Den 46-åriga kvinnan som överlevde sprängolyckan vid Nammo Liab AB i fredags har under måndagen kunnat höras av polisen. Hon mår bra fysiskt sett och kommer troligen inte att få några bestående men. 46-åringen och den 56-åriga kvinna som dog i explosionen arbetade med att desarmera amerikanska artillerigranater när den tragiska olyckan skedde.
Vid 10-tiden så har något gått snett. De båda kvinnorna som befann sig i rummet intill den bunker som utgör desarmeringslokal fick en indikation på datorn att något i processen var fel. Man väntade då tills säkerhetssystemet gav klartecken att beträda bunkern och gick sedan in och gjorde en koll.
Efter en kort stund vände man och gick mot dörren – då small det.
De båda slungades in i väggen varvid den 56-åriga kvinnan skadades så allvarligt att hon senare avled.
Varför säkerhetssystemet först indikerade ett fel i processen, men sedan gav klartecken att beträda bunkern, kommer nu att utredas. –Vi vill idag inte lämna ut alla uppgifter eftersom vi ska höra fler personer angående olyckan, säger Örebropolisens presstalesman Göran Gunnarsson.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.