Sami fångade ovädret på bild – nya chanser redan i helgen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Sami fångade ovädret på bild – nya chanser redan i helgen
Under tisdagens kraftiga åskväder stod naturfotografen Sami Rahkonen redo med sin kamera i hopp om att kunna fånga vädrets makter med sin lins. På säkert avstånd från de strömladdade blixtarna stod han på sin balkong i Gusselby och beundrade himlens mäktiga skådespel, och efteråt stod det klart att det hade fastnat på bild.
– Det var en riktigt häftig kväll, säger han till LindeNytt.
Under tisdagskvällen drog ett kraftigt åskväder in över Lindesbergs kommun, något som fångade naturfotografen Sami Rahkonens uppmärksamhet.
– Jag har hållit på länge med att försöka fota oväder, åska och blixtar, men hos oss brukar det tyvärr oftast bara passera. Men på kvällen märkte jag att det var väldigt kvavt och att vinden började ta tag, och då brukar det betyda att något är på ingång, säger han.
Sami väntade tills han hörde det första mullret och såg att det blixtrade på himlen innan han monterade upp kameran på stativ och ställde in alla inställningar.
– Det går inte att planera mer än att känna till väderomslag och ha rätt inställningar på kameran, sedan är det egentligen bara ren tur, säger Sami.
Sami Rahkonen med kameran i högsta hugg. Foto: Sami Rahkonen
Medan kameran arbetade stod han på sin balkong och beundrade det mäktiga himlaskådespelet som varade i lite mer än en timme. Efteråt stod det klart att väderfenomenet hade fastnat på Samis lins.
– Det blev runt 500 bilder totalt, och av dem var det 2-3 stycken som blev bra. Det var perfekta förhållanden, kvavt och inget regn som annars brukar ställa till det så man inte kan fota. Men det här var första kvällen på bra många år, av egen erfarenhet, som det inte regnade, avslutar Sami glatt.
Redan under helgen finns nya chanser för den som vill göra ett försök att fånga vädrets makter på bild, då ett nytt åskväder ser ut att dra in över kommunen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.