Under två timmars tid igår såg bilfirman Samuel Karlsson Bil något annorlunda ut. De kunder som svängde förbi tidigt på förmiddagen höjde troligtvis både en och två gånger på ögonbrynen. Vid entrén möttes man av fagra, färgsprakande blomsterarrangemang och den ordinarie personalen hade bytts ut till en thailändsk stab. Men det hela var bara på låtsas. I torsdags spelades nämligen en scen till filmen Blåbärskriget in i hos bilfirman.
Fredag. Idag är allt som vanligt igen. Men de två intensiva inspelningstimmarna igår mår personalen bra av många dagar framöver. Den ordinarie personalen bör tilläggas. För inspelningen hos firman blev verkligen en färgklick i vardagen, förklarar Peter Wallerström.
-Det var verkligen kul och intressant att följa inspelningen, säger Peter.
Scenen som spelades in utspelar sig hos en ”thailändsk bilfirma”. Filmens huvudrollsfigurer var dock inte med i just denna scen, men det tycker Peter inte spelade någon större roll.
-Nej, absolut inte. Det var så pass intressant ändå, säger han.
Naturligtvis blir man nyfiken på om den ordinarie personalen också fick en stund i rampljuset.
Får vi se någon av er i en statistroll?
-Nej, och det är nog lika bra det, säger Peter med ett gott skratt.
Men Peter befann sig ändå i närheten av händelsernas centrum – och beväpnad med en digitalkamera. Här nedan publiceras ett bildspel av detta material.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.