I samband med Lindemarken i fredags, passade Moderaterna på att kolla av hur folket tycker och tänker i ett par riktigt intressanta frågor. I den lilla enkäten hade man bland annat ställt frågan: ”Vill du att skatten skall höjas?”
Totalt 175 personer passade på att svara på enkäten och nu har man sammanställt alla svaren. Moderaternas Jan Hansson påpekar att det här inte är statistiskt säkerställt men det visar ändå hur gemene man tycker och tänker i grova drag.
-Det ger en ganska tydlig indikation på hur man tycker i dessa frågor och det tycker jag är intressant att ta del av, säger han.
Han är dock osäker på om det påverkar det politiska beslutsfattandet i de specifika frågorna. Men samtidigt avfärdar han inte tanken helt.
-Vi har ju inte hunnit sätta oss ner ännu för att diskutera hur vi tar ställning till det här. Det kan tänkas att vi påverkas till viss del i alla fall. I frågorna gällande skatten och Loppholmen var det ganska tydligt vad majoriteten tycker, kommenterar Jan Hansson.
Dessa frågor fanns i enkäten:
1. Tycker du att skatten skall höjas?
45 svarade JA.
96 svarade NEJ.
24 svarade VET EJ.
2. Vilken eller vilka kommunala verksamheter tycker du är viktigast?
Numrera alternativen: Förskola/skola – Äldreomsorg – Gata/park – Kultur och fritid – Annat?
Så här prioriterades verksamheterna
Förskola/skola = 139
Äldreomsorg = 134
Kultur och fritid = 81
Gata/park = 68
Annat = 37
3. Tycker du att det skall byggas på Loppholmarna?
24 svarade JA.
70 svarade NEJ.
20 svarade VET EJ.
4. Behöver Lindesberg en Galleria för att utveckla handel?
41 svarade JA.
29 svarade NEJ.
7 svarade VET EJ.
Fotnot: Av totalt 175 påskrivna svar, drogs en vinnare som på partiets räkning får en lunch för två på valfri restaurang i Lindesberg. Och vinnaren… Vi säger grattis till Lalle Lundin.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.