Arkivbild på Berra Bus som slutade tvåa under Fornabodas tordagstävlingar Foto: Timmy Lundegård

Säsongens fjärde hemmaseger till Nidalee

Det var en solig dag på Fornaboda när nya lunchtävlingar skulle köras under torsdagen, flertalet hemmaekipage deltog under dagen och i det sjätte loppet lyckades gotlandsuppfödda Nidalee ha de kvickaste benen under målgången och gick mot en säker seger med sin tränare Kerstin Hell, en seger som är ”hemmalagets” fjärde för säsongen.

Det har varit tunt med hemmasegrar under säsongen på Fornaboda, tre hemmahästar har lyckats att sätta nosen först över mållinjen sedan säsongsinledningen i maj men under torsdagslunchen skulle den siffran ändras.

Dagens sjätte lopp på Fornaboda var på förhand ett speciellt lopp, loppet var en så kallad kuskmatch där de tävlande kuskarna förutom en viss typ av kusklicens var tvungna att ha sin licens med Örebro, Eskilstuna eller Lindesberg som hemmabana.

De tre hemmakuskarna Suzanne Walterström, Ann-Sofi Karlsson och Kerstin Hell inledde samtliga med en lugn start och hittades direkt efter start i de bakre positionerna.
Med ett lugnt tempo på loppet tog Kerstin sats från det bakre fältet med halvvarvet till mål och tog sig snabbt utvändigt ledaren med sin egenägda Nidalee som på upploppet gjorde processen kort och gick mot en enkel seger med stor marginal till sin närmsta konkurrent, en seger som blev Fornabodas fjärde hemmaseger.

– Vi är jättenöjda med Nidalees prestation, hon tappade bootsen på upploppet vilket gjorde att hon stannade till lite när vi kom ur svängen, berättar Kerstin och fortsätter:

– Vi fick runda konkurrenterna via tredje-fjärde spår vilket inte är det optimala men det gick rätt sakta i ledningen så jag kände mig ändå trygg, hon var bra redan under förra loppet hon gjorde trots att det krånglade under loppet då, hon är lågt i klassen så vi vet inte riktigt ännu vart hon ligger.

Redan i det kommande loppet var Kerstin nära att vara aktuell som vinnare, denna gång som tränare.

Berra Bus som tidigare vunnit lopp på Fornaboda under säsongen kördes denna gång av Jorma Kontio som körde framåt direkt när startbilen släppte iväg loppet och på bara några steg var Berra Bus i ledarpositionen.
Väl i ledningen fick hemmaekipaget bestämma tempot i loppet och in mot upploppet såg Berra Bus svårslagen ut, Mats E Djuse var dock het för dagen och läste loppet helt rätt då han kom flygande via spåren och lyckade ta över ledningen med Uto Broline precis innan mållinjen skars.

– Jag sade till Jorma att ”du kan inte missa ledningen”, skrattade Kerstin efter loppet som är nöjd med andra platsen.

– Han är en häst som ännu inte förstår vad det här går ut på, när Uto Broline kom upp bredvid tyckte han mest att det var kul med en ”kompis” på utsidan istället för att svara ut honom men han får starta på och vi planerar att ändra utrusningen till nästa start, vi är jättenöjda med båda hästarna.

Med i vinnarhästens anfall fanns även en annan hemmahäst, Django Cross som fick ett lopp i de bakre positionerna avslutade snabbt och säkrade en tredje plats på upploppet med sin kusk Jeanette Holmskov.

Trots de stora hemmajublen så fick tävlingsdagen en rafflande inledning där Ulf Ohlsson spelades till favorit i det första loppet med Grevin Sisu som tränas av Bodentränaren Petri Salmela, duon tilldelades ett åttonde spår vilket gjorde att favoriten fick inleda loppet närmast staketet.
Starten blev dock inga större problem för det favoritspelade ekipaget som trots en inledningsvis tuff körning i tredje spår tog sig utvändigt ledande Father of Sun som styrdes av körsvensligans ledande kusk Jorma Kontio, Jorma valde direkt att släppa över ledningen till Grevin Sisu och väl i ledningen lyckades kuskande Ulf Ohlsson att sänka tempot.

Med 700 meter kvar till mål uppstod däremot problem, från ingenstans lyckades den ledande favoriten att gå över i galopp som till syns gjorde det omöjligt att vinna loppet.
Trots detta kom Grevin Sisu tillbaka i loppet och med en tapper insats i tredje spår genom resten av loppet, lyckades favoritduon hota om segern men kunde inte ta sig hela vägen fram då den smygande A Deal Is A Deal hade mer krafter i sig vid målgången och kunde avgöra med minsta marginal tillsammans med sin tränare Erik Berglöf, den tidigare kusken bakom den mäktiga Copiad.

Noterbart är även den comebackande Nyby Black Money, tränad av Alf Erlandsson, gjorde sin första start sedan den 16:e maj 2019 under dagen.
Hemmahästen imponerade direkt där man efter en inledning i den bakersta positionen körde fram via tredje spår med varvet kvar till mål, hemmahästen kom upp utvändigt sina ledande konkurrenter och trots att det inte räckte för seger så lyckades Nyby Black Money att ta hem en tredje plats med sin kusk Jimmi Ehlers.

– Hästen var bra, han har inte startat på över ett år så han behövde mest loppet i kroppen inför kommande lopp, menar körande Jimmi Ehlers.

– Han kändes stark hela vägen och inför det sista halvvarvet styrde jag ner i andra spår för att vila hästen lite, jag styrde ut igen vid upploppet och han speedade bra till slut, vi är alla nöjda med hästens prestation och jag tror att loppet har stärkt honom bra inför kommande lopp, fortsätter Jimmi.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: A Deal is A Deal – Erik Berglöf – 5,15
Lopp 2: Prime Lini – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,77
Lopp 3: Love No More – Jorma Kontio (Katja Melkko) – 6,56
Lopp 4: Lamino – Mats E Djuse (Björn Röcklinger) – 2,92
Lopp 5: Rapunzel – Mats E Djuse (Mattias Djuse) – 2,57
Lopp 6: Nidalee – Kerstin Hell – 9,66
Lopp 7: Uto Broline – Mats E Djuse (Jessica Simpsson) – 2,91
Lopp 8: Ewertina – Oskar J Andersson – 1,92
Lopp 9: Napoleon Cash – Mika Forss (Timo Nurmos) – 1,83

Ställning Körsvensligan:
1. Jorma Kontio (9 segrar, 4 andra, 2 tredje)
2. Oskar J Andersson (5 segrar, 7 andra, 2 tredje)
3. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
4. Marcus Lilius (4 segrar, 2 andra)
5. Mats E Djuse (4 segrar, 2 andra)

Nästa tävlingsdag: Måndag 3:e augusti med första start kl. 12.20 (publikfritt)

Publicerad 23 juli 2020 klockan 15:24

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

13 juli 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Pressbild

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.

6 juli 2026 klockan 15:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
3 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad ...
2 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-07-14 14:43