Scouterna är idag en av världens största ungdomsrörelser, med ett stort fokus på allas lika värde. Nu vill man etablera sig i Lindesberg och bjuder därför, tillsammans med Lindesbergs kommun, in föräldrar som har barn i åldrarna 8-18 år till ett informationsmöte på onsdag 10 oktober.
– Vi vill att så många barn och vuxna som möjligt ska få uppleva scouting, det handlar mycket om äventyr, träffa kompisar och personlig utveckling. Vi har tittat på orter i vår region där vi ser potential, och då blev Lindesberg först ut, berättar Fredrik Kadesjö på regionskansliet NorrMitt, och fortsätter:
– Det är första gången som vi arbetar på det här sättet, att vi aktivt söker upp orterna, så Lindesberg blir lite av ett pilotprojekt.
Scouterna har funnits i Sverige sedan 1910, och i dagsläget finns det över 70 000 barn och unga från olika delar av samhället anslutna till organisationen.
– Vi har sett att det redan finns en scoutkår på orten, men vi vill gärna erbjuda ett alternativ till den befintliga Equmeniakåren som har en kristen profil. Man behöver inte ha några som helst förkunskaper, vi arbetar enligt ”learning by doing”, och om det startas en scoutförening i Lindesberg kommer vi från Scouternas riksorganisation finnas med och stötta under hela uppstarten, avslutar Fredrik.
Scouternas stormöte hålls i Utsikten på Lindesberg Arena, onsdag 10 oktober kl 17.30.
Föranmälan görs till mittnorrkansliet@scoterna.se
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.