Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet och exploateringsenhet, kommer efter årsskiftet att sitta under samma tak och ha direktkontakt med invånarna. Flytten från nuvarande lokaler går till butikslokalen som tv-handlaren Terab / Euronics tidigare huserade i.-Det blir jättebra för vi kommer ner på markplanet och blir därför mer kommunikativa med medborgarna, kommenterar den nye utvecklingschefen Kjell-Eric Eliasson.
Kommunens näringslivsavdelning har genomgått en rad förändringar de senaste åren. Nu görs alltså ytterligare en i raden, men denna gång innebär omorganisationen att man maximerar avdelningens bredd och arbetsområde samtidigt som man ökar kontakten med Lindesbergs invånare.
Utvecklingsenheten och Linde Exploatering AB flyttar in i samma lokaler och får ett nära samarbete. Där kommer inte enbart nuvarande arbetsuppgifter skötas, som t ex försäljning av tomter och näringslivsfrågor.
-Vi kommer även att ha hand om bokningar av arenahallen. Dessutom ingår ju turistbyrån i min enhet redan idag, så viss administration för turistbyrån kommer ske här. Men det absolut bästa är ändå att vi nu får så mycket bättre kontakt med invånarna, för det har varit bedrövligt tidigare. Nuvarande lokal är alldeles för anonym, poängterar Kjell-Eric.
Just nu pågår arbetet med att bygga om de nya lokalerna. Bland annat frigörs ett kontorsutrymme som idag används av glasmästeriet. Med detta får kommunens enheter totalt 200 kvm.
-Vi kommer att vara ett tiotal som arbetar här och det kommer i stort sett bli något av ett kontorslandskap, säger Kjell-Eric Eliasson.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.