I samband med Vinterspår delas det första stipendiet ut från Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond. Foto: Privat
Saknad kulturprofil hedras med minnesfond
I slutet av 2022 gick den mycket uppskattade keramikern och konstnären Gunilla Dovsten bort efter en tids sjukdom. För att hedra hennes minne delas det första stipendiet ur Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond ut under Vinterspår 2024.
– Hon var en nyfiken och varm person med ett stort intresse av andra konstutövare. Vi vill använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, säger dottern Karin Dovsten Fjellman.
I början av 80-talet flyttade Gunilla Dovsten från Torshälla utanför Eskilstuna till Lindesberg. I sin keramikverkstad i Dalkarlshyttan skapade hon funktionella bruksvaror och skulpturer med inspiration från hennes omgivning så som skog, sjöar, korpen i skyn och järnet i marken. Snabbt blev hon ett välkänt namn i bygden och en del av det lokala kulturlivet.
Gunilla Dovsten i full fart med att skapa en större skulptur. Foto: Privat
Gunilla var aktiv medlem i Lindesbergs Konstförening och var under lång tid orförande för föreningen Konsthantverkarna i Örebro. Hon var även initiativtagare till det årligen återkommande kulturevemanget Vinterspår i Lindesberg. Dottern Karin Dovsten Fjellman beskriver sin mamma som en nyfiken och varm person med ett stort intresse av att stötta andra konstnärer.
– Mamma har alltid varit väldigt aktiv i kulturlivet och hon har var ett stort fan av andra kulturutövare. Hon samlade på konst och köpte mycket lokal konst, berättar Karin.
För att hedra minnet av Gunilla bestämde sig hennes familj snabbt för att instifta en fond som ska fortsätta verka i hennes anda – Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond.
– Eftersom att hon alltid har varit mycket för att stödja och uppmuntra kultur runtomkring sig så vill fortsätta med det även efter det att hon har gått bort, vi vill inte att det ska försvinna. Hon var väldigt intresserad av ung konst så när hon gick bort så tänkte vi att det vore fint att använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, lite nyfikna spännande konstnärer, förklarar Karin.
Skulpturer av Gunilla Dovsten. Bergslagskråkor och Mamadonna. Foto: Privat
Lördag den 2 mars klockan 15.00, i samband med Vinterspår, kommer det första stipendiet på 10 000 kronor att delas ut på brukskontoret i Dalkarshyttan i Lindesberg.
– Det kommer bli väldigt roligt att få dela ut första stipendiet. Vi har pratat om det nu i över ett år och att nu faktiskt ska bli av kommer bli väldigt kul. Vi kommer även att ha en liten utställning med mammas konst, mest består det av hennes sista verk, det är en del skulpturer men också bruksföremål. Vi kommer även ha viss försäljning där pengarna kommer att gå till fonden, avslutar Karin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hunden på bilden har inget med den aktuella händelsen att göra. Genrebild.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...