Stökiga ungdomar låg till grund för att Arbetsmiljöverket skulle fatta beslut om ett skyddsstopp på avgångar för stadsbussarna i Lindesberg. Turerna har varit inställda sedan i början av månaden. Nu har Lindesbergs kommun tagit fram en rad förslag på åtgärder för att lösa problemet.
– Det är viktigt att vi på kommunen, Länstrafiken och Söne Buss tar ett gemensamt ansvar och ett samlat grepp om problemet, säger Linda Svahn (S).
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Linda Svahn, har kallat till möte med Länstrafiken och Söne Buss för att tillsammans snabbt finna ett sätt att återinföra de inställda avgångarna, och ge busschaufförerna en tryggare och trevligare dag på jobbet igen.
Som LindeNytt kunde rapportera i början av mars månad, hade Arbetsmiljöverket satt stopp för de avgångar som busschaufförerna ständigt upplevde oro för. Enligt tidigare uttalande från Länstrafikens områdeschef, Thony Lundberg, skall även hot mot chaufförerna ha förekommit vid ett eller flera tillfällen.
Enligt Linda Svahn finns det redan nu en lista över tänkbara åtgärder för att dels stävja problemet som nu råder, men också för att förebygga liknande problem i framtiden. Ett av förslagen är att införa bussvärdar som kan identifiera de ungdomar som skapar problem.
– Vi på kommunen kommer att arbeta vidare med det vi kan göra, exempelvis införa bussvärdar, fältarna kan åka med för att identifiera stökiga individer samt underlätta kontakt med vårdnadshavarna. Vi kommer att fortsätta fylla på listan över åtgärder samtidigt som Söne Buss AB och Länstrafiken också tar fram åtgärdsförslag. Vi arbetar nu tillsammans för att bussturen ska komma igång så snart som möjligt och att den ska fungera på ett tillfredsställande sätt, säger Linda Svahn i ett pressmeddelande.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.