Kommande golfsäsong känns långt borta en dag som idag då minusgraderna, vindbyar och snöfall viner över golfbanans 18 hål. Men i golfrestaurangen ”Golfbiten” är stämningen betydligt trevligare. Idag blev det nämligen klart att en ny arrendator tar över verksamheten. Gänget, ett mycket sammansvetsat sådant, är ägare av Bistro Bellman med personal.
Bellman-gänget, fr v Mårten Fisk, Michellé Österberg, Roberto Gümüssoy, Annika Ruisaho och Besim Celik, fick idag det glada besked de väntat och hoppats på. Linde Golfklubb godkände Bistro Bellman att ta över restaurangverksamheten med omedelbar verkan – även om kontrakt skrivs först i nästa vecka.
Den nye arrendatorn har redan nu klart för sig om vad som ska piffas upp ute i restaurangen, knappt en halvtimme efter att beskedet kommit till restaurangpersonalens kännedom.
-Det kommer att bli en större uteservering och en grillplats också, säger Besim.
Annika Ruisaho blir Golfbitens restaurangchef och hon berättar att konceptet verksamheten tidigare är grundat på ligger fast.
-Vi kommer servera vanlig husmanskost på luncherna, sedan kommer vi att ha öppet på kvällarna med à la carte-meny. Vi inriktar oss alltså på bra mat, säger hon.
Restaurang Golfbiten har länge varit ett populärt matställe under sommaren, i första hand för golfspelare men också för icke golfbitna människor som vill luncha i lugn och ro.
Platsen, omgivningarna, är mycket fina och gör sitt till, menar Annika.
Med anledning av detta vill man alltså göra plats åt fler matgäster.
-Restaurangen har cirka 100 gäster dagligen, säger Mårten Fisk. Och Besim Celik tillägger att man bygger ut uteserveringen för att öka antalet platser från dagens ca 50 till 70. Tillsammans med inomhusserveringen kan restaurangen då ta emot uppemot 140 gäster samtidigt.
Restaurang Golfbiten är säsongsbunden. Annika Ruisaho hoppas därför att våren kommer tidigt i år. Sedan håller man öppet ända fram till i september.
-Vi vet ju inte riktigt när vi kör igång, det beror som sagt på vädret. Det kan bli redan i mars – men också så sent som i maj. Vi får se, säger hon förväntansfullt.
Verksamheten kommer att drivas av cirka fyra personer. Bistro Bellman uppger att det kommer bli tal om nyanställningar, men det är fortfarande oklart hur många som blir aktuellt att anställa.
-Vi kommer i alla fall att anställa folk från trakten, så mycket vet vi, konstaterar Besim Celik.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.