Förslaget om att göra en stor beach med exotisk karaktär av Loppholmsbadet, har inte imponerat på centerns Kurt Scharnke. Det är orealistiskt, anser Kurt.-Lägg pengarna på att tempererat utomhusbad istället, då får vi mer bad för pengarna, säger han.
För en vecka sedan lyfte socialdemokraten Anders Ceder badfrågan när han uttalade sig i en artikel på LindeNytt. Han ansåg att man bör ta upp en tidigare idé som tagits fram av en köpman i Lindesberg. Förslaget handlar om att göra en rekorderlig beach som sträcker sig från dagens strand på Loppholmarna över till Strandpromenaden. Denna beach skulle även kunna utsmyckas med riktiga palmer, berättade han.
Förslaget har fått såväl ris som ros. En av tvivlarna är centerpartisten Kurt Scharnke. Han anser att idén är ”spännande” men orealistisk och kostsam.
-Det är en kostnadsfråga. Med tanke på att badsäsongen är ganska kort så blir det inte mycket bad för pengarna. Kan man istället förlänga badsäsongen genom att bygga ett tempererat utomhusbad, så anser jag att man förvaltar pengarna mycket bättre, säger han.
Scharnkes förslag är att göra en jättestor poolanläggning på Loppholmarna. En pool som eventuellt kan värmas upp med spillvärme från närliggande anläggningar: badhuset alt. ”arenahallen”.
-Detta bad kan ju bli så mycket mer än ”bara” ett bad. Jag ser exempelvis vattenrutschbanor, serveringar och aktiviteter av olika slag på en och samma plats. Vad gäller badet kan man ju öppna redan tidigt på våren och stänga först sent på hösten, poängterar han.
Relaterade artiklar:
Ceder tror på beach med palmer
BMB vill muddra liv i badet
Inga badpengar i år
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.