Under onsdagen målades nya markeringar vid övergångsställena på Kristinavägen. Att detta görs nu – trots att man snart skall bygga om gatan – beror på att BKT inte kan vänta längre på ett klart och tydligt besked.-Vi har väntat länge på besked men nu kunde vi inte vänta längre. Det är ju inte ens klart att ombyggnaden kommer igång i höst, säger Jan-Erik Andersson på BKT.
De markerade övergångsställena på Kristinavägen var i så slitet skick att de utgjorde en fara för fotgängare. På vissa platser hade markeringarna mer eller mindre helt suddats ut genom det slitage som trafiken utgör.
Enligt Bergslagens Kommunalteknik, skulle markeringarna egentligen ha bättrats på tidigare. Men eftersom det då talades om att ombyggnaden skulle påbörjas våren 2010 så fick man avvakta. Det var ju ingen idé att måla om gatan ändå skulle rivas upp.
-Men nu vet vi inte hur det blir, vi får inget klart och tydligt besked och nu går det inte att vänta längre. Det är en säkerhetsfråga, vi måste ha säkra övergångsställen och inte minst där skolbarnen skall gå över gatan, säger Jan-Erik Andersson.
Fotnot: Detta arbete görs inte enbart på Kristinavägen, utan på fler ställen i både Lindesberg och Nora, kommenterar Jan-Erik Andersson.
Enig kommunfullmäktige: Puckelpisten ska fixas
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.