Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet och exploateringsenhet, kommer efter årsskiftet att sitta under samma tak och ha direktkontakt med invånarna. Flytten från nuvarande lokaler går till butikslokalen som tv-handlaren Terab / Euronics tidigare huserade i.-Det blir jättebra för vi kommer ner på markplanet och blir därför mer kommunikativa med medborgarna, kommenterar den nye utvecklingschefen Kjell-Eric Eliasson.
Kommunens näringslivsavdelning har genomgått en rad förändringar de senaste åren. Nu görs alltså ytterligare en i raden, men denna gång innebär omorganisationen att man maximerar avdelningens bredd och arbetsområde samtidigt som man ökar kontakten med Lindesbergs invånare.
Utvecklingsenheten och Linde Exploatering AB flyttar in i samma lokaler och får ett nära samarbete. Där kommer inte enbart nuvarande arbetsuppgifter skötas, som t ex försäljning av tomter och näringslivsfrågor.
-Vi kommer även att ha hand om bokningar av arenahallen. Dessutom ingår ju turistbyrån i min enhet redan idag, så viss administration för turistbyrån kommer ske här. Men det absolut bästa är ändå att vi nu får så mycket bättre kontakt med invånarna, för det har varit bedrövligt tidigare. Nuvarande lokal är alldeles för anonym, poängterar Kjell-Eric.
Just nu pågår arbetet med att bygga om de nya lokalerna. Bland annat frigörs ett kontorsutrymme som idag används av glasmästeriet. Med detta får kommunens enheter totalt 200 kvm.
-Vi kommer att vara ett tiotal som arbetar här och det kommer i stort sett bli något av ett kontorslandskap, säger Kjell-Eric Eliasson.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.