Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet och exploateringsenhet, kommer efter årsskiftet att sitta under samma tak och ha direktkontakt med invånarna. Flytten från nuvarande lokaler går till butikslokalen som tv-handlaren Terab / Euronics tidigare huserade i.-Det blir jättebra för vi kommer ner på markplanet och blir därför mer kommunikativa med medborgarna, kommenterar den nye utvecklingschefen Kjell-Eric Eliasson.
Kommunens näringslivsavdelning har genomgått en rad förändringar de senaste åren. Nu görs alltså ytterligare en i raden, men denna gång innebär omorganisationen att man maximerar avdelningens bredd och arbetsområde samtidigt som man ökar kontakten med Lindesbergs invånare.
Utvecklingsenheten och Linde Exploatering AB flyttar in i samma lokaler och får ett nära samarbete. Där kommer inte enbart nuvarande arbetsuppgifter skötas, som t ex försäljning av tomter och näringslivsfrågor.
-Vi kommer även att ha hand om bokningar av arenahallen. Dessutom ingår ju turistbyrån i min enhet redan idag, så viss administration för turistbyrån kommer ske här. Men det absolut bästa är ändå att vi nu får så mycket bättre kontakt med invånarna, för det har varit bedrövligt tidigare. Nuvarande lokal är alldeles för anonym, poängterar Kjell-Eric.
Just nu pågår arbetet med att bygga om de nya lokalerna. Bland annat frigörs ett kontorsutrymme som idag används av glasmästeriet. Med detta får kommunens enheter totalt 200 kvm.
-Vi kommer att vara ett tiotal som arbetar här och det kommer i stort sett bli något av ett kontorslandskap, säger Kjell-Eric Eliasson.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.