Det var ett stort jubel i våras när LIF Lindesbergs båda A-lag tog sig segrande ur sina serier. Precis som herrlaget så har även damlaget klättrat sig uppåt och på lördag är det dags för en efterlängtad seriepremiär. En hemmamatch inleder serien där man möter fjolårets besegrade Division 2-lag, HF Karlskrona.
– Allt som vi har gjort har blivit ett snäpp seriösare, säger Oskar Wallin.
Efter fem säsonger i Division två så blev det stort jubel när LIF Lindesbergs damer tog sig segrade ur serien, vilket belönades med en plats i Division 1. Damerna har hittats i Ettan vid ett tidigare tillfälle. Inför säsongen 2016/2017 så fick LIF Lindesberg en fribiljett till serien, trots en kvalförlust mot AIK, efter att ett av Stockholmslagen drog sig ur serien.
Till denna säsong så har LIF-damerna tagit sig till ”Ettan” för egen maskin, genom serieseger i våras. På lördag är det äntligen dags att mäta sig med tuffare konkurrens.
– Det har väl varit ett steg i rätt riktning, inte bara för laget utan även för klubben. Vi har länge haft ambitionerna för att ta oss till ”Ettan”, samtidigt så har vi velat göra det med våra egna spelare vilket har gjort att det har fått tagit den tid som det har tagit. Även om vi har kryddat laget med några nya namn till den här säsongen så har det ändå varit viktigare för oss att höja vår egna verksamhet, till skillnad från att värva oss till ett starkt lag, säger lagets huvudtränare Oskar Wallin.
De två juniorerna Frida Enbom & Lejla Duro har plockats upp till A-laget, där laget även har värvat in dubbelt. Värvningarna ligger i målvakten Hanna Johansson från VästeråsIrsta och vänsternian Hanna Ed Söderström från Guif. Förutom de fyra nya spelarna som kryddar truppen, så är laget det samma som gick segrade ur Division 2. En trupp som växlar upp inför den nya serien.
– Allt som vi har gjort har blivit ett snäpp seriösare. Det känns som att vi har ett taggat lag som vill framåt, som offrar mycket på sidan och lägger ner mycket tid på laget. Absolut så är vi stolta med det som vi gjorde i Division två, men vi vill alltid bli bättre. Nu är det en ny säsong och man kan inte leva på gamla meriter.
På lördag drar den nya säsongen igång i arenan, där HF Karlskrona gästar Lindesberg. Precis som LIF Lindesberg så klev Karlskrona upp från ”Tvåan” till ”Ettan” efter en häftig säsong. På 22 matcher blev Karlskrona obesegrade som överlägsen serievinnare.
– Vi ser det mest som en härlig utmaning att få ta tjuren vid hornen direkt, där vi även får se vart vi står. Alla i laget vet att det kommer att krävas ett hårt jobb till lördagens match. Karlskrona är dessutom ett lag som vi aldrig har mött förut, så det blir en helt ny bekantskap där vi kommer helt blanka med viss input. Sedan är det stor skillnad på att spela mot ett lag live och kolla igenom videor. Vi kommer oavsett att göra det bästa vi kan och göra det vi ska.
Matchinfo LIF Lindesberg-HF Karlskrona
Var och när: Lördagen 30:e september i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Dessa lag deltar i damernas Division 1 Södra under 2023/2024:
Eslövs IK (nedflyttade från Damallsvenskan)
HF Karlskrona (uppflyttade från Division 2 Syd)
LIF Lindesberg (uppflyttade från Division 2 Mitt)
HB 78 Jönköping
HK Drott Halmstad
HK Malmö
HK S-hof
IFK Kristianstad
IK Baltichov
KvIK Sport
RP IF Linköping
Torslanda HK
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.