Klubbarna Örebro Hockey och Lindlövens IF har inlett ett samarbete för att hjälpa varandra att växa som lag.
Bland annat kommer man att låna ut spelare till varandra, skriver man i ett pressmeddelande. Hela pressmeddelandet finns att läsa nedan:
”Örebro Hockey och Lindlövens IF har tecknat samarbetsavtal
Örebro Hockey och Lindlövens IF har tecknat ett tvåårigt samarbetsavtal där den gemensamma målsättningen är att Örebro Hockey skall etablera sig i Allsvenskan och att Lindlöven skall tillhöra toppen i div 1. Med detta avtal skapas förutsättningar för ett bra samarbete mellan föreningarna vilket resulterar i ökad status och sportslig kvalité samt att intresset för ishockeyn i länet ökar säger gemensamt föreningarnas ordförande Davor Dundic och Henry Nordlund.
Samarbetsavtalet som tagits fram gemensamt av Örebro och Lindlövens sportgrupp och styrelse, bygger på att de spelare som tillfälligt ej platsar i Örebro skall spela i Lindlöven. I år spelar Örebros lovande spelare Peter Bodin, Patrik Säfström och Andreas Persson i Lindlöven.
Örebros spelare kommer även kunna göra mer tilfälliga inhopp i Lindlöven, om en spelare behöver matchträning vid återkomst från skada eller pga av tillfällig tuff konkurrens i Örebro. På söndag när Lindlöven möter Borlänge spelar Örebros tidigare juniorlandslagman Sebastian Fors med Lindlöven för att få matchning efter sin skada.
För Lindlövens spelare öppnas dörren för Allsvenskan med Örebro. Lindlövens målvakt Sammy Gustavsson har redan tränat med Örebro och var med när Almtuna besegrades på bortaplan.
Sedan avtalet blev klart har föreningarnas samarbete på alla nivåer klart förbättrats säger vidare Davor Dundic och Henry Nordlund. Numera har Lindlövens tränare ,Tomas Östlund och Mats Eriksson en kontinuerligt dialog med Örebros Lars ”Mozart” Andersson och Peter Andersson där de utbyter tips och idéer om spelare och lag vilket är väldigt lovande för allas framtid, föreningarna och distriktet.
Samarbetet mellan Örebro och Lindlöven skall ses som ett första gemensamt steg för att utveckla hockeyn i Örebro län. En projektgrupp är under bildande där länets samtliga föreningar kommer att ingå och där Örebro Hockey kommer vara sammankallande. Vi gör detta för att utveckla hockeyn i länet, från yngsta pojk- och flickspelare till äldsta seniorspelare avslutar en hoppfull Davor Dundic.”
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.