Förslaget om att göra en stor beach med exotisk karaktär av Loppholmsbadet, har inte imponerat på centerns Kurt Scharnke. Det är orealistiskt, anser Kurt.-Lägg pengarna på att tempererat utomhusbad istället, då får vi mer bad för pengarna, säger han.
För en vecka sedan lyfte socialdemokraten Anders Ceder badfrågan när han uttalade sig i en artikel på LindeNytt. Han ansåg att man bör ta upp en tidigare idé som tagits fram av en köpman i Lindesberg. Förslaget handlar om att göra en rekorderlig beach som sträcker sig från dagens strand på Loppholmarna över till Strandpromenaden. Denna beach skulle även kunna utsmyckas med riktiga palmer, berättade han.
Förslaget har fått såväl ris som ros. En av tvivlarna är centerpartisten Kurt Scharnke. Han anser att idén är ”spännande” men orealistisk och kostsam.
-Det är en kostnadsfråga. Med tanke på att badsäsongen är ganska kort så blir det inte mycket bad för pengarna. Kan man istället förlänga badsäsongen genom att bygga ett tempererat utomhusbad, så anser jag att man förvaltar pengarna mycket bättre, säger han.
Scharnkes förslag är att göra en jättestor poolanläggning på Loppholmarna. En pool som eventuellt kan värmas upp med spillvärme från närliggande anläggningar: badhuset alt. ”arenahallen”.
-Detta bad kan ju bli så mycket mer än ”bara” ett bad. Jag ser exempelvis vattenrutschbanor, serveringar och aktiviteter av olika slag på en och samma plats. Vad gäller badet kan man ju öppna redan tidigt på våren och stänga först sent på hösten, poängterar han.
Relaterade artiklar:
Ceder tror på beach med palmer
BMB vill muddra liv i badet
Inga badpengar i år
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.