Förslaget om att göra en stor beach med exotisk karaktär av Loppholmsbadet, har inte imponerat på centerns Kurt Scharnke. Det är orealistiskt, anser Kurt.-Lägg pengarna på att tempererat utomhusbad istället, då får vi mer bad för pengarna, säger han.
För en vecka sedan lyfte socialdemokraten Anders Ceder badfrågan när han uttalade sig i en artikel på LindeNytt. Han ansåg att man bör ta upp en tidigare idé som tagits fram av en köpman i Lindesberg. Förslaget handlar om att göra en rekorderlig beach som sträcker sig från dagens strand på Loppholmarna över till Strandpromenaden. Denna beach skulle även kunna utsmyckas med riktiga palmer, berättade han.
Förslaget har fått såväl ris som ros. En av tvivlarna är centerpartisten Kurt Scharnke. Han anser att idén är ”spännande” men orealistisk och kostsam.
-Det är en kostnadsfråga. Med tanke på att badsäsongen är ganska kort så blir det inte mycket bad för pengarna. Kan man istället förlänga badsäsongen genom att bygga ett tempererat utomhusbad, så anser jag att man förvaltar pengarna mycket bättre, säger han.
Scharnkes förslag är att göra en jättestor poolanläggning på Loppholmarna. En pool som eventuellt kan värmas upp med spillvärme från närliggande anläggningar: badhuset alt. ”arenahallen”.
-Detta bad kan ju bli så mycket mer än ”bara” ett bad. Jag ser exempelvis vattenrutschbanor, serveringar och aktiviteter av olika slag på en och samma plats. Vad gäller badet kan man ju öppna redan tidigt på våren och stänga först sent på hösten, poängterar han.
Relaterade artiklar:
Ceder tror på beach med palmer
BMB vill muddra liv i badet
Inga badpengar i år
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.