Förslaget om att göra en stor beach med exotisk karaktär av Loppholmsbadet, har inte imponerat på centerns Kurt Scharnke. Det är orealistiskt, anser Kurt.-Lägg pengarna på att tempererat utomhusbad istället, då får vi mer bad för pengarna, säger han.
För en vecka sedan lyfte socialdemokraten Anders Ceder badfrågan när han uttalade sig i en artikel på LindeNytt. Han ansåg att man bör ta upp en tidigare idé som tagits fram av en köpman i Lindesberg. Förslaget handlar om att göra en rekorderlig beach som sträcker sig från dagens strand på Loppholmarna över till Strandpromenaden. Denna beach skulle även kunna utsmyckas med riktiga palmer, berättade han.
Förslaget har fått såväl ris som ros. En av tvivlarna är centerpartisten Kurt Scharnke. Han anser att idén är ”spännande” men orealistisk och kostsam.
-Det är en kostnadsfråga. Med tanke på att badsäsongen är ganska kort så blir det inte mycket bad för pengarna. Kan man istället förlänga badsäsongen genom att bygga ett tempererat utomhusbad, så anser jag att man förvaltar pengarna mycket bättre, säger han.
Scharnkes förslag är att göra en jättestor poolanläggning på Loppholmarna. En pool som eventuellt kan värmas upp med spillvärme från närliggande anläggningar: badhuset alt. ”arenahallen”.
-Detta bad kan ju bli så mycket mer än ”bara” ett bad. Jag ser exempelvis vattenrutschbanor, serveringar och aktiviteter av olika slag på en och samma plats. Vad gäller badet kan man ju öppna redan tidigt på våren och stänga först sent på hösten, poängterar han.
Relaterade artiklar:
Ceder tror på beach med palmer
BMB vill muddra liv i badet
Inga badpengar i år
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.