Arkivbild på Berra Bus som slutade tvåa under Fornabodas tordagstävlingar Foto: Timmy Lundegård

Säsongens fjärde hemmaseger till Nidalee

Det var en solig dag på Fornaboda när nya lunchtävlingar skulle köras under torsdagen, flertalet hemmaekipage deltog under dagen och i det sjätte loppet lyckades gotlandsuppfödda Nidalee ha de kvickaste benen under målgången och gick mot en säker seger med sin tränare Kerstin Hell, en seger som är ”hemmalagets” fjärde för säsongen.

Det har varit tunt med hemmasegrar under säsongen på Fornaboda, tre hemmahästar har lyckats att sätta nosen först över mållinjen sedan säsongsinledningen i maj men under torsdagslunchen skulle den siffran ändras.

Dagens sjätte lopp på Fornaboda var på förhand ett speciellt lopp, loppet var en så kallad kuskmatch där de tävlande kuskarna förutom en viss typ av kusklicens var tvungna att ha sin licens med Örebro, Eskilstuna eller Lindesberg som hemmabana.

De tre hemmakuskarna Suzanne Walterström, Ann-Sofi Karlsson och Kerstin Hell inledde samtliga med en lugn start och hittades direkt efter start i de bakre positionerna.
Med ett lugnt tempo på loppet tog Kerstin sats från det bakre fältet med halvvarvet till mål och tog sig snabbt utvändigt ledaren med sin egenägda Nidalee som på upploppet gjorde processen kort och gick mot en enkel seger med stor marginal till sin närmsta konkurrent, en seger som blev Fornabodas fjärde hemmaseger.

– Vi är jättenöjda med Nidalees prestation, hon tappade bootsen på upploppet vilket gjorde att hon stannade till lite när vi kom ur svängen, berättar Kerstin och fortsätter:

– Vi fick runda konkurrenterna via tredje-fjärde spår vilket inte är det optimala men det gick rätt sakta i ledningen så jag kände mig ändå trygg, hon var bra redan under förra loppet hon gjorde trots att det krånglade under loppet då, hon är lågt i klassen så vi vet inte riktigt ännu vart hon ligger.

Redan i det kommande loppet var Kerstin nära att vara aktuell som vinnare, denna gång som tränare.

Berra Bus som tidigare vunnit lopp på Fornaboda under säsongen kördes denna gång av Jorma Kontio som körde framåt direkt när startbilen släppte iväg loppet och på bara några steg var Berra Bus i ledarpositionen.
Väl i ledningen fick hemmaekipaget bestämma tempot i loppet och in mot upploppet såg Berra Bus svårslagen ut, Mats E Djuse var dock het för dagen och läste loppet helt rätt då han kom flygande via spåren och lyckade ta över ledningen med Uto Broline precis innan mållinjen skars.

– Jag sade till Jorma att ”du kan inte missa ledningen”, skrattade Kerstin efter loppet som är nöjd med andra platsen.

– Han är en häst som ännu inte förstår vad det här går ut på, när Uto Broline kom upp bredvid tyckte han mest att det var kul med en ”kompis” på utsidan istället för att svara ut honom men han får starta på och vi planerar att ändra utrusningen till nästa start, vi är jättenöjda med båda hästarna.

Med i vinnarhästens anfall fanns även en annan hemmahäst, Django Cross som fick ett lopp i de bakre positionerna avslutade snabbt och säkrade en tredje plats på upploppet med sin kusk Jeanette Holmskov.

Trots de stora hemmajublen så fick tävlingsdagen en rafflande inledning där Ulf Ohlsson spelades till favorit i det första loppet med Grevin Sisu som tränas av Bodentränaren Petri Salmela, duon tilldelades ett åttonde spår vilket gjorde att favoriten fick inleda loppet närmast staketet.
Starten blev dock inga större problem för det favoritspelade ekipaget som trots en inledningsvis tuff körning i tredje spår tog sig utvändigt ledande Father of Sun som styrdes av körsvensligans ledande kusk Jorma Kontio, Jorma valde direkt att släppa över ledningen till Grevin Sisu och väl i ledningen lyckades kuskande Ulf Ohlsson att sänka tempot.

Med 700 meter kvar till mål uppstod däremot problem, från ingenstans lyckades den ledande favoriten att gå över i galopp som till syns gjorde det omöjligt att vinna loppet.
Trots detta kom Grevin Sisu tillbaka i loppet och med en tapper insats i tredje spår genom resten av loppet, lyckades favoritduon hota om segern men kunde inte ta sig hela vägen fram då den smygande A Deal Is A Deal hade mer krafter i sig vid målgången och kunde avgöra med minsta marginal tillsammans med sin tränare Erik Berglöf, den tidigare kusken bakom den mäktiga Copiad.

Noterbart är även den comebackande Nyby Black Money, tränad av Alf Erlandsson, gjorde sin första start sedan den 16:e maj 2019 under dagen.
Hemmahästen imponerade direkt där man efter en inledning i den bakersta positionen körde fram via tredje spår med varvet kvar till mål, hemmahästen kom upp utvändigt sina ledande konkurrenter och trots att det inte räckte för seger så lyckades Nyby Black Money att ta hem en tredje plats med sin kusk Jimmi Ehlers.

– Hästen var bra, han har inte startat på över ett år så han behövde mest loppet i kroppen inför kommande lopp, menar körande Jimmi Ehlers.

– Han kändes stark hela vägen och inför det sista halvvarvet styrde jag ner i andra spår för att vila hästen lite, jag styrde ut igen vid upploppet och han speedade bra till slut, vi är alla nöjda med hästens prestation och jag tror att loppet har stärkt honom bra inför kommande lopp, fortsätter Jimmi.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: A Deal is A Deal – Erik Berglöf – 5,15
Lopp 2: Prime Lini – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,77
Lopp 3: Love No More – Jorma Kontio (Katja Melkko) – 6,56
Lopp 4: Lamino – Mats E Djuse (Björn Röcklinger) – 2,92
Lopp 5: Rapunzel – Mats E Djuse (Mattias Djuse) – 2,57
Lopp 6: Nidalee – Kerstin Hell – 9,66
Lopp 7: Uto Broline – Mats E Djuse (Jessica Simpsson) – 2,91
Lopp 8: Ewertina – Oskar J Andersson – 1,92
Lopp 9: Napoleon Cash – Mika Forss (Timo Nurmos) – 1,83

Ställning Körsvensligan:
1. Jorma Kontio (9 segrar, 4 andra, 2 tredje)
2. Oskar J Andersson (5 segrar, 7 andra, 2 tredje)
3. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
4. Marcus Lilius (4 segrar, 2 andra)
5. Mats E Djuse (4 segrar, 2 andra)

Nästa tävlingsdag: Måndag 3:e augusti med första start kl. 12.20 (publikfritt)

Publicerad 23 juli 2020 klockan 15:24

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination ...
13 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.

11 maj 2026 klockan 16:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avfö...

Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.

6 maj 2026 klockan 15:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria ...
5 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg...
4 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-05-19 23:04