I fredags fick polisen samtal om att en person inne på tivolit gick omkring med vad som såg ut att vara ett skjutvapen. Patrullen kunde kort efter ta en så kallad soft airgun i beslag – från en 11-årig pojke. Pojken har berättat att han köpt vapnet på marknaden tidigare på dagen. Naturligtvis ser polisen mycket allvarligt på att en av säljarna sålt ett vapen till en liten pojke.
-Det råder ju en åldersgräns på 18 år för sådana här soft airguns, kommenterar polisen.
Ett soft airgun har ammunition beståendes av små plastkulor som skjuts iväg med rejäl kraft. Det kan utan vidare orsaka allvarliga skador om det träffar illa på en människa.
-Träffar det i ögat är det kört, det är en sak som är säkert, säger Bengt Eriksson vid närpolisen i Lindesberg.
Det är fortfarande oklart vem som sålt vapnet till pojken. Dock tror polisen att man kan få klarhet i det med hjälp från Lions.
-Vi kommer att höra pojken, kanske kan han berätta ungefär var han köpt vapnet och utifrån Lions platslistor få reda på vilka som haft platserna i det aktuella området.
-Självklart ser vi allvarligt på det här, både att någon sålt ett vapen belagt med åldersgräns till en liten grabb samt att han gått omkring med den på en öppen festplats. Det hade kunnat bli riktigt otrevligt, säger Thomas Jäderqvist.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.