När det stod klart att alla de tre idolerna, inklusive Martin Almgren, skulle gå till final i Globen var det många som häpnades. Ja, kanske inte minst Martins sambo Ida Sjöberg.
– Jag kan inte sätta ord, sa en lagom chockad Ida efter att juryns ”julklapp” avslöjats.
I 11 år har Ida Sjöberg och Martin Almgren hängt ihop i vått och torrt. De bor tillsammans med sina katter här i Lindesberg och för sisådär tre månader tillbaka var livet ganska lugnt. Åtminstone i jämförelse med dagsläget. Men under hela Martins Idolkarriär har Ida funnits vid hans sida, stöttat, kört upp grejer till Stockholm som han glömt kvar hemma, väntat på att de evighetslånga intervjuerna efter programmet ska ta slut så hon får en pratstund med sin livskamrat. Och efter fredagens avsnitt av Idol, när bomben släpptes att alla tre gått vidare till Globen, satt förstås Ida i publiken, såsom hon gjort vid alla livesändningar.
– Jag kan inte sätta ord, det är så sjukt kul!, log Ida stort och sneglar mot Martin.
– Han förtjänar det så sjukt mycket!
Men hon är ändå diplomatisk och tycker att de alla tre är värdiga att stå i Globen.
– Det är jättekul för alla tre, de alla är värda det, det är fint av juryn att ge dem den chansen. Jag tror att de själva också har svårt att bestämma sig.
Men att sitta där i publiken, vecka efter vecka, tar på nerverna.
– Jag är alltid så sjukt nervös. Jag går all in i det här, så ja, det är nervöst!, skrattar Ida.
– Det här går inte att beskriva, det är går inte ens att ta in. Men det är jättekul! Och jag tror att han går hela vägen!
Glöm inte att det går att rösta hela veckan: RING 099 414 01 eller smsa MARTIN till 72 400
Rösterna från semifinalen är inte stängd utan pågår till det att alla tre finalister sjungit sin första låt i Ericsson Globe fredag 4:e december. Därefter nollställs omröstningen och två deltagare gör upp om segern i slutfinalen. Kostnaden för att rösta är 5,70:- + eventuell trafikavgift per samtal/sms. Du kan max rösta 60 gånger (30 samtal och 30 sms) per nummer och dag.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.