Anders Larsson (c), Ingrid Åberg (Kd) och Pär-Ove Lindqvist, (M). Saknas i bild: Patrik Öhrström, (Fp).

Så vill alliansen förbättra för folket

Allianspartierna lovar att Lindesbergs kommun skall utvecklas och förbättras starkt och mycket om man får folkets stöd i valet. Idag presenterade gruppledarna för Centerpartiet, Folkpartiet, Kristdemokraterna och Moderaterna det gemensamma valmanifestet.-Den röda tråden i detta, är att utvecklas som kommun. Det har redan hänt mycket under mandatperioden – men det är bara början som vi ser det, säger Anders Larsson, Centerpartiet.

Arbete, bostäder, vård (bl a att bevara lasarettet som akutsjukhus dygnet om) och kommunikationer är några av huvudspåren i allianspartiernas valmanifest som presenterades på tisdagen.
Fler arbetstillfällen skall skapas genom bland annat bättre service, en sundare attityd mot företagare samt att man måste hjälpa till vid etableringar genom att erbjuda de tomter eller lokaler som efterfrågas. Dessutom vill man pröva fler kommunala verksamheter i entreprenad.
-Det är ett gammalt sätt att tänka, att allt måste vara som det alltid har varit. Det är inte alltid självklart att en kommunal regi är det bästa. Kan vi lägga fler verksamheter på entreprenad, så ökar företagandet och med det skapas fler arbetstillfällen, sammanfattar Ingrid Åberg, Kd.
Dessutom har alliansen tröttnat på den tråkiga inställningen som väldigt många människor har i vår kommun. Man talar om den gamla bruksortsattityden, där folk har svårt att berömma andra som har gjort bra ifrån sig.
-Jag har själv arbetat i Gnosjö och sett den fantastiska attityd man har där. Istället för att klaga på saker och ting eller tala illa bakom ryggen på folk, så är man framåt och berömmer dem som lyckas. Här är sådant dessvärre ganska ovanligt, det måste ske en attitydförändring där vi ger varandra stöd och en klapp på axeln istället. Det gäller oss alla: invånare, företagare, kommunala tjänstemän och politiker, kommenterar Ingrid.
Nedan finns valmanifestet i sin helhet:

Företagande och arbete
• Näringslivsklimatet förstärks genom bättre service, rätt attityd och bra dialog mellan företag, politiker och tjänstemän.
• Underlätta för lokala företag att delta i kommunala upphandlingar t. ex. närproducerade produkter.
• Utbudet av tomter och lokaler att hyra eller köpa ska finnas i våra orter.
• Pröva mer av kommunal verksamhet på entreprenad.
• Låt Lindesbergs stad bli ett centrum för handel, nöjen/kultur och kommunikation.

Attraktivt boende
• Nybyggnation av bostäder främst i Lindesberg och Frövi.
• Rusta upp Kyrkberget för rekreation och kultur.
• Rusta lekplatser och spontanaktivitetsytor i hela kommunen.
• Förbättra den lokala servicen även i kommunens mindre orter.
• Ett säkrare centrum med markerade övergångställen och bättre belysning.

Kommunikationer och infrastruktur
• Bättre pendlingstrafik Lindesberg – Arboga.
• Verka för tågstopp i Vedevåg.
• Verka via Vägverket för utbyggnad av väg 249 Lindesberg–Arboga.
• Utveckla rastplatser vid Lindesberg, Skärmarboda och i Löa.
• Bättre bredbandsnät i hela kommunen.

Vård-omsorg-trygghet
• Vidareutveckla kompetensen hos all personal.
• Öka tillgängligheten i hela kommunen.
• Barn, ungdomar och äldre prioriteras i folkhälsofrämjande arbete.
• Lindesbergs lasarett ska fortsätta att vara ett akutsjukhus dygnet om.
• Våra äldre ska erbjudas näringsrik kost av närproducerade råvaror med möjlighet att välja mellan två rätter som tillagas i kommunen.
• Valfrihet att välja äldreomsorg i offentlig eller privat regi (LOV).
• Tillskapa flera nya boendeformer/modeller för större valfrihet.
• Fortsatt utveckling av äldreomsorgens rehabiliteringsinriktning, så att bättre livskvalité uppnås.

Miljön
• Stimulera utvecklingen av förnybar energi t. ex. biogas.
• Öka förutsättningar för kollektivtrafik.
• Satsa på fler gång och cykelbanor.
• Skolarbetet ska verka för mer miljömedvetande och ekologi.

Kultur och Fritid
• Utvecklingsgrupper på orterna ska kunna medverka till utvecklingen.
• Satsningen ska vara bred på musik, teater och konst i skolorna t. ex. Kulturum.
• Kulturarvet är viktigt att utveckla och värna om.
• Strövområden och badplatser ska underhållas.
• Kommunen ska bjuda in föreningar och enskilda att utveckla och driva anläggningar.
• Konstgräsplan anläggs i Frövi.
• Verka för ett centralt beläget stadsmuseum.
• Rusta upp de större idrottsanläggningarna.

Utbildning
• Öka kunskapsnivån i skola och möt varje barn på sin nivå.
• Öka valfriheten inom barnomsorgen, utred vårdnadsbidraget.
• Lindeskolan ska vara en attraktiv skola rustad för framtida konkurrens.
• Värna om förskolor och skolor på landsbygden.
• Ny/ombyggnad av Stadsskogsskolan.
• Inför allmän lärlingsutbildning i samarbete med lokala företag.
• Masugnen ska vara ett centrum för vuxnas lärande.
• Fler ”vägar in” på arbetsmarknaden genom bl.a. praktikplatser.
• Konstgräs/idrottsplats anläggs vid Lindeskolan.

Publicerad 31 augusti 2010 klockan 16:41

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

24 mars 2026 klockan 12:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.

23 mars 2026 klockan 16:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
23 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två ...
20 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
20 mars 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Valborgsmässoaftonen i Lindesberg 2025. Arkivfoto: Freja Einarsson

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

20 mars 2026 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.

19 mars 2026 klockan 14:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Lindesbergs Stjärnor stod för underhållning med stjärnglans. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.

16 mars 2026 klockan 16:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades f...

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovä...

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett ...

Projektledare Simon Tullstedt, museichef Mikael Tiderman och samhällsutvecklingschef Isabella Lohse. Foto: Lindesbergs kommun

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.

11 mars 2026 klockan 12:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att ...
10 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde ...
9 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt ...
9 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-03-06

2026-03-05

2026-03-04

2026-03-04

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-26 05:22