I lördags arrangerades Lions cykelbytardag i Lindesberg för sjätte året i rad. Trots ett riktigt bitande aprilväder, kunde Lions Club Lindesberg konstatera ett nytt säljrekord.
– Vi slog förra årets försäljning med ett par hundralappar, kommenterar Kurt Fisk, Lions.
I fjol såldes ett 50-tal cyklar som tillsammans gav Lions Club strax under 9000 kronor att använda till välgörande ändamål. När man i lördags hade dukat upp för årets omgång av cykelbytardagen, var siktet inställt på att slå fjolårets rekordsiffror.
– Nu sålde vi inte fler cyklar än förra året, det blev ungefär samma antal. Men det var riktigt fina cyklar som gav lite mer pengar, så vi slog förra årets försäljning med ett par hundralappar och med tanke på vädret så måste man verkligen säga att det blev riktigt, riktigt lyckat. När jag vaknade i lördags var det ju snö på marken, säger Kurt Fisk.
Cykelbytardagen går ut på att låta invånarna lämna in sina gamla cyklar, som Lions under två intensiva timmar sedan säljer till spekulanter som dyker upp. Lions behåller 30 procent av det pris cyklarna säljs för. I lördags gav detta alltså strax över 9000 kronor till Lions, som nu kommer öronmärka pengarna för välgörande ändamål.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.