Anders Larsson (c), Ingrid Åberg (Kd) och Pär-Ove Lindqvist, (M). Saknas i bild: Patrik Öhrström, (Fp).

Så vill alliansen förbättra för folket

Allianspartierna lovar att Lindesbergs kommun skall utvecklas och förbättras starkt och mycket om man får folkets stöd i valet. Idag presenterade gruppledarna för Centerpartiet, Folkpartiet, Kristdemokraterna och Moderaterna det gemensamma valmanifestet.-Den röda tråden i detta, är att utvecklas som kommun. Det har redan hänt mycket under mandatperioden – men det är bara början som vi ser det, säger Anders Larsson, Centerpartiet.

Arbete, bostäder, vård (bl a att bevara lasarettet som akutsjukhus dygnet om) och kommunikationer är några av huvudspåren i allianspartiernas valmanifest som presenterades på tisdagen.
Fler arbetstillfällen skall skapas genom bland annat bättre service, en sundare attityd mot företagare samt att man måste hjälpa till vid etableringar genom att erbjuda de tomter eller lokaler som efterfrågas. Dessutom vill man pröva fler kommunala verksamheter i entreprenad.
-Det är ett gammalt sätt att tänka, att allt måste vara som det alltid har varit. Det är inte alltid självklart att en kommunal regi är det bästa. Kan vi lägga fler verksamheter på entreprenad, så ökar företagandet och med det skapas fler arbetstillfällen, sammanfattar Ingrid Åberg, Kd.
Dessutom har alliansen tröttnat på den tråkiga inställningen som väldigt många människor har i vår kommun. Man talar om den gamla bruksortsattityden, där folk har svårt att berömma andra som har gjort bra ifrån sig.
-Jag har själv arbetat i Gnosjö och sett den fantastiska attityd man har där. Istället för att klaga på saker och ting eller tala illa bakom ryggen på folk, så är man framåt och berömmer dem som lyckas. Här är sådant dessvärre ganska ovanligt, det måste ske en attitydförändring där vi ger varandra stöd och en klapp på axeln istället. Det gäller oss alla: invånare, företagare, kommunala tjänstemän och politiker, kommenterar Ingrid.
Nedan finns valmanifestet i sin helhet:

Företagande och arbete
• Näringslivsklimatet förstärks genom bättre service, rätt attityd och bra dialog mellan företag, politiker och tjänstemän.
• Underlätta för lokala företag att delta i kommunala upphandlingar t. ex. närproducerade produkter.
• Utbudet av tomter och lokaler att hyra eller köpa ska finnas i våra orter.
• Pröva mer av kommunal verksamhet på entreprenad.
• Låt Lindesbergs stad bli ett centrum för handel, nöjen/kultur och kommunikation.

Attraktivt boende
• Nybyggnation av bostäder främst i Lindesberg och Frövi.
• Rusta upp Kyrkberget för rekreation och kultur.
• Rusta lekplatser och spontanaktivitetsytor i hela kommunen.
• Förbättra den lokala servicen även i kommunens mindre orter.
• Ett säkrare centrum med markerade övergångställen och bättre belysning.

Kommunikationer och infrastruktur
• Bättre pendlingstrafik Lindesberg – Arboga.
• Verka för tågstopp i Vedevåg.
• Verka via Vägverket för utbyggnad av väg 249 Lindesberg–Arboga.
• Utveckla rastplatser vid Lindesberg, Skärmarboda och i Löa.
• Bättre bredbandsnät i hela kommunen.

Vård-omsorg-trygghet
• Vidareutveckla kompetensen hos all personal.
• Öka tillgängligheten i hela kommunen.
• Barn, ungdomar och äldre prioriteras i folkhälsofrämjande arbete.
• Lindesbergs lasarett ska fortsätta att vara ett akutsjukhus dygnet om.
• Våra äldre ska erbjudas näringsrik kost av närproducerade råvaror med möjlighet att välja mellan två rätter som tillagas i kommunen.
• Valfrihet att välja äldreomsorg i offentlig eller privat regi (LOV).
• Tillskapa flera nya boendeformer/modeller för större valfrihet.
• Fortsatt utveckling av äldreomsorgens rehabiliteringsinriktning, så att bättre livskvalité uppnås.

Miljön
• Stimulera utvecklingen av förnybar energi t. ex. biogas.
• Öka förutsättningar för kollektivtrafik.
• Satsa på fler gång och cykelbanor.
• Skolarbetet ska verka för mer miljömedvetande och ekologi.

Kultur och Fritid
• Utvecklingsgrupper på orterna ska kunna medverka till utvecklingen.
• Satsningen ska vara bred på musik, teater och konst i skolorna t. ex. Kulturum.
• Kulturarvet är viktigt att utveckla och värna om.
• Strövområden och badplatser ska underhållas.
• Kommunen ska bjuda in föreningar och enskilda att utveckla och driva anläggningar.
• Konstgräsplan anläggs i Frövi.
• Verka för ett centralt beläget stadsmuseum.
• Rusta upp de större idrottsanläggningarna.

Utbildning
• Öka kunskapsnivån i skola och möt varje barn på sin nivå.
• Öka valfriheten inom barnomsorgen, utred vårdnadsbidraget.
• Lindeskolan ska vara en attraktiv skola rustad för framtida konkurrens.
• Värna om förskolor och skolor på landsbygden.
• Ny/ombyggnad av Stadsskogsskolan.
• Inför allmän lärlingsutbildning i samarbete med lokala företag.
• Masugnen ska vara ett centrum för vuxnas lärande.
• Fler ”vägar in” på arbetsmarknaden genom bl.a. praktikplatser.
• Konstgräs/idrottsplats anläggs vid Lindeskolan.

Publicerad 31 augusti 2010 klockan 16:41

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!

2 oktober 2026 klockan 15:31 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.

30 september 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Auri Andersson/Statens institutionsstyrelse.

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.

29 september 2026 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
29 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med nä...
28 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

28 september 2026 klockan 13:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen ...

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart...

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, ...

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över ...

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en ö...
22 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han ...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-13

2026-10-02 22:28