Ett av de stora frågetecknen kring nedläggningen av Ramshyttans skola har varit allergislussen. Hur man har tänkt att lösa en flytt av den och på så sätt trygga skolgången för den elev som i dagsläget är beroende av den. Elevens mamma ställer sig mycket frågande till varför inte Ramshyttans skola kan få två års respit, så hennes dotter kan få en lugn skolgång de två år hon har kvar på skolan.
Sara Matssons dotter lider av ett flertal allergier, varav de mot pälsdjur och gräs är allra värst. För att kunna få en normal skolgång byggde man på Ramshyttans skola en allergisluss som barnen varje dag passerar igenom, något som har fungerat mycket bra och gjort vardagen mycket lättare för henne.
– Det är pälsdjursallergin som är värst, hon är allergisk mot själva proteinet som djuren utsöndrar och det fastnar både i håret, kläderna och i huden på hennes kompisar, berättar Sara.
Eftersom Ramshyttans skola är en F-5 skola visste Sara att slussen skulle behöva flyttas när hennes dotter skulle börja sjätte klass, något som hon också vid ett flertal påpekat för rektor och verksamhetschefen för grundskolan, men utan respons.
– Jag visste ju hur lång tid själva byggnationen tog när den byggdes, och hur mycket planering som låg bakom, så jag ville vara ute i god tid, berättar Sara och fortsätter:
– Nu när de beslutade att lägga ned skolan blev det helt plötsligt mycket mer bråttom, och jag undrar hur de ska hinna lösa det här under sommarlovet?
Tanken är att Saras dotter ska börja på Brotorpsskolan Södra (det som idag är Kristinaskolan) till hösten, för att sedan flytta till Brotorpsskolan Norra när den är färdigbyggd, vilket enligt tidsplanen är när hon börjar sexan.
– Kommunen ska alltså hinna med att göra anpassning först nu till hösten, som bara ska vara för ett tag, och sen en till på Brotorp Norra när hon ska börja sexan. Det måste vara smartare och mer lönsamt att ge Ramshyttan dispens de år hon har kvar.
Sara berättar också att en vaccination pågår mot katt- och gräsallergi men först längre fram vet man hur resultatet ser ut, och förhoppningen är då att det kan räcka med enklare anpassning eller ingen alls.
– Om två år kanske hon inte ens behöver slussen längre, det är ju drömmen. Då kan jag tycka att det är bättre att avvakta med den här flytten tills dess. Min dotter är orolig, inte för att byta skola, men för att det inte ska finnas någon fungerande lösning till hösten. På andra ställen där man byggt allergianpassade skolor har man tagit hjälp av föräldrarna och dragit nytta av deras expertis och kunskap, men det verkar man inte vilja här.
LindeNytt sökte grundskolans verksamhetschef Peter Lundell för att få svar på hur arbetet går kring slussen.
– Det är något som vi håller på att diskutera och planera, men det är inget som jag vill gå ut i pressen med, hälsar Peter Lundell.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.