Ett av de stora frågetecknen kring nedläggningen av Ramshyttans skola har varit allergislussen. Hur man har tänkt att lösa en flytt av den och på så sätt trygga skolgången för den elev som i dagsläget är beroende av den. Elevens mamma ställer sig mycket frågande till varför inte Ramshyttans skola kan få två års respit, så hennes dotter kan få en lugn skolgång de två år hon har kvar på skolan.
Sara Matssons dotter lider av ett flertal allergier, varav de mot pälsdjur och gräs är allra värst. För att kunna få en normal skolgång byggde man på Ramshyttans skola en allergisluss som barnen varje dag passerar igenom, något som har fungerat mycket bra och gjort vardagen mycket lättare för henne.
– Det är pälsdjursallergin som är värst, hon är allergisk mot själva proteinet som djuren utsöndrar och det fastnar både i håret, kläderna och i huden på hennes kompisar, berättar Sara.
Eftersom Ramshyttans skola är en F-5 skola visste Sara att slussen skulle behöva flyttas när hennes dotter skulle börja sjätte klass, något som hon också vid ett flertal påpekat för rektor och verksamhetschefen för grundskolan, men utan respons.
– Jag visste ju hur lång tid själva byggnationen tog när den byggdes, och hur mycket planering som låg bakom, så jag ville vara ute i god tid, berättar Sara och fortsätter:
– Nu när de beslutade att lägga ned skolan blev det helt plötsligt mycket mer bråttom, och jag undrar hur de ska hinna lösa det här under sommarlovet?
Tanken är att Saras dotter ska börja på Brotorpsskolan Södra (det som idag är Kristinaskolan) till hösten, för att sedan flytta till Brotorpsskolan Norra när den är färdigbyggd, vilket enligt tidsplanen är när hon börjar sexan.
– Kommunen ska alltså hinna med att göra anpassning först nu till hösten, som bara ska vara för ett tag, och sen en till på Brotorp Norra när hon ska börja sexan. Det måste vara smartare och mer lönsamt att ge Ramshyttan dispens de år hon har kvar.
Sara berättar också att en vaccination pågår mot katt- och gräsallergi men först längre fram vet man hur resultatet ser ut, och förhoppningen är då att det kan räcka med enklare anpassning eller ingen alls.
– Om två år kanske hon inte ens behöver slussen längre, det är ju drömmen. Då kan jag tycka att det är bättre att avvakta med den här flytten tills dess. Min dotter är orolig, inte för att byta skola, men för att det inte ska finnas någon fungerande lösning till hösten. På andra ställen där man byggt allergianpassade skolor har man tagit hjälp av föräldrarna och dragit nytta av deras expertis och kunskap, men det verkar man inte vilja här.
LindeNytt sökte grundskolans verksamhetschef Peter Lundell för att få svar på hur arbetet går kring slussen.
– Det är något som vi håller på att diskutera och planera, men det är inget som jag vill gå ut i pressen med, hälsar Peter Lundell.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.