Irqua Soleil Am, tränad av Johan Söderberg från Skinnskatteberg, blev säsongens första hemmavinnare. Foto: Timmy Lundegård

Säsongens första hemmaseger är säkrad!

Trots en hel del teknikproblem under torsdagens lunchtävlingar så fick Fornabodapubliken ta del av säsongens första hemmaseger. Irqua Soleil Am blev segervapnet som kördes av Eskilstunakusken Per Lennartsson, vilket gav tränande Johan Söderberg, sin första seger sedan 2003.

Det blev en stressig tävlingsdag för flertalet av Fornabodas funktionärer. Gårdagens åskväder satte tekniken ur styr, där stora problem uppstod med både banljudet, oddsindikatorn och framför allt startkommandona.

– Ja precis, åsknedslaget från igår har orsakat stora teknikproblem inför tävlingsdagen. Delar av tekniken som ljudet och oddstavlorna har varit involverade och det har varit ett stort arbete under hela tävlingsdagen. Det mesta ska vara reparerat nu och om inget annat sker så ska allt funka till midsommarens tävlingsdag, meddelar Fornabodas tekniker efter tävlingsdagen.

Istället användes nödlösningar där flera funktionärer med megafoner fick hjälpa de aktiva att hålla koll på både tid och startkommandon.
Tävlingsdagen blev avklarad efter ett hårdare arbete än vanligt och mitt under dagen belönades även Fornaboda med säsongens första hemmaseger.

Trots en rörig start så kunde Eskilstunakusken, Per Lennartsson, styra sig till en tidig fjärde plats i ett utsträckt fält med Irqua Soleil Am. Favoriterna galopperade tidigt, vilket öppnade upp segermöjligheterna för hemmahästen som avgjorde loppet med hundra meter kvar.

Per Lennartsson agerade segerkusk bakom hemmahästen Irqua Soleil Am. Foto: Timmy Lundegård

– Starten blev lite rörig för flera ekipage eftersom man hade svårt att höra startkommandona, men jag tycker att det löste sig bra för oss. Jag kollade aldrig riktigt hur raden såg ut utan jag såg hur hästen gick i förra loppet, där det verkade vara en fin häst och det fick den visa idag, sade segerkusken Per Lennartsson.

Segertränaren, Johan Söderberg från Skinnskatteberg, har sedan långt tillbaka haft en amatörtränarlicens men avbröt träningen efter säsongen 2006. Ifjol tog han tillbaka sin licens och kunde under torsdagslunchen hämta ut sin första seger sedan 2003.

– Johan har alltid tränat hästar men i och med att barnen har växt upp så har han som pausat travträningen. Nu när barnen är större så har vi flyttat tillbaka till gården där vi tidigare tränade våra hästar och då har han som lockats tillbaka till travträningen, berättar segerhästens skötare i vinnarcirkeln.

– Det är en häst som har haft lite problem med skador och annat så just nu känner vi bara glädje, avslutar hon.

Segerrikast under dagen blev däremot Timo Nurmos som fick med sig hela fem segrar till stallet, där Jorma Kontio körde in tre av dessa.

Duon Jorma Kontio och Timo Nurmos fortsätter att ta för sig på Fornaboda. Här med Millie de Veluwe. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens vinnare:
Lopp 1:
C.M.T.Queen Bee – Petter Karlsson (Nora Lindberg) – 7,71
Lopp 2: Millie de Veluwe – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,36
Lopp 3: Broadway Oro – Nicklas Westerholm (Susanne Richter) – 15,59
Lopp 4: Lumberman Bros – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 8,49
Lopp 5: Marit di Quattro – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 3,94
Lopp 6: Irqua Soleil Am – Per Lennartsson (Johan Söderberg) – 9,94
Lopp 7: Lulius Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,14
Lopp 8: U.B.Cool – Åke Lindblom – 3,47
Lopp 9: De Facto – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,31

Nästa tävlingsdag: Lördagen 25:e juni med första start kl. 12.20.
Midsommartrav med fri entré!

Publicerad 16 juni 2022 klockan 22:54

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas

Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 januari 2026 klockan 09:37 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Vattenläcka i bostadsområde

Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hush...

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.

2 januari 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör

2 januari 2026 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka...
1 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning ...
31 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Snövarnar inför nyåret
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att ...
31 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.

30 december 2025 klockan 10:28 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt p...

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och ...

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-16

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2026-01-09 02:51