När det stod klart att alla de tre idolerna, inklusive Martin Almgren, skulle gå till final i Globen var det många som häpnades. Ja, kanske inte minst Martins sambo Ida Sjöberg.
– Jag kan inte sätta ord, sa en lagom chockad Ida efter att juryns ”julklapp” avslöjats.
I 11 år har Ida Sjöberg och Martin Almgren hängt ihop i vått och torrt. De bor tillsammans med sina katter här i Lindesberg och för sisådär tre månader tillbaka var livet ganska lugnt. Åtminstone i jämförelse med dagsläget. Men under hela Martins Idolkarriär har Ida funnits vid hans sida, stöttat, kört upp grejer till Stockholm som han glömt kvar hemma, väntat på att de evighetslånga intervjuerna efter programmet ska ta slut så hon får en pratstund med sin livskamrat. Och efter fredagens avsnitt av Idol, när bomben släpptes att alla tre gått vidare till Globen, satt förstås Ida i publiken, såsom hon gjort vid alla livesändningar.
– Jag kan inte sätta ord, det är så sjukt kul!, log Ida stort och sneglar mot Martin.
– Han förtjänar det så sjukt mycket!
Men hon är ändå diplomatisk och tycker att de alla tre är värdiga att stå i Globen.
– Det är jättekul för alla tre, de alla är värda det, det är fint av juryn att ge dem den chansen. Jag tror att de själva också har svårt att bestämma sig.
Men att sitta där i publiken, vecka efter vecka, tar på nerverna.
– Jag är alltid så sjukt nervös. Jag går all in i det här, så ja, det är nervöst!, skrattar Ida.
– Det här går inte att beskriva, det är går inte ens att ta in. Men det är jättekul! Och jag tror att han går hela vägen!
Glöm inte att det går att rösta hela veckan: RING 099 414 01 eller smsa MARTIN till 72 400
Rösterna från semifinalen är inte stängd utan pågår till det att alla tre finalister sjungit sin första låt i Ericsson Globe fredag 4:e december. Därefter nollställs omröstningen och två deltagare gör upp om segern i slutfinalen. Kostnaden för att rösta är 5,70:- + eventuell trafikavgift per samtal/sms. Du kan max rösta 60 gånger (30 samtal och 30 sms) per nummer och dag.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.