Senast som det spelades dubbelmatcher i Lindesberg så bjöd Lindlöven hemmapubliken på en riktig målfest där hemmalaget dessutom lyckades ta hem full pott till AllEttans tabell, säsongens sista dubbelmatch på hemmaisen väntar nu Linde-laget och med en mäktig vändningsseger mot Väsby bakom sig så finns ett stort självförtroende hos hemmalaget.
Fem matcher återstår av AllEttans säsong, något som innebär att tabellpoängen blir allt viktigare när Lindlöven nu får chansen till att spela in 6 poäng på hemmaplan då norrlandslagen Kiruna IF och Bodens HF gästar Lindehov under helgen.
Senast som Lindehov stod för dubbelmatcher så bjöds hemmapubliken på ett riktigt målkalas där Lindlöven stod som segrare i båda matcherna där de inledde med en 6-3-seger mot Teg för att dagen efter vinna en mycket jämnare match mot Piteå efter ett underläge som hämtades upp i den tredje perioden.
Efter onsdagens match mot tabelledaren Väsby bakom sig står Lindlöven med ett stort självförtroende då de vänt ett 3-målsunderläge till seger inom 21 minuter, detta efter två hemska perioder på bortaisen.
– Inledningen blev en riktig kalldusch som fortsätter genom den andra perioden, vi kommer senare ut som ett helt nytt lag inför den tredje perioden där vi gör det riktigt bra, summerar onsdagens matchavgörare Erik Broman som fortsätter om sina tankar:
– Inför förlängningsspelet kändes det som att vi hade fördel med tanke på att vi kommer från en period med 4 gjorda mål, vi hade ett bra tryck i spelet och det kändes som att vi bara skulle vinna efter den vändningen som vi precis gjort.
Med helgens hemmamatcher framför sig väntar två norrlandslag som tabellmässigt är helt ojämförbara då lördagens motståndare från Kiruna lägger sig tre poäng från jumboplaceringen medan söndagens motstånd Bodens HF i skrivandes stund ligger fyra i tabellen, fem poäng från toppen.
– Det är bara att fortsätta på samma spår, det blir att släppa de första två perioderna från onsdagens match och ta med oss spelet från den tredje perioden samtidigt vet vi nu hur vi inte ska inleda matcherna, menar Erik och fortsätter.
– Vi vill alltid göra bra matcher och har gjort bra bortamatcher på sistone men vill också göra bra matcher inför hemmapubliken och speciellt nu när poängen är så viktiga som de är, menar Erik som meddelar att det finns ett stort revanschsug mot söndagens motståndarlag:
– Vi har ett stort revanschsug mot Boden, vi gjorde en bra match på deras hemmais utan att få med oss någon poäng så nu vill vi såklart ändra på det resultatet.
Matchguide Lindlöven-Kiruna IF
Var och när: Lördagen 8:e februari i Lindehov med matchstart kl. 16.00
Förra mötet mot Kiruna IF: De 565 gästande personerna bjöds på en målfattig match där Lindlövens Christoffer Anren avgjorde matchen med 30 sekunder kvar, matchen slutade 0-2 (0-0, 0-1, 0-1)
Matchguide Lindlöven-Bodens HF
Var och när: Söndagen 9:e februari i Lindehov med matchstart kl. 14.00
Förra mötet mot Bodens HF: Efter ett snabbt mål av Lindlövens Carl Skärström så jobbade Boden sig sakta tillbaka och segrade på sin hemmais inför 564 personer med 3-1 (1-1, 1-0, 1-0)
Läget i tabellen: Lindlöven ligger 6:a i AllEttan med 20 poäng och har hela 8 poäng ner till 7:e platsen som i nuläget hålls av Piteå HC, uppåt är det jämnare där Väsby och Borlänge kämpar om topplaceringen där båda lagen innehar 30 poäng.
Chansen att ta över ledningen i tabellen och avancera en klass upp är fortfarande fullt möjlig då Lindlöven har 15 poäng kvar att spela om innan säsongen är slut samtidigt som det i nuläget behövs 10 för att ta över tabelltoppen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.