Stökiga ungdomar låg till grund för att Arbetsmiljöverket skulle fatta beslut om ett skyddsstopp på avgångar för stadsbussarna i Lindesberg. Turerna har varit inställda sedan i början av månaden. Nu har Lindesbergs kommun tagit fram en rad förslag på åtgärder för att lösa problemet.
– Det är viktigt att vi på kommunen, Länstrafiken och Söne Buss tar ett gemensamt ansvar och ett samlat grepp om problemet, säger Linda Svahn (S).
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Linda Svahn, har kallat till möte med Länstrafiken och Söne Buss för att tillsammans snabbt finna ett sätt att återinföra de inställda avgångarna, och ge busschaufförerna en tryggare och trevligare dag på jobbet igen.
Som LindeNytt kunde rapportera i början av mars månad, hade Arbetsmiljöverket satt stopp för de avgångar som busschaufförerna ständigt upplevde oro för. Enligt tidigare uttalande från Länstrafikens områdeschef, Thony Lundberg, skall även hot mot chaufförerna ha förekommit vid ett eller flera tillfällen.
Enligt Linda Svahn finns det redan nu en lista över tänkbara åtgärder för att dels stävja problemet som nu råder, men också för att förebygga liknande problem i framtiden. Ett av förslagen är att införa bussvärdar som kan identifiera de ungdomar som skapar problem.
– Vi på kommunen kommer att arbeta vidare med det vi kan göra, exempelvis införa bussvärdar, fältarna kan åka med för att identifiera stökiga individer samt underlätta kontakt med vårdnadshavarna. Vi kommer att fortsätta fylla på listan över åtgärder samtidigt som Söne Buss AB och Länstrafiken också tar fram åtgärdsförslag. Vi arbetar nu tillsammans för att bussturen ska komma igång så snart som möjligt och att den ska fungera på ett tillfredsställande sätt, säger Linda Svahn i ett pressmeddelande.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.