Ett av de stora frågetecknen kring nedläggningen av Ramshyttans skola har varit allergislussen. Hur man har tänkt att lösa en flytt av den och på så sätt trygga skolgången för den elev som i dagsläget är beroende av den. Elevens mamma ställer sig mycket frågande till varför inte Ramshyttans skola kan få två års respit, så hennes dotter kan få en lugn skolgång de två år hon har kvar på skolan.
Sara Matssons dotter lider av ett flertal allergier, varav de mot pälsdjur och gräs är allra värst. För att kunna få en normal skolgång byggde man på Ramshyttans skola en allergisluss som barnen varje dag passerar igenom, något som har fungerat mycket bra och gjort vardagen mycket lättare för henne.
– Det är pälsdjursallergin som är värst, hon är allergisk mot själva proteinet som djuren utsöndrar och det fastnar både i håret, kläderna och i huden på hennes kompisar, berättar Sara.
Eftersom Ramshyttans skola är en F-5 skola visste Sara att slussen skulle behöva flyttas när hennes dotter skulle börja sjätte klass, något som hon också vid ett flertal påpekat för rektor och verksamhetschefen för grundskolan, men utan respons.
– Jag visste ju hur lång tid själva byggnationen tog när den byggdes, och hur mycket planering som låg bakom, så jag ville vara ute i god tid, berättar Sara och fortsätter:
– Nu när de beslutade att lägga ned skolan blev det helt plötsligt mycket mer bråttom, och jag undrar hur de ska hinna lösa det här under sommarlovet?
Tanken är att Saras dotter ska börja på Brotorpsskolan Södra (det som idag är Kristinaskolan) till hösten, för att sedan flytta till Brotorpsskolan Norra när den är färdigbyggd, vilket enligt tidsplanen är när hon börjar sexan.
– Kommunen ska alltså hinna med att göra anpassning först nu till hösten, som bara ska vara för ett tag, och sen en till på Brotorp Norra när hon ska börja sexan. Det måste vara smartare och mer lönsamt att ge Ramshyttan dispens de år hon har kvar.
Sara berättar också att en vaccination pågår mot katt- och gräsallergi men först längre fram vet man hur resultatet ser ut, och förhoppningen är då att det kan räcka med enklare anpassning eller ingen alls.
– Om två år kanske hon inte ens behöver slussen längre, det är ju drömmen. Då kan jag tycka att det är bättre att avvakta med den här flytten tills dess. Min dotter är orolig, inte för att byta skola, men för att det inte ska finnas någon fungerande lösning till hösten. På andra ställen där man byggt allergianpassade skolor har man tagit hjälp av föräldrarna och dragit nytta av deras expertis och kunskap, men det verkar man inte vilja här.
LindeNytt sökte grundskolans verksamhetschef Peter Lundell för att få svar på hur arbetet går kring slussen.
– Det är något som vi håller på att diskutera och planera, men det är inget som jag vill gå ut i pressen med, hälsar Peter Lundell.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.