Kommande golfsäsong känns långt borta en dag som idag då minusgraderna, vindbyar och snöfall viner över golfbanans 18 hål. Men i golfrestaurangen ”Golfbiten” är stämningen betydligt trevligare. Idag blev det nämligen klart att en ny arrendator tar över verksamheten. Gänget, ett mycket sammansvetsat sådant, är ägare av Bistro Bellman med personal.
Bellman-gänget, fr v Mårten Fisk, Michellé Österberg, Roberto Gümüssoy, Annika Ruisaho och Besim Celik, fick idag det glada besked de väntat och hoppats på. Linde Golfklubb godkände Bistro Bellman att ta över restaurangverksamheten med omedelbar verkan – även om kontrakt skrivs först i nästa vecka.
Den nye arrendatorn har redan nu klart för sig om vad som ska piffas upp ute i restaurangen, knappt en halvtimme efter att beskedet kommit till restaurangpersonalens kännedom.
-Det kommer att bli en större uteservering och en grillplats också, säger Besim.
Annika Ruisaho blir Golfbitens restaurangchef och hon berättar att konceptet verksamheten tidigare är grundat på ligger fast.
-Vi kommer servera vanlig husmanskost på luncherna, sedan kommer vi att ha öppet på kvällarna med à la carte-meny. Vi inriktar oss alltså på bra mat, säger hon.
Restaurang Golfbiten har länge varit ett populärt matställe under sommaren, i första hand för golfspelare men också för icke golfbitna människor som vill luncha i lugn och ro.
Platsen, omgivningarna, är mycket fina och gör sitt till, menar Annika.
Med anledning av detta vill man alltså göra plats åt fler matgäster.
-Restaurangen har cirka 100 gäster dagligen, säger Mårten Fisk. Och Besim Celik tillägger att man bygger ut uteserveringen för att öka antalet platser från dagens ca 50 till 70. Tillsammans med inomhusserveringen kan restaurangen då ta emot uppemot 140 gäster samtidigt.
Restaurang Golfbiten är säsongsbunden. Annika Ruisaho hoppas därför att våren kommer tidigt i år. Sedan håller man öppet ända fram till i september.
-Vi vet ju inte riktigt när vi kör igång, det beror som sagt på vädret. Det kan bli redan i mars – men också så sent som i maj. Vi får se, säger hon förväntansfullt.
Verksamheten kommer att drivas av cirka fyra personer. Bistro Bellman uppger att det kommer bli tal om nyanställningar, men det är fortfarande oklart hur många som blir aktuellt att anställa.
-Vi kommer i alla fall att anställa folk från trakten, så mycket vet vi, konstaterar Besim Celik.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.