I samband med Vinterspår delas det första stipendiet ut från Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond. Foto: Privat
Saknad kulturprofil hedras med minnesfond
I slutet av 2022 gick den mycket uppskattade keramikern och konstnären Gunilla Dovsten bort efter en tids sjukdom. För att hedra hennes minne delas det första stipendiet ur Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond ut under Vinterspår 2024.
– Hon var en nyfiken och varm person med ett stort intresse av andra konstutövare. Vi vill använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, säger dottern Karin Dovsten Fjellman.
I början av 80-talet flyttade Gunilla Dovsten från Torshälla utanför Eskilstuna till Lindesberg. I sin keramikverkstad i Dalkarlshyttan skapade hon funktionella bruksvaror och skulpturer med inspiration från hennes omgivning så som skog, sjöar, korpen i skyn och järnet i marken. Snabbt blev hon ett välkänt namn i bygden och en del av det lokala kulturlivet.
Gunilla Dovsten i full fart med att skapa en större skulptur. Foto: Privat
Gunilla var aktiv medlem i Lindesbergs Konstförening och var under lång tid orförande för föreningen Konsthantverkarna i Örebro. Hon var även initiativtagare till det årligen återkommande kulturevemanget Vinterspår i Lindesberg. Dottern Karin Dovsten Fjellman beskriver sin mamma som en nyfiken och varm person med ett stort intresse av att stötta andra konstnärer.
– Mamma har alltid varit väldigt aktiv i kulturlivet och hon har var ett stort fan av andra kulturutövare. Hon samlade på konst och köpte mycket lokal konst, berättar Karin.
För att hedra minnet av Gunilla bestämde sig hennes familj snabbt för att instifta en fond som ska fortsätta verka i hennes anda – Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond.
– Eftersom att hon alltid har varit mycket för att stödja och uppmuntra kultur runtomkring sig så vill fortsätta med det även efter det att hon har gått bort, vi vill inte att det ska försvinna. Hon var väldigt intresserad av ung konst så när hon gick bort så tänkte vi att det vore fint att använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, lite nyfikna spännande konstnärer, förklarar Karin.
Skulpturer av Gunilla Dovsten. Bergslagskråkor och Mamadonna. Foto: Privat
Lördag den 2 mars klockan 15.00, i samband med Vinterspår, kommer det första stipendiet på 10 000 kronor att delas ut på brukskontoret i Dalkarshyttan i Lindesberg.
– Det kommer bli väldigt roligt att få dela ut första stipendiet. Vi har pratat om det nu i över ett år och att nu faktiskt ska bli av kommer bli väldigt kul. Vi kommer även att ha en liten utställning med mammas konst, mest består det av hennes sista verk, det är en del skulpturer men också bruksföremål. Vi kommer även ha viss försäljning där pengarna kommer att gå till fonden, avslutar Karin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.