När det stod klart att alla de tre idolerna, inklusive Martin Almgren, skulle gå till final i Globen var det många som häpnades. Ja, kanske inte minst Martins sambo Ida Sjöberg.
– Jag kan inte sätta ord, sa en lagom chockad Ida efter att juryns ”julklapp” avslöjats.
I 11 år har Ida Sjöberg och Martin Almgren hängt ihop i vått och torrt. De bor tillsammans med sina katter här i Lindesberg och för sisådär tre månader tillbaka var livet ganska lugnt. Åtminstone i jämförelse med dagsläget. Men under hela Martins Idolkarriär har Ida funnits vid hans sida, stöttat, kört upp grejer till Stockholm som han glömt kvar hemma, väntat på att de evighetslånga intervjuerna efter programmet ska ta slut så hon får en pratstund med sin livskamrat. Och efter fredagens avsnitt av Idol, när bomben släpptes att alla tre gått vidare till Globen, satt förstås Ida i publiken, såsom hon gjort vid alla livesändningar.
– Jag kan inte sätta ord, det är så sjukt kul!, log Ida stort och sneglar mot Martin.
– Han förtjänar det så sjukt mycket!
Men hon är ändå diplomatisk och tycker att de alla tre är värdiga att stå i Globen.
– Det är jättekul för alla tre, de alla är värda det, det är fint av juryn att ge dem den chansen. Jag tror att de själva också har svårt att bestämma sig.
Men att sitta där i publiken, vecka efter vecka, tar på nerverna.
– Jag är alltid så sjukt nervös. Jag går all in i det här, så ja, det är nervöst!, skrattar Ida.
– Det här går inte att beskriva, det är går inte ens att ta in. Men det är jättekul! Och jag tror att han går hela vägen!
Glöm inte att det går att rösta hela veckan: RING 099 414 01 eller smsa MARTIN till 72 400
Rösterna från semifinalen är inte stängd utan pågår till det att alla tre finalister sjungit sin första låt i Ericsson Globe fredag 4:e december. Därefter nollställs omröstningen och två deltagare gör upp om segern i slutfinalen. Kostnaden för att rösta är 5,70:- + eventuell trafikavgift per samtal/sms. Du kan max rösta 60 gånger (30 samtal och 30 sms) per nummer och dag.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.