I torsdags for Bergslagens Kommunalteknik runt i kommunen för att ta vattenprover samt mäta temperaturen på badvattnet. Totalt 20 badplatser kontrollerades från Prästryggen, Frövi, i söder till Klotensjön i norr.-Temperaturen är ungefär densamma på samtliga platser, det pendlar mellan 19-20 grader, berättar Leif Lindberg som hade tilldelats uppdraget.
I Lindessjön tas numera vattenprov från sex olika platser: Gröna bron, åmynningarna (Bottenån, Torphyttebäcken), ”Karlssons Udde”, Pälsärmen och Loppholmsbadet. Under gårdagen kunde man endast svara på en fråga gällande badvattnet – nämligen temperaturen. Vattenproverna skickades under dagen till ett laboratorium Karlstad för analys och provsvaren förväntas komma BKT till kännedom under nästa vecka.
-Det är ju ändå ganska hyfsat varmt i vattnet, fast det är ju naturligtvis väldigt individuellt från person till person, säger Leif Lindberg och håller fram termometern som visar 19,6 grader vid Loppholmarnas badplats.
Såväl temperatur som vattenprov tas där vattendjupet är ca en meter för att få ett så säkert resultat som möjligt.
-Man får vada ut försiktigt och sedan vänta en stund, för annars kan provsvaret påverkas av att det virvlar upp från botten, säger Leif.
Under säsongen kommer extrakontroller att göras i Lindessjön.
-Vi kommer att ta prover här varannan vecka. På övriga badplatser gör vi kontroller en gång i månaden, eller totalt tre gånger under säsongen, förklarar Leif Lindberg.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.