Samhörighet viktigt när sammanslagningar ska göras

Igår kunde vi berätta om en ny rapport, gjord av regeringens utredare Sören Häggroth, som påvisar att antalet kommuner måste ner till ett antal om 100 från dagens 290. I samband med detta skrev vi att det mest naturliga för Lindesbergs del, vid en eventuell sammanslagning med andra kommuner, torde vara att se till grannarna Hällefors, Ljusnarsberg och Nora. Men efter vår artikel kan vi konstatera att invånarna i södra kommundelen inte håller med.

För invånarna i Lindesberg känns det mindre främmande att höra samman med grannkommunerna i väst och norr. Men för invånarna i Frövi och Fellingsbro finns inte samma känsla av samhörighet, det framgår av flera insändare från den södra delen av kommunen. Där känns istället Örebro och kommunerna i öst mer som ”hemma”.
En sammanslagning med till exempel Köping och Arboga ter sig därför mer naturligt. Och det skriver även insändare från Lindesbergs stad under på. En vandring österut, mot Mälardalen, är det bästa ur många hänseenden – inte minst för att den regionen är en livskraftig sådan med potential att bli ännu starkare. Dessutom har Lindesberg sedan en tid ingått i det så kallade Mälardalsrådet, ett samarbete mellan 48 kommuner.

Läs tidigare artikel>>

Tidigare uttalande av kommunchef Peter Bring: ”Viktigt att vi profilerar oss i en expansiv region”

DN Debatt: Läs mer om sammanslagningar här>>

Läsarna har ordet
Nedan följer ett antal insändare och synpunkter från våra läsare med anledning av gårdagens artikel.

”Jag tror att en sammanslagning mellan kommunerna skulle främja regionen. Man kan banta ner den administrativa delen och på så vis minska kostnaderna som kan läggas på viktigare saker. Jag ser inga som helst nackdelar med en sammanslagning som inte går att lösa, bara spännande utmaningar.”

”Äntligen vill man utbrista! Sammanslagningen borde ha varit gjord för länge sedan.”

”Har någon frågat Ljusnarsberg om de hellre vill höra till Ludvika? Har någon frågat om Hällefors vill höra till Filipstad? Båda kräver då ett länsbyte men för skolor mm har de mycket samarbete i dag.”

”Mycket bra initiativ, detta kan göra så att kommunen inte är lika skuldtyngd som den redan är, och skapa bättre förutsättningar för oss som bor här.”

”Det låter kalasbra, fast jag tycker nog att kommunen isåfall skall ta sitt namn efter den ort som ligger mest centralt i förhållande till det nya kommunområdets gränser.”
Redaktionen svarar: Den mest centrala tätorten, inom detta område, är Storå.

”Slå ihop Lindesberg med Fagersta, Arboga och Köping istället. Om de vill ha oss…”

”Nej om det förslaget tycker jag inte. För mig blir det helt fel.Då jag bor i Frövi är det utkanten av kommunen redan nu. Jag vill kunna åka på ett snabbt och billigt sätt till Örebro där det mesta finns. Jag känner ingen samhörighet alls med Kopparberg, Hällefors och Nora. Men det beror också på hur frågan om kommunikationer och samarbete med Örebro löses. Som det är nu så är kommunikationerna bedrövliga mellan Frövi och Örebro på grund av att det är olika kommuner antar jag.”

”Inom EU vill man dela in länderna i bärkraftiga regioner. En sådan mycket stark region blir Mälarregionen där Lindesberg vill vara med. Vidare finns det starka önskemål att ta bort landstingen. Mot den bakgrunden borde det vara en bättre framtid för oss att lämna Örebro län och slå oss ihop med Arboga, Köping och Kungsör.”

”Jag tycker det vore bäst om vi blev en kommun tillsammans med Nora och Örebro, varför söka oss norrut?”

”Syftet med kommunsammanslagningarna är ju att skapa stora och bärkraftiga enheter. Med de 4 föreslagna kommunerna Lindesberg, Nora, Hällefors och Kopparberg uppnås ju inget av syftena. Den nya kommunen blir varken stor eller bärkraftig. Det totala invånarantalet
ska enligt utredaren vara över 100.000. Det är då man kan utnytja stordriftsfördelarna och har råd att ha specialistfunktioner.”

”Lindesberg bör INTE gå samman med Hällefors och Kopparberg, finns det nånting där som ”vi” skulle ha nytta av? nej bara massa arbetslöshet och socialbidrag att betala.”

Vill du också framföra dina åsikter i frågan? Skriv till oss här>>

Publicerad 13 januari 2006 klockan 10:03

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Arkivbild. Foto: Bob Linger

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.

15 december 2025 klockan 13:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Vedevågs filmmakare Malin Dahl prisades med Region Örebro läns kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.

12 december 2025 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, ...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-23 20:50