Under onsdagen målades nya markeringar vid övergångsställena på Kristinavägen. Att detta görs nu – trots att man snart skall bygga om gatan – beror på att BKT inte kan vänta längre på ett klart och tydligt besked.-Vi har väntat länge på besked men nu kunde vi inte vänta längre. Det är ju inte ens klart att ombyggnaden kommer igång i höst, säger Jan-Erik Andersson på BKT.
De markerade övergångsställena på Kristinavägen var i så slitet skick att de utgjorde en fara för fotgängare. På vissa platser hade markeringarna mer eller mindre helt suddats ut genom det slitage som trafiken utgör.
Enligt Bergslagens Kommunalteknik, skulle markeringarna egentligen ha bättrats på tidigare. Men eftersom det då talades om att ombyggnaden skulle påbörjas våren 2010 så fick man avvakta. Det var ju ingen idé att måla om gatan ändå skulle rivas upp.
-Men nu vet vi inte hur det blir, vi får inget klart och tydligt besked och nu går det inte att vänta längre. Det är en säkerhetsfråga, vi måste ha säkra övergångsställen och inte minst där skolbarnen skall gå över gatan, säger Jan-Erik Andersson.
Fotnot: Detta arbete görs inte enbart på Kristinavägen, utan på fler ställen i både Lindesberg och Nora, kommenterar Jan-Erik Andersson.
Enig kommunfullmäktige: Puckelpisten ska fixas
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.