Kommande golfsäsong känns långt borta en dag som idag då minusgraderna, vindbyar och snöfall viner över golfbanans 18 hål. Men i golfrestaurangen ”Golfbiten” är stämningen betydligt trevligare. Idag blev det nämligen klart att en ny arrendator tar över verksamheten. Gänget, ett mycket sammansvetsat sådant, är ägare av Bistro Bellman med personal.
Bellman-gänget, fr v Mårten Fisk, Michellé Österberg, Roberto Gümüssoy, Annika Ruisaho och Besim Celik, fick idag det glada besked de väntat och hoppats på. Linde Golfklubb godkände Bistro Bellman att ta över restaurangverksamheten med omedelbar verkan – även om kontrakt skrivs först i nästa vecka.
Den nye arrendatorn har redan nu klart för sig om vad som ska piffas upp ute i restaurangen, knappt en halvtimme efter att beskedet kommit till restaurangpersonalens kännedom.
-Det kommer att bli en större uteservering och en grillplats också, säger Besim.
Annika Ruisaho blir Golfbitens restaurangchef och hon berättar att konceptet verksamheten tidigare är grundat på ligger fast.
-Vi kommer servera vanlig husmanskost på luncherna, sedan kommer vi att ha öppet på kvällarna med à la carte-meny. Vi inriktar oss alltså på bra mat, säger hon.
Restaurang Golfbiten har länge varit ett populärt matställe under sommaren, i första hand för golfspelare men också för icke golfbitna människor som vill luncha i lugn och ro.
Platsen, omgivningarna, är mycket fina och gör sitt till, menar Annika.
Med anledning av detta vill man alltså göra plats åt fler matgäster.
-Restaurangen har cirka 100 gäster dagligen, säger Mårten Fisk. Och Besim Celik tillägger att man bygger ut uteserveringen för att öka antalet platser från dagens ca 50 till 70. Tillsammans med inomhusserveringen kan restaurangen då ta emot uppemot 140 gäster samtidigt.
Restaurang Golfbiten är säsongsbunden. Annika Ruisaho hoppas därför att våren kommer tidigt i år. Sedan håller man öppet ända fram till i september.
-Vi vet ju inte riktigt när vi kör igång, det beror som sagt på vädret. Det kan bli redan i mars – men också så sent som i maj. Vi får se, säger hon förväntansfullt.
Verksamheten kommer att drivas av cirka fyra personer. Bistro Bellman uppger att det kommer bli tal om nyanställningar, men det är fortfarande oklart hur många som blir aktuellt att anställa.
-Vi kommer i alla fall att anställa folk från trakten, så mycket vet vi, konstaterar Besim Celik.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.