I samband med Vinterspår delas det första stipendiet ut från Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond. Foto: Privat
Saknad kulturprofil hedras med minnesfond
I slutet av 2022 gick den mycket uppskattade keramikern och konstnären Gunilla Dovsten bort efter en tids sjukdom. För att hedra hennes minne delas det första stipendiet ur Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond ut under Vinterspår 2024.
– Hon var en nyfiken och varm person med ett stort intresse av andra konstutövare. Vi vill använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, säger dottern Karin Dovsten Fjellman.
I början av 80-talet flyttade Gunilla Dovsten från Torshälla utanför Eskilstuna till Lindesberg. I sin keramikverkstad i Dalkarlshyttan skapade hon funktionella bruksvaror och skulpturer med inspiration från hennes omgivning så som skog, sjöar, korpen i skyn och järnet i marken. Snabbt blev hon ett välkänt namn i bygden och en del av det lokala kulturlivet.
Gunilla Dovsten i full fart med att skapa en större skulptur. Foto: Privat
Gunilla var aktiv medlem i Lindesbergs Konstförening och var under lång tid orförande för föreningen Konsthantverkarna i Örebro. Hon var även initiativtagare till det årligen återkommande kulturevemanget Vinterspår i Lindesberg. Dottern Karin Dovsten Fjellman beskriver sin mamma som en nyfiken och varm person med ett stort intresse av att stötta andra konstnärer.
– Mamma har alltid varit väldigt aktiv i kulturlivet och hon har var ett stort fan av andra kulturutövare. Hon samlade på konst och köpte mycket lokal konst, berättar Karin.
För att hedra minnet av Gunilla bestämde sig hennes familj snabbt för att instifta en fond som ska fortsätta verka i hennes anda – Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond.
– Eftersom att hon alltid har varit mycket för att stödja och uppmuntra kultur runtomkring sig så vill fortsätta med det även efter det att hon har gått bort, vi vill inte att det ska försvinna. Hon var väldigt intresserad av ung konst så när hon gick bort så tänkte vi att det vore fint att använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, lite nyfikna spännande konstnärer, förklarar Karin.
Skulpturer av Gunilla Dovsten. Bergslagskråkor och Mamadonna. Foto: Privat
Lördag den 2 mars klockan 15.00, i samband med Vinterspår, kommer det första stipendiet på 10 000 kronor att delas ut på brukskontoret i Dalkarshyttan i Lindesberg.
– Det kommer bli väldigt roligt att få dela ut första stipendiet. Vi har pratat om det nu i över ett år och att nu faktiskt ska bli av kommer bli väldigt kul. Vi kommer även att ha en liten utställning med mammas konst, mest består det av hennes sista verk, det är en del skulpturer men också bruksföremål. Vi kommer även ha viss försäljning där pengarna kommer att gå till fonden, avslutar Karin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...