Stökiga ungdomar låg till grund för att Arbetsmiljöverket skulle fatta beslut om ett skyddsstopp på avgångar för stadsbussarna i Lindesberg. Turerna har varit inställda sedan i början av månaden. Nu har Lindesbergs kommun tagit fram en rad förslag på åtgärder för att lösa problemet.
– Det är viktigt att vi på kommunen, Länstrafiken och Söne Buss tar ett gemensamt ansvar och ett samlat grepp om problemet, säger Linda Svahn (S).
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Linda Svahn, har kallat till möte med Länstrafiken och Söne Buss för att tillsammans snabbt finna ett sätt att återinföra de inställda avgångarna, och ge busschaufförerna en tryggare och trevligare dag på jobbet igen.
Som LindeNytt kunde rapportera i början av mars månad, hade Arbetsmiljöverket satt stopp för de avgångar som busschaufförerna ständigt upplevde oro för. Enligt tidigare uttalande från Länstrafikens områdeschef, Thony Lundberg, skall även hot mot chaufförerna ha förekommit vid ett eller flera tillfällen.
Enligt Linda Svahn finns det redan nu en lista över tänkbara åtgärder för att dels stävja problemet som nu råder, men också för att förebygga liknande problem i framtiden. Ett av förslagen är att införa bussvärdar som kan identifiera de ungdomar som skapar problem.
– Vi på kommunen kommer att arbeta vidare med det vi kan göra, exempelvis införa bussvärdar, fältarna kan åka med för att identifiera stökiga individer samt underlätta kontakt med vårdnadshavarna. Vi kommer att fortsätta fylla på listan över åtgärder samtidigt som Söne Buss AB och Länstrafiken också tar fram åtgärdsförslag. Vi arbetar nu tillsammans för att bussturen ska komma igång så snart som möjligt och att den ska fungera på ett tillfredsställande sätt, säger Linda Svahn i ett pressmeddelande.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.