Sami fångade ovädret på bild – nya chanser redan i helgen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Sami fångade ovädret på bild – nya chanser redan i helgen
Under tisdagens kraftiga åskväder stod naturfotografen Sami Rahkonen redo med sin kamera i hopp om att kunna fånga vädrets makter med sin lins. På säkert avstånd från de strömladdade blixtarna stod han på sin balkong i Gusselby och beundrade himlens mäktiga skådespel, och efteråt stod det klart att det hade fastnat på bild.
– Det var en riktigt häftig kväll, säger han till LindeNytt.
Under tisdagskvällen drog ett kraftigt åskväder in över Lindesbergs kommun, något som fångade naturfotografen Sami Rahkonens uppmärksamhet.
– Jag har hållit på länge med att försöka fota oväder, åska och blixtar, men hos oss brukar det tyvärr oftast bara passera. Men på kvällen märkte jag att det var väldigt kvavt och att vinden började ta tag, och då brukar det betyda att något är på ingång, säger han.
Sami väntade tills han hörde det första mullret och såg att det blixtrade på himlen innan han monterade upp kameran på stativ och ställde in alla inställningar.
– Det går inte att planera mer än att känna till väderomslag och ha rätt inställningar på kameran, sedan är det egentligen bara ren tur, säger Sami.
Sami Rahkonen med kameran i högsta hugg. Foto: Sami Rahkonen
Medan kameran arbetade stod han på sin balkong och beundrade det mäktiga himlaskådespelet som varade i lite mer än en timme. Efteråt stod det klart att väderfenomenet hade fastnat på Samis lins.
– Det blev runt 500 bilder totalt, och av dem var det 2-3 stycken som blev bra. Det var perfekta förhållanden, kvavt och inget regn som annars brukar ställa till det så man inte kan fota. Men det här var första kvällen på bra många år, av egen erfarenhet, som det inte regnade, avslutar Sami glatt.
Redan under helgen finns nya chanser för den som vill göra ett försök att fånga vädrets makter på bild, då ett nytt åskväder ser ut att dra in över kommunen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.