Nu är det nyinrättade arbetsmarknadsrådet i Lindesberg igång.- Vi hade ett jättebra möte, där vi bl.a. diskuterade den höga ungdomsarbetslösheten. Nu måste vi satsa på ungdomar som har svårt att ta sig in på arbetsmarknaden, säger kommunalrådet Irja Gustavsson (S).
Det var i december som arbetsmarknadsrådet bildades genom ett avtal mellan kommunen och arbetsförmedlingen. Det har tolv ledamöter, tre från arbetsförmedlingen, resten är politiker och kommunala chefer. Rådet ska se hur statens arbetsmarknadspolitik kan anpassas till Lindesbergs behov och särskilt hur man kan ordna kompetensförsörjningen.
Irja Gustavsson säger att det är viktigt att stärka upp och ge ännu mer arbetsmarknadskunskap till gymnasieeleverna. Det handlar om kunskap om bristyrken (d.v.s. var är det lättast att få jobb), om hur man ska välja utbildningar och framförallt hur viktigt det är att klara av utbildningen.
Vid första mötet med arbetsmarknadsrådet, som hölls på måndagseftermiddagen, diskuterade man också hur man ska få fram fler praktikplatser. Irja Gustavsson menar att kommunen bör rikta in sig på de som har det svårare att komma in på arbetsmarknaden:
– Nu bör vi satsa på den grupp som kräver litet mer. De som inte orkar arbeta mer än ett par timmar om dagen.
Nästa möte i arbetsmarknadsrådet hålls i maj. Rådet ska träffas fyra gånger om året.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.