Den nya kyrkbryggan har utsatts för ett sabotage. Någon eller några har slitit loss den LED-belysning som monterats i bryggans paviljong i syfte att sprida ljus i höst- och vintermörkret, meddelar BKT.
För en månad sedan uppgav Mats Ivarsson, belysningsansvarig på Bergslagens Kommunalteknik, att man äntligen närmade sig premiären för att belysa kyrkbryggans paviljong. För bara någon vecka sedan installerades så den första strålkastaren – men lyckan blev kort. Efter bara någon dag slocknade ljuset i paviljongen. Någon hade helt sonika slitit loss LED-strålkastaren.
– Den satt monterad på en höjd över tre meter, så troligtvis var det någon som hade en stege med sig eller liknande för att nå strålkastaren. Antingen har den väl kastats i sjön eller så sitter den numera monterad i någons rum, suckar Mats Ivarsson.
Bergslagens Kommunalteknik kommer att göra ett nytt försök att sätta kronan på verket inom kort.
– Det skall inte behöva dröja särskilt lång tid. Det är bara tråkigt när det sker sabotage på det här sättet, för det är ju inte fråga om några stora värden i ljusarmaturerna. Det handlar om ett par hundralappar bara, kommenterar Mats Ivarsson, BKT.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.