Irqua Soleil Am, tränad av Johan Söderberg från Skinnskatteberg, blev säsongens första hemmavinnare. Foto: Timmy Lundegård
Säsongens första hemmaseger är säkrad!
Trots en hel del teknikproblem under torsdagens lunchtävlingar så fick Fornabodapubliken ta del av säsongens första hemmaseger. Irqua Soleil Am blev segervapnet som kördes av Eskilstunakusken Per Lennartsson, vilket gav tränande Johan Söderberg, sin första seger sedan 2003.
Det blev en stressig tävlingsdag för flertalet av Fornabodas funktionärer. Gårdagens åskväder satte tekniken ur styr, där stora problem uppstod med både banljudet, oddsindikatorn och framför allt startkommandona.
– Ja precis, åsknedslaget från igår har orsakat stora teknikproblem inför tävlingsdagen. Delar av tekniken som ljudet och oddstavlorna har varit involverade och det har varit ett stort arbete under hela tävlingsdagen. Det mesta ska vara reparerat nu och om inget annat sker så ska allt funka till midsommarens tävlingsdag, meddelar Fornabodas tekniker efter tävlingsdagen.
Istället användes nödlösningar där flera funktionärer med megafoner fick hjälpa de aktiva att hålla koll på både tid och startkommandon.
Tävlingsdagen blev avklarad efter ett hårdare arbete än vanligt och mitt under dagen belönades även Fornaboda med säsongens första hemmaseger.
Trots en rörig start så kunde Eskilstunakusken, Per Lennartsson, styra sig till en tidig fjärde plats i ett utsträckt fält med Irqua Soleil Am. Favoriterna galopperade tidigt, vilket öppnade upp segermöjligheterna för hemmahästen som avgjorde loppet med hundra meter kvar.
Per Lennartsson agerade segerkusk bakom hemmahästen Irqua Soleil Am. Foto: Timmy Lundegård
– Starten blev lite rörig för flera ekipage eftersom man hade svårt att höra startkommandona, men jag tycker att det löste sig bra för oss. Jag kollade aldrig riktigt hur raden såg ut utan jag såg hur hästen gick i förra loppet, där det verkade vara en fin häst och det fick den visa idag, sade segerkusken Per Lennartsson.
Segertränaren, Johan Söderberg från Skinnskatteberg, har sedan långt tillbaka haft en amatörtränarlicens men avbröt träningen efter säsongen 2006. Ifjol tog han tillbaka sin licens och kunde under torsdagslunchen hämta ut sin första seger sedan 2003.
– Johan har alltid tränat hästar men i och med att barnen har växt upp så har han som pausat travträningen. Nu när barnen är större så har vi flyttat tillbaka till gården där vi tidigare tränade våra hästar och då har han som lockats tillbaka till travträningen, berättar segerhästens skötare i vinnarcirkeln.
– Det är en häst som har haft lite problem med skador och annat så just nu känner vi bara glädje, avslutar hon.
Segerrikast under dagen blev däremot Timo Nurmos som fick med sig hela fem segrar till stallet, där Jorma Kontio körde in tre av dessa.
Duon Jorma Kontio och Timo Nurmos fortsätter att ta för sig på Fornaboda. Här med Millie de Veluwe. Foto: Timmy Lundegård
Lunchens vinnare:
Lopp 1: C.M.T.Queen Bee – Petter Karlsson (Nora Lindberg) – 7,71 Lopp 2: Millie de Veluwe – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,36 Lopp 3: Broadway Oro – Nicklas Westerholm (Susanne Richter) – 15,59 Lopp 4: Lumberman Bros – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 8,49 Lopp 5: Marit di Quattro – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 3,94 Lopp 6: Irqua Soleil Am – Per Lennartsson (Johan Söderberg) – 9,94 Lopp 7: Lulius Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,14 Lopp 8: U.B.Cool – Åke Lindblom – 3,47 Lopp 9: De Facto – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,31
Nästa tävlingsdag: Lördagen 25:e juni med första start kl. 12.20. Midsommartrav med fri entré!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Amelie Boson och Emilia Nylin välkomnar alla till en ny säsong av Eftermiddagskaffe i trädgården. Foto: Jennie Einarsson
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...