Sami fångade ovädret på bild – nya chanser redan i helgen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Sami fångade ovädret på bild – nya chanser redan i helgen
Under tisdagens kraftiga åskväder stod naturfotografen Sami Rahkonen redo med sin kamera i hopp om att kunna fånga vädrets makter med sin lins. På säkert avstånd från de strömladdade blixtarna stod han på sin balkong i Gusselby och beundrade himlens mäktiga skådespel, och efteråt stod det klart att det hade fastnat på bild.
– Det var en riktigt häftig kväll, säger han till LindeNytt.
Under tisdagskvällen drog ett kraftigt åskväder in över Lindesbergs kommun, något som fångade naturfotografen Sami Rahkonens uppmärksamhet.
– Jag har hållit på länge med att försöka fota oväder, åska och blixtar, men hos oss brukar det tyvärr oftast bara passera. Men på kvällen märkte jag att det var väldigt kvavt och att vinden började ta tag, och då brukar det betyda att något är på ingång, säger han.
Sami väntade tills han hörde det första mullret och såg att det blixtrade på himlen innan han monterade upp kameran på stativ och ställde in alla inställningar.
– Det går inte att planera mer än att känna till väderomslag och ha rätt inställningar på kameran, sedan är det egentligen bara ren tur, säger Sami.
Sami Rahkonen med kameran i högsta hugg. Foto: Sami Rahkonen
Medan kameran arbetade stod han på sin balkong och beundrade det mäktiga himlaskådespelet som varade i lite mer än en timme. Efteråt stod det klart att väderfenomenet hade fastnat på Samis lins.
– Det blev runt 500 bilder totalt, och av dem var det 2-3 stycken som blev bra. Det var perfekta förhållanden, kvavt och inget regn som annars brukar ställa till det så man inte kan fota. Men det här var första kvällen på bra många år, av egen erfarenhet, som det inte regnade, avslutar Sami glatt.
Redan under helgen finns nya chanser för den som vill göra ett försök att fånga vädrets makter på bild, då ett nytt åskväder ser ut att dra in över kommunen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Rä...
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...