Kommande golfsäsong känns långt borta en dag som idag då minusgraderna, vindbyar och snöfall viner över golfbanans 18 hål. Men i golfrestaurangen ”Golfbiten” är stämningen betydligt trevligare. Idag blev det nämligen klart att en ny arrendator tar över verksamheten. Gänget, ett mycket sammansvetsat sådant, är ägare av Bistro Bellman med personal.
Bellman-gänget, fr v Mårten Fisk, Michellé Österberg, Roberto Gümüssoy, Annika Ruisaho och Besim Celik, fick idag det glada besked de väntat och hoppats på. Linde Golfklubb godkände Bistro Bellman att ta över restaurangverksamheten med omedelbar verkan – även om kontrakt skrivs först i nästa vecka.
Den nye arrendatorn har redan nu klart för sig om vad som ska piffas upp ute i restaurangen, knappt en halvtimme efter att beskedet kommit till restaurangpersonalens kännedom.
-Det kommer att bli en större uteservering och en grillplats också, säger Besim.
Annika Ruisaho blir Golfbitens restaurangchef och hon berättar att konceptet verksamheten tidigare är grundat på ligger fast.
-Vi kommer servera vanlig husmanskost på luncherna, sedan kommer vi att ha öppet på kvällarna med à la carte-meny. Vi inriktar oss alltså på bra mat, säger hon.
Restaurang Golfbiten har länge varit ett populärt matställe under sommaren, i första hand för golfspelare men också för icke golfbitna människor som vill luncha i lugn och ro.
Platsen, omgivningarna, är mycket fina och gör sitt till, menar Annika.
Med anledning av detta vill man alltså göra plats åt fler matgäster.
-Restaurangen har cirka 100 gäster dagligen, säger Mårten Fisk. Och Besim Celik tillägger att man bygger ut uteserveringen för att öka antalet platser från dagens ca 50 till 70. Tillsammans med inomhusserveringen kan restaurangen då ta emot uppemot 140 gäster samtidigt.
Restaurang Golfbiten är säsongsbunden. Annika Ruisaho hoppas därför att våren kommer tidigt i år. Sedan håller man öppet ända fram till i september.
-Vi vet ju inte riktigt när vi kör igång, det beror som sagt på vädret. Det kan bli redan i mars – men också så sent som i maj. Vi får se, säger hon förväntansfullt.
Verksamheten kommer att drivas av cirka fyra personer. Bistro Bellman uppger att det kommer bli tal om nyanställningar, men det är fortfarande oklart hur många som blir aktuellt att anställa.
-Vi kommer i alla fall att anställa folk från trakten, så mycket vet vi, konstaterar Besim Celik.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.