Inte någon av kommunens fyra ICA-butiker är berörda av ICA:s återkallande av köttfärs på grund av salmonellalarm. Återkallandet gällde stora förpackningar och köttet var importerat från Danmark och Irland. I Lindesberg säljs mindre förpackningar och Lindeborna verkar helst välja svenskt kött, enligt handlarna.- Hos oss säljs inte så stora förpackningar, förklarar Kalle Eriksson på Östermalms livs. Men har man handlat en köttfärs på 2500 gram hos exempel ICA Maxi ska man kanske kolla upp den lite extra.
Vid en rundringning till Lindesbergs kommuns fyra ICA-handlare visar det sig ingen av butikerna har salufört den 2,5 kg förpackning nöt – eller blandfärs som är aktuell för återkallande. Handlarna har inte heller märkt någon större oro hos kunderna och få ställer frågor. Ingen av butikerna i Lindesberg säljer heller särskilt mycket av utländskt köttfärs då kunderna väljer svenskt, uppger butikspersonalen.
Det var i helgen ICA gick ut med ett larm om att man hittat salmonella i två produkter under en rutinkontroll. Förpackningarna började säljas ute i butik den 20 januari. Företaget valde att omedelbart återkalla hela partiet som består av 2,5 kg tråg med nöt – eller blandfärs och har sista förbrukningsdag idag, 27 januari 2014. Nötköttet kommer från Irland och fläskköttet från Danmark.
Kalle Eriksson på Östermalms livs menar att det idag finns mycket säkra rutiner för bevakning av livsmedel som av något skäl måste återkallas.
– All försäljning registreras direkt i kassorna och skulle vi ha sålt återkallad produkter vet vi exakt när och hur många, berättar Kalle Eriksson. Är man dessutom medlem i kundklubben kan vi kontakta den personen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.