Anders Larsson (c), Ingrid Åberg (Kd) och Pär-Ove Lindqvist, (M). Saknas i bild: Patrik Öhrström, (Fp).

Så vill alliansen förbättra för folket

Allianspartierna lovar att Lindesbergs kommun skall utvecklas och förbättras starkt och mycket om man får folkets stöd i valet. Idag presenterade gruppledarna för Centerpartiet, Folkpartiet, Kristdemokraterna och Moderaterna det gemensamma valmanifestet.-Den röda tråden i detta, är att utvecklas som kommun. Det har redan hänt mycket under mandatperioden – men det är bara början som vi ser det, säger Anders Larsson, Centerpartiet.

Arbete, bostäder, vård (bl a att bevara lasarettet som akutsjukhus dygnet om) och kommunikationer är några av huvudspåren i allianspartiernas valmanifest som presenterades på tisdagen.
Fler arbetstillfällen skall skapas genom bland annat bättre service, en sundare attityd mot företagare samt att man måste hjälpa till vid etableringar genom att erbjuda de tomter eller lokaler som efterfrågas. Dessutom vill man pröva fler kommunala verksamheter i entreprenad.
-Det är ett gammalt sätt att tänka, att allt måste vara som det alltid har varit. Det är inte alltid självklart att en kommunal regi är det bästa. Kan vi lägga fler verksamheter på entreprenad, så ökar företagandet och med det skapas fler arbetstillfällen, sammanfattar Ingrid Åberg, Kd.
Dessutom har alliansen tröttnat på den tråkiga inställningen som väldigt många människor har i vår kommun. Man talar om den gamla bruksortsattityden, där folk har svårt att berömma andra som har gjort bra ifrån sig.
-Jag har själv arbetat i Gnosjö och sett den fantastiska attityd man har där. Istället för att klaga på saker och ting eller tala illa bakom ryggen på folk, så är man framåt och berömmer dem som lyckas. Här är sådant dessvärre ganska ovanligt, det måste ske en attitydförändring där vi ger varandra stöd och en klapp på axeln istället. Det gäller oss alla: invånare, företagare, kommunala tjänstemän och politiker, kommenterar Ingrid.
Nedan finns valmanifestet i sin helhet:

Företagande och arbete
• Näringslivsklimatet förstärks genom bättre service, rätt attityd och bra dialog mellan företag, politiker och tjänstemän.
• Underlätta för lokala företag att delta i kommunala upphandlingar t. ex. närproducerade produkter.
• Utbudet av tomter och lokaler att hyra eller köpa ska finnas i våra orter.
• Pröva mer av kommunal verksamhet på entreprenad.
• Låt Lindesbergs stad bli ett centrum för handel, nöjen/kultur och kommunikation.

Attraktivt boende
• Nybyggnation av bostäder främst i Lindesberg och Frövi.
• Rusta upp Kyrkberget för rekreation och kultur.
• Rusta lekplatser och spontanaktivitetsytor i hela kommunen.
• Förbättra den lokala servicen även i kommunens mindre orter.
• Ett säkrare centrum med markerade övergångställen och bättre belysning.

Kommunikationer och infrastruktur
• Bättre pendlingstrafik Lindesberg – Arboga.
• Verka för tågstopp i Vedevåg.
• Verka via Vägverket för utbyggnad av väg 249 Lindesberg–Arboga.
• Utveckla rastplatser vid Lindesberg, Skärmarboda och i Löa.
• Bättre bredbandsnät i hela kommunen.

Vård-omsorg-trygghet
• Vidareutveckla kompetensen hos all personal.
• Öka tillgängligheten i hela kommunen.
• Barn, ungdomar och äldre prioriteras i folkhälsofrämjande arbete.
• Lindesbergs lasarett ska fortsätta att vara ett akutsjukhus dygnet om.
• Våra äldre ska erbjudas näringsrik kost av närproducerade råvaror med möjlighet att välja mellan två rätter som tillagas i kommunen.
• Valfrihet att välja äldreomsorg i offentlig eller privat regi (LOV).
• Tillskapa flera nya boendeformer/modeller för större valfrihet.
• Fortsatt utveckling av äldreomsorgens rehabiliteringsinriktning, så att bättre livskvalité uppnås.

Miljön
• Stimulera utvecklingen av förnybar energi t. ex. biogas.
• Öka förutsättningar för kollektivtrafik.
• Satsa på fler gång och cykelbanor.
• Skolarbetet ska verka för mer miljömedvetande och ekologi.

Kultur och Fritid
• Utvecklingsgrupper på orterna ska kunna medverka till utvecklingen.
• Satsningen ska vara bred på musik, teater och konst i skolorna t. ex. Kulturum.
• Kulturarvet är viktigt att utveckla och värna om.
• Strövområden och badplatser ska underhållas.
• Kommunen ska bjuda in föreningar och enskilda att utveckla och driva anläggningar.
• Konstgräsplan anläggs i Frövi.
• Verka för ett centralt beläget stadsmuseum.
• Rusta upp de större idrottsanläggningarna.

Utbildning
• Öka kunskapsnivån i skola och möt varje barn på sin nivå.
• Öka valfriheten inom barnomsorgen, utred vårdnadsbidraget.
• Lindeskolan ska vara en attraktiv skola rustad för framtida konkurrens.
• Värna om förskolor och skolor på landsbygden.
• Ny/ombyggnad av Stadsskogsskolan.
• Inför allmän lärlingsutbildning i samarbete med lokala företag.
• Masugnen ska vara ett centrum för vuxnas lärande.
• Fler ”vägar in” på arbetsmarknaden genom bl.a. praktikplatser.
• Konstgräs/idrottsplats anläggs vid Lindeskolan.

Publicerad 31 augusti 2010 klockan 16:41

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föresl...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett ...

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...
11 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de ...
10 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet ...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-08-20 19:23