-Nästa år lovar jag att vara där, även om jag måste ha en rullator för att ta mig fram, säger Pär Molin och skrattar.
Ja, saknad var han allt, den goe takthållaren som skulle ha gjort sitt 10:e år i år som just takthållare i karnevalståget. En uppgift som faktiskt har mycket stor betydelse för åskådarnas möjlighet att hinna se allt som finns med. I år blev takten lite för snabbt för att alla detaljer skulle hinnas med att beskåda pga att ingen höll nere tempot i täten. Men nästa år är han tillbaka igen där han ska vara – i täten. Anledningen till hans frånvaro i år var en planeringskonferens som hölls i Finland dagarna innan.
-Färjan tillbaka till Sverige skulle ha anlänt till Stockholm kl 09:00 och då hade jag hunnit. Nu blev det utdraget på tiden och vi var inte i land förrän kl 09:45, berättar Pär.
I Lindesberg anlände sällskapet vid 13:20-tiden och hann i alla fall se tåget då det invaderade Kristinavägen.
Lovar du nu att vara på din rätta plats nästa år?
(skrattar) -Ja, jag lovar! Och det blir inga resor dagarna innan som kan sätta stopp för det heller.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.