Senast som det spelades dubbelmatcher i Lindesberg så bjöd Lindlöven hemmapubliken på en riktig målfest där hemmalaget dessutom lyckades ta hem full pott till AllEttans tabell, säsongens sista dubbelmatch på hemmaisen väntar nu Linde-laget och med en mäktig vändningsseger mot Väsby bakom sig så finns ett stort självförtroende hos hemmalaget.
Fem matcher återstår av AllEttans säsong, något som innebär att tabellpoängen blir allt viktigare när Lindlöven nu får chansen till att spela in 6 poäng på hemmaplan då norrlandslagen Kiruna IF och Bodens HF gästar Lindehov under helgen.
Senast som Lindehov stod för dubbelmatcher så bjöds hemmapubliken på ett riktigt målkalas där Lindlöven stod som segrare i båda matcherna där de inledde med en 6-3-seger mot Teg för att dagen efter vinna en mycket jämnare match mot Piteå efter ett underläge som hämtades upp i den tredje perioden.
Efter onsdagens match mot tabelledaren Väsby bakom sig står Lindlöven med ett stort självförtroende då de vänt ett 3-målsunderläge till seger inom 21 minuter, detta efter två hemska perioder på bortaisen.
– Inledningen blev en riktig kalldusch som fortsätter genom den andra perioden, vi kommer senare ut som ett helt nytt lag inför den tredje perioden där vi gör det riktigt bra, summerar onsdagens matchavgörare Erik Broman som fortsätter om sina tankar:
– Inför förlängningsspelet kändes det som att vi hade fördel med tanke på att vi kommer från en period med 4 gjorda mål, vi hade ett bra tryck i spelet och det kändes som att vi bara skulle vinna efter den vändningen som vi precis gjort.
Med helgens hemmamatcher framför sig väntar två norrlandslag som tabellmässigt är helt ojämförbara då lördagens motståndare från Kiruna lägger sig tre poäng från jumboplaceringen medan söndagens motstånd Bodens HF i skrivandes stund ligger fyra i tabellen, fem poäng från toppen.
– Det är bara att fortsätta på samma spår, det blir att släppa de första två perioderna från onsdagens match och ta med oss spelet från den tredje perioden samtidigt vet vi nu hur vi inte ska inleda matcherna, menar Erik och fortsätter.
– Vi vill alltid göra bra matcher och har gjort bra bortamatcher på sistone men vill också göra bra matcher inför hemmapubliken och speciellt nu när poängen är så viktiga som de är, menar Erik som meddelar att det finns ett stort revanschsug mot söndagens motståndarlag:
– Vi har ett stort revanschsug mot Boden, vi gjorde en bra match på deras hemmais utan att få med oss någon poäng så nu vill vi såklart ändra på det resultatet.
Matchguide Lindlöven-Kiruna IF
Var och när: Lördagen 8:e februari i Lindehov med matchstart kl. 16.00
Förra mötet mot Kiruna IF: De 565 gästande personerna bjöds på en målfattig match där Lindlövens Christoffer Anren avgjorde matchen med 30 sekunder kvar, matchen slutade 0-2 (0-0, 0-1, 0-1)
Matchguide Lindlöven-Bodens HF
Var och när: Söndagen 9:e februari i Lindehov med matchstart kl. 14.00
Förra mötet mot Bodens HF: Efter ett snabbt mål av Lindlövens Carl Skärström så jobbade Boden sig sakta tillbaka och segrade på sin hemmais inför 564 personer med 3-1 (1-1, 1-0, 1-0)
Läget i tabellen: Lindlöven ligger 6:a i AllEttan med 20 poäng och har hela 8 poäng ner till 7:e platsen som i nuläget hålls av Piteå HC, uppåt är det jämnare där Väsby och Borlänge kämpar om topplaceringen där båda lagen innehar 30 poäng.
Chansen att ta över ledningen i tabellen och avancera en klass upp är fortfarande fullt möjlig då Lindlöven har 15 poäng kvar att spela om innan säsongen är slut samtidigt som det i nuläget behövs 10 för att ta över tabelltoppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.