-Nästa år lovar jag att vara där, även om jag måste ha en rullator för att ta mig fram, säger Pär Molin och skrattar.
Ja, saknad var han allt, den goe takthållaren som skulle ha gjort sitt 10:e år i år som just takthållare i karnevalståget. En uppgift som faktiskt har mycket stor betydelse för åskådarnas möjlighet att hinna se allt som finns med. I år blev takten lite för snabbt för att alla detaljer skulle hinnas med att beskåda pga att ingen höll nere tempot i täten. Men nästa år är han tillbaka igen där han ska vara – i täten. Anledningen till hans frånvaro i år var en planeringskonferens som hölls i Finland dagarna innan.
-Färjan tillbaka till Sverige skulle ha anlänt till Stockholm kl 09:00 och då hade jag hunnit. Nu blev det utdraget på tiden och vi var inte i land förrän kl 09:45, berättar Pär.
I Lindesberg anlände sällskapet vid 13:20-tiden och hann i alla fall se tåget då det invaderade Kristinavägen.
Lovar du nu att vara på din rätta plats nästa år?
(skrattar) -Ja, jag lovar! Och det blir inga resor dagarna innan som kan sätta stopp för det heller.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.