Sedan i våras har en jägare, på uppdrag av kommunen, fångat in och avlivat kajor i syfte att reducera det just nu enorma antalet fåglar som svärmar över såväl centrum som bostadsområden utanför stadskärnan. Dock har den stora fällan som används blivit utsatt för sabotage vid flera tillfällen, vilket försvårar ett redan mycket svårlöst problem.
Kommunen har låtit bygga flera stora fällor för ändamålet. Den första placerades i våras uppe på ICA Supermarkets tak. Senare har fällan placerats på Hagabergsområdet, vid vattentornet. Det var i samband med denna flytt av fällan, som problemen började dyka upp.
Enligt den jägare, som på uppdrag av kommunen sköter fällan och avlivar fåglarna, har det vid flera tillfällen varit människor framme och saboterat. Bland annat har delar till fällan plockats bort och har ej återfunnits.
– Häromdagen hade någon varit framme och öppnat dörren och släppt ut alla kajor. Tidigare försvann stegen, som fåglarna tar sig ner i fällan med. Det är ett stort problem, att fällan inte får vara i fred. Det gör ju inte uppdraget lättare direkt, kommenterar kommunjägaren.
Efter en rad sabotage skall fällan nu placeras på en annan och mer skyddad plats istället.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.