning får en lunch för två på valfri restaurang i Lindesberg. Och vinnaren… Vi säger grattis till Lalle Lundin.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.