Kommande golfsäsong känns långt borta en dag som idag då minusgraderna, vindbyar och snöfall viner över golfbanans 18 hål. Men i golfrestaurangen ”Golfbiten” är stämningen betydligt trevligare. Idag blev det nämligen klart att en ny arrendator tar över verksamheten. Gänget, ett mycket sammansvetsat sådant, är ägare av Bistro Bellman med personal.
Bellman-gänget, fr v Mårten Fisk, Michellé Österberg, Roberto Gümüssoy, Annika Ruisaho och Besim Celik, fick idag det glada besked de väntat och hoppats på. Linde Golfklubb godkände Bistro Bellman att ta över restaurangverksamheten med omedelbar verkan – även om kontrakt skrivs först i nästa vecka.
Den nye arrendatorn har redan nu klart för sig om vad som ska piffas upp ute i restaurangen, knappt en halvtimme efter att beskedet kommit till restaurangpersonalens kännedom.
-Det kommer att bli en större uteservering och en grillplats också, säger Besim.
Annika Ruisaho blir Golfbitens restaurangchef och hon berättar att konceptet verksamheten tidigare är grundat på ligger fast.
-Vi kommer servera vanlig husmanskost på luncherna, sedan kommer vi att ha öppet på kvällarna med à la carte-meny. Vi inriktar oss alltså på bra mat, säger hon.
Restaurang Golfbiten har länge varit ett populärt matställe under sommaren, i första hand för golfspelare men också för icke golfbitna människor som vill luncha i lugn och ro.
Platsen, omgivningarna, är mycket fina och gör sitt till, menar Annika.
Med anledning av detta vill man alltså göra plats åt fler matgäster.
-Restaurangen har cirka 100 gäster dagligen, säger Mårten Fisk. Och Besim Celik tillägger att man bygger ut uteserveringen för att öka antalet platser från dagens ca 50 till 70. Tillsammans med inomhusserveringen kan restaurangen då ta emot uppemot 140 gäster samtidigt.
Restaurang Golfbiten är säsongsbunden. Annika Ruisaho hoppas därför att våren kommer tidigt i år. Sedan håller man öppet ända fram till i september.
-Vi vet ju inte riktigt när vi kör igång, det beror som sagt på vädret. Det kan bli redan i mars – men också så sent som i maj. Vi får se, säger hon förväntansfullt.
Verksamheten kommer att drivas av cirka fyra personer. Bistro Bellman uppger att det kommer bli tal om nyanställningar, men det är fortfarande oklart hur många som blir aktuellt att anställa.
-Vi kommer i alla fall att anställa folk från trakten, så mycket vet vi, konstaterar Besim Celik.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.