Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet och exploateringsenhet, kommer efter årsskiftet att sitta under samma tak och ha direktkontakt med invånarna. Flytten från nuvarande lokaler går till butikslokalen som tv-handlaren Terab / Euronics tidigare huserade i.-Det blir jättebra för vi kommer ner på markplanet och blir därför mer kommunikativa med medborgarna, kommenterar den nye utvecklingschefen Kjell-Eric Eliasson.
Kommunens näringslivsavdelning har genomgått en rad förändringar de senaste åren. Nu görs alltså ytterligare en i raden, men denna gång innebär omorganisationen att man maximerar avdelningens bredd och arbetsområde samtidigt som man ökar kontakten med Lindesbergs invånare.
Utvecklingsenheten och Linde Exploatering AB flyttar in i samma lokaler och får ett nära samarbete. Där kommer inte enbart nuvarande arbetsuppgifter skötas, som t ex försäljning av tomter och näringslivsfrågor.
-Vi kommer även att ha hand om bokningar av arenahallen. Dessutom ingår ju turistbyrån i min enhet redan idag, så viss administration för turistbyrån kommer ske här. Men det absolut bästa är ändå att vi nu får så mycket bättre kontakt med invånarna, för det har varit bedrövligt tidigare. Nuvarande lokal är alldeles för anonym, poängterar Kjell-Eric.
Just nu pågår arbetet med att bygga om de nya lokalerna. Bland annat frigörs ett kontorsutrymme som idag används av glasmästeriet. Med detta får kommunens enheter totalt 200 kvm.
-Vi kommer att vara ett tiotal som arbetar här och det kommer i stort sett bli något av ett kontorslandskap, säger Kjell-Eric Eliasson.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.