I samband med Vinterspår delas det första stipendiet ut från Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond. Foto: Privat
Saknad kulturprofil hedras med minnesfond
I slutet av 2022 gick den mycket uppskattade keramikern och konstnären Gunilla Dovsten bort efter en tids sjukdom. För att hedra hennes minne delas det första stipendiet ur Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond ut under Vinterspår 2024.
– Hon var en nyfiken och varm person med ett stort intresse av andra konstutövare. Vi vill använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, säger dottern Karin Dovsten Fjellman.
I början av 80-talet flyttade Gunilla Dovsten från Torshälla utanför Eskilstuna till Lindesberg. I sin keramikverkstad i Dalkarlshyttan skapade hon funktionella bruksvaror och skulpturer med inspiration från hennes omgivning så som skog, sjöar, korpen i skyn och järnet i marken. Snabbt blev hon ett välkänt namn i bygden och en del av det lokala kulturlivet.
Gunilla Dovsten i full fart med att skapa en större skulptur. Foto: Privat
Gunilla var aktiv medlem i Lindesbergs Konstförening och var under lång tid orförande för föreningen Konsthantverkarna i Örebro. Hon var även initiativtagare till det årligen återkommande kulturevemanget Vinterspår i Lindesberg. Dottern Karin Dovsten Fjellman beskriver sin mamma som en nyfiken och varm person med ett stort intresse av att stötta andra konstnärer.
– Mamma har alltid varit väldigt aktiv i kulturlivet och hon har var ett stort fan av andra kulturutövare. Hon samlade på konst och köpte mycket lokal konst, berättar Karin.
För att hedra minnet av Gunilla bestämde sig hennes familj snabbt för att instifta en fond som ska fortsätta verka i hennes anda – Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond.
– Eftersom att hon alltid har varit mycket för att stödja och uppmuntra kultur runtomkring sig så vill fortsätta med det även efter det att hon har gått bort, vi vill inte att det ska försvinna. Hon var väldigt intresserad av ung konst så när hon gick bort så tänkte vi att det vore fint att använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, lite nyfikna spännande konstnärer, förklarar Karin.
Skulpturer av Gunilla Dovsten. Bergslagskråkor och Mamadonna. Foto: Privat
Lördag den 2 mars klockan 15.00, i samband med Vinterspår, kommer det första stipendiet på 10 000 kronor att delas ut på brukskontoret i Dalkarshyttan i Lindesberg.
– Det kommer bli väldigt roligt att få dela ut första stipendiet. Vi har pratat om det nu i över ett år och att nu faktiskt ska bli av kommer bli väldigt kul. Vi kommer även att ha en liten utställning med mammas konst, mest består det av hennes sista verk, det är en del skulpturer men också bruksföremål. Vi kommer även ha viss försäljning där pengarna kommer att gå till fonden, avslutar Karin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Brand vid ammunitionsfabrik
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, ...