Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet och exploateringsenhet, kommer efter årsskiftet att sitta under samma tak och ha direktkontakt med invånarna. Flytten från nuvarande lokaler går till butikslokalen som tv-handlaren Terab / Euronics tidigare huserade i.-Det blir jättebra för vi kommer ner på markplanet och blir därför mer kommunikativa med medborgarna, kommenterar den nye utvecklingschefen Kjell-Eric Eliasson.
Kommunens näringslivsavdelning har genomgått en rad förändringar de senaste åren. Nu görs alltså ytterligare en i raden, men denna gång innebär omorganisationen att man maximerar avdelningens bredd och arbetsområde samtidigt som man ökar kontakten med Lindesbergs invånare.
Utvecklingsenheten och Linde Exploatering AB flyttar in i samma lokaler och får ett nära samarbete. Där kommer inte enbart nuvarande arbetsuppgifter skötas, som t ex försäljning av tomter och näringslivsfrågor.
-Vi kommer även att ha hand om bokningar av arenahallen. Dessutom ingår ju turistbyrån i min enhet redan idag, så viss administration för turistbyrån kommer ske här. Men det absolut bästa är ändå att vi nu får så mycket bättre kontakt med invånarna, för det har varit bedrövligt tidigare. Nuvarande lokal är alldeles för anonym, poängterar Kjell-Eric.
Just nu pågår arbetet med att bygga om de nya lokalerna. Bland annat frigörs ett kontorsutrymme som idag används av glasmästeriet. Med detta får kommunens enheter totalt 200 kvm.
-Vi kommer att vara ett tiotal som arbetar här och det kommer i stort sett bli något av ett kontorslandskap, säger Kjell-Eric Eliasson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.