Sami fångade ovädret på bild – nya chanser redan i helgen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Sami fångade ovädret på bild – nya chanser redan i helgen
Under tisdagens kraftiga åskväder stod naturfotografen Sami Rahkonen redo med sin kamera i hopp om att kunna fånga vädrets makter med sin lins. På säkert avstånd från de strömladdade blixtarna stod han på sin balkong i Gusselby och beundrade himlens mäktiga skådespel, och efteråt stod det klart att det hade fastnat på bild.
– Det var en riktigt häftig kväll, säger han till LindeNytt.
Under tisdagskvällen drog ett kraftigt åskväder in över Lindesbergs kommun, något som fångade naturfotografen Sami Rahkonens uppmärksamhet.
– Jag har hållit på länge med att försöka fota oväder, åska och blixtar, men hos oss brukar det tyvärr oftast bara passera. Men på kvällen märkte jag att det var väldigt kvavt och att vinden började ta tag, och då brukar det betyda att något är på ingång, säger han.
Sami väntade tills han hörde det första mullret och såg att det blixtrade på himlen innan han monterade upp kameran på stativ och ställde in alla inställningar.
– Det går inte att planera mer än att känna till väderomslag och ha rätt inställningar på kameran, sedan är det egentligen bara ren tur, säger Sami.
Sami Rahkonen med kameran i högsta hugg. Foto: Sami Rahkonen
Medan kameran arbetade stod han på sin balkong och beundrade det mäktiga himlaskådespelet som varade i lite mer än en timme. Efteråt stod det klart att väderfenomenet hade fastnat på Samis lins.
– Det blev runt 500 bilder totalt, och av dem var det 2-3 stycken som blev bra. Det var perfekta förhållanden, kvavt och inget regn som annars brukar ställa till det så man inte kan fota. Men det här var första kvällen på bra många år, av egen erfarenhet, som det inte regnade, avslutar Sami glatt.
Redan under helgen finns nya chanser för den som vill göra ett försök att fånga vädrets makter på bild, då ett nytt åskväder ser ut att dra in över kommunen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...