Förslaget om att göra en stor beach med exotisk karaktär av Loppholmsbadet, har inte imponerat på centerns Kurt Scharnke. Det är orealistiskt, anser Kurt.-Lägg pengarna på att tempererat utomhusbad istället, då får vi mer bad för pengarna, säger han.
För en vecka sedan lyfte socialdemokraten Anders Ceder badfrågan när han uttalade sig i en artikel på LindeNytt. Han ansåg att man bör ta upp en tidigare idé som tagits fram av en köpman i Lindesberg. Förslaget handlar om att göra en rekorderlig beach som sträcker sig från dagens strand på Loppholmarna över till Strandpromenaden. Denna beach skulle även kunna utsmyckas med riktiga palmer, berättade han.
Förslaget har fått såväl ris som ros. En av tvivlarna är centerpartisten Kurt Scharnke. Han anser att idén är ”spännande” men orealistisk och kostsam.
-Det är en kostnadsfråga. Med tanke på att badsäsongen är ganska kort så blir det inte mycket bad för pengarna. Kan man istället förlänga badsäsongen genom att bygga ett tempererat utomhusbad, så anser jag att man förvaltar pengarna mycket bättre, säger han.
Scharnkes förslag är att göra en jättestor poolanläggning på Loppholmarna. En pool som eventuellt kan värmas upp med spillvärme från närliggande anläggningar: badhuset alt. ”arenahallen”.
-Detta bad kan ju bli så mycket mer än ”bara” ett bad. Jag ser exempelvis vattenrutschbanor, serveringar och aktiviteter av olika slag på en och samma plats. Vad gäller badet kan man ju öppna redan tidigt på våren och stänga först sent på hösten, poängterar han.
Relaterade artiklar:
Ceder tror på beach med palmer
BMB vill muddra liv i badet
Inga badpengar i år
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.