Under två timmars tid igår såg bilfirman Samuel Karlsson Bil något annorlunda ut. De kunder som svängde förbi tidigt på förmiddagen höjde troligtvis både en och två gånger på ögonbrynen. Vid entrén möttes man av fagra, färgsprakande blomsterarrangemang och den ordinarie personalen hade bytts ut till en thailändsk stab. Men det hela var bara på låtsas. I torsdags spelades nämligen en scen till filmen Blåbärskriget in i hos bilfirman.
Fredag. Idag är allt som vanligt igen. Men de två intensiva inspelningstimmarna igår mår personalen bra av många dagar framöver. Den ordinarie personalen bör tilläggas. För inspelningen hos firman blev verkligen en färgklick i vardagen, förklarar Peter Wallerström.
-Det var verkligen kul och intressant att följa inspelningen, säger Peter.
Scenen som spelades in utspelar sig hos en ”thailändsk bilfirma”. Filmens huvudrollsfigurer var dock inte med i just denna scen, men det tycker Peter inte spelade någon större roll.
-Nej, absolut inte. Det var så pass intressant ändå, säger han.
Naturligtvis blir man nyfiken på om den ordinarie personalen också fick en stund i rampljuset.
Får vi se någon av er i en statistroll?
-Nej, och det är nog lika bra det, säger Peter med ett gott skratt.
Men Peter befann sig ändå i närheten av händelsernas centrum – och beväpnad med en digitalkamera. Här nedan publiceras ett bildspel av detta material.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.