Inte någon av kommunens fyra ICA-butiker är berörda av ICA:s återkallande av köttfärs på grund av salmonellalarm. Återkallandet gällde stora förpackningar och köttet var importerat från Danmark och Irland. I Lindesberg säljs mindre förpackningar och Lindeborna verkar helst välja svenskt kött, enligt handlarna.- Hos oss säljs inte så stora förpackningar, förklarar Kalle Eriksson på Östermalms livs. Men har man handlat en köttfärs på 2500 gram hos exempel ICA Maxi ska man kanske kolla upp den lite extra.
Vid en rundringning till Lindesbergs kommuns fyra ICA-handlare visar det sig ingen av butikerna har salufört den 2,5 kg förpackning nöt – eller blandfärs som är aktuell för återkallande. Handlarna har inte heller märkt någon större oro hos kunderna och få ställer frågor. Ingen av butikerna i Lindesberg säljer heller särskilt mycket av utländskt köttfärs då kunderna väljer svenskt, uppger butikspersonalen.
Det var i helgen ICA gick ut med ett larm om att man hittat salmonella i två produkter under en rutinkontroll. Förpackningarna började säljas ute i butik den 20 januari. Företaget valde att omedelbart återkalla hela partiet som består av 2,5 kg tråg med nöt – eller blandfärs och har sista förbrukningsdag idag, 27 januari 2014. Nötköttet kommer från Irland och fläskköttet från Danmark.
Kalle Eriksson på Östermalms livs menar att det idag finns mycket säkra rutiner för bevakning av livsmedel som av något skäl måste återkallas.
– All försäljning registreras direkt i kassorna och skulle vi ha sålt återkallad produkter vet vi exakt när och hur många, berättar Kalle Eriksson. Är man dessutom medlem i kundklubben kan vi kontakta den personen.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.