Under två timmars tid igår såg bilfirman Samuel Karlsson Bil något annorlunda ut. De kunder som svängde förbi tidigt på förmiddagen höjde troligtvis både en och två gånger på ögonbrynen. Vid entrén möttes man av fagra, färgsprakande blomsterarrangemang och den ordinarie personalen hade bytts ut till en thailändsk stab. Men det hela var bara på låtsas. I torsdags spelades nämligen en scen till filmen Blåbärskriget in i hos bilfirman.
Fredag. Idag är allt som vanligt igen. Men de två intensiva inspelningstimmarna igår mår personalen bra av många dagar framöver. Den ordinarie personalen bör tilläggas. För inspelningen hos firman blev verkligen en färgklick i vardagen, förklarar Peter Wallerström.
-Det var verkligen kul och intressant att följa inspelningen, säger Peter.
Scenen som spelades in utspelar sig hos en ”thailändsk bilfirma”. Filmens huvudrollsfigurer var dock inte med i just denna scen, men det tycker Peter inte spelade någon större roll.
-Nej, absolut inte. Det var så pass intressant ändå, säger han.
Naturligtvis blir man nyfiken på om den ordinarie personalen också fick en stund i rampljuset.
Får vi se någon av er i en statistroll?
-Nej, och det är nog lika bra det, säger Peter med ett gott skratt.
Men Peter befann sig ändå i närheten av händelsernas centrum – och beväpnad med en digitalkamera. Här nedan publiceras ett bildspel av detta material.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.