Irqua Soleil Am, tränad av Johan Söderberg från Skinnskatteberg, blev säsongens första hemmavinnare. Foto: Timmy Lundegård
Säsongens första hemmaseger är säkrad!
Trots en hel del teknikproblem under torsdagens lunchtävlingar så fick Fornabodapubliken ta del av säsongens första hemmaseger. Irqua Soleil Am blev segervapnet som kördes av Eskilstunakusken Per Lennartsson, vilket gav tränande Johan Söderberg, sin första seger sedan 2003.
Det blev en stressig tävlingsdag för flertalet av Fornabodas funktionärer. Gårdagens åskväder satte tekniken ur styr, där stora problem uppstod med både banljudet, oddsindikatorn och framför allt startkommandona.
– Ja precis, åsknedslaget från igår har orsakat stora teknikproblem inför tävlingsdagen. Delar av tekniken som ljudet och oddstavlorna har varit involverade och det har varit ett stort arbete under hela tävlingsdagen. Det mesta ska vara reparerat nu och om inget annat sker så ska allt funka till midsommarens tävlingsdag, meddelar Fornabodas tekniker efter tävlingsdagen.
Istället användes nödlösningar där flera funktionärer med megafoner fick hjälpa de aktiva att hålla koll på både tid och startkommandon.
Tävlingsdagen blev avklarad efter ett hårdare arbete än vanligt och mitt under dagen belönades även Fornaboda med säsongens första hemmaseger.
Trots en rörig start så kunde Eskilstunakusken, Per Lennartsson, styra sig till en tidig fjärde plats i ett utsträckt fält med Irqua Soleil Am. Favoriterna galopperade tidigt, vilket öppnade upp segermöjligheterna för hemmahästen som avgjorde loppet med hundra meter kvar.
Per Lennartsson agerade segerkusk bakom hemmahästen Irqua Soleil Am. Foto: Timmy Lundegård
– Starten blev lite rörig för flera ekipage eftersom man hade svårt att höra startkommandona, men jag tycker att det löste sig bra för oss. Jag kollade aldrig riktigt hur raden såg ut utan jag såg hur hästen gick i förra loppet, där det verkade vara en fin häst och det fick den visa idag, sade segerkusken Per Lennartsson.
Segertränaren, Johan Söderberg från Skinnskatteberg, har sedan långt tillbaka haft en amatörtränarlicens men avbröt träningen efter säsongen 2006. Ifjol tog han tillbaka sin licens och kunde under torsdagslunchen hämta ut sin första seger sedan 2003.
– Johan har alltid tränat hästar men i och med att barnen har växt upp så har han som pausat travträningen. Nu när barnen är större så har vi flyttat tillbaka till gården där vi tidigare tränade våra hästar och då har han som lockats tillbaka till travträningen, berättar segerhästens skötare i vinnarcirkeln.
– Det är en häst som har haft lite problem med skador och annat så just nu känner vi bara glädje, avslutar hon.
Segerrikast under dagen blev däremot Timo Nurmos som fick med sig hela fem segrar till stallet, där Jorma Kontio körde in tre av dessa.
Duon Jorma Kontio och Timo Nurmos fortsätter att ta för sig på Fornaboda. Här med Millie de Veluwe. Foto: Timmy Lundegård
Lunchens vinnare:
Lopp 1: C.M.T.Queen Bee – Petter Karlsson (Nora Lindberg) – 7,71 Lopp 2: Millie de Veluwe – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,36 Lopp 3: Broadway Oro – Nicklas Westerholm (Susanne Richter) – 15,59 Lopp 4: Lumberman Bros – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 8,49 Lopp 5: Marit di Quattro – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 3,94 Lopp 6: Irqua Soleil Am – Per Lennartsson (Johan Söderberg) – 9,94 Lopp 7: Lulius Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,14 Lopp 8: U.B.Cool – Åke Lindblom – 3,47 Lopp 9: De Facto – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,31
Nästa tävlingsdag: Lördagen 25:e juni med första start kl. 12.20. Midsommartrav med fri entré!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.