Scouterna är idag en av världens största ungdomsrörelser, med ett stort fokus på allas lika värde. Nu vill man etablera sig i Lindesberg och bjuder därför, tillsammans med Lindesbergs kommun, in föräldrar som har barn i åldrarna 8-18 år till ett informationsmöte på onsdag 10 oktober.
– Vi vill att så många barn och vuxna som möjligt ska få uppleva scouting, det handlar mycket om äventyr, träffa kompisar och personlig utveckling. Vi har tittat på orter i vår region där vi ser potential, och då blev Lindesberg först ut, berättar Fredrik Kadesjö på regionskansliet NorrMitt, och fortsätter:
– Det är första gången som vi arbetar på det här sättet, att vi aktivt söker upp orterna, så Lindesberg blir lite av ett pilotprojekt.
Scouterna har funnits i Sverige sedan 1910, och i dagsläget finns det över 70 000 barn och unga från olika delar av samhället anslutna till organisationen.
– Vi har sett att det redan finns en scoutkår på orten, men vi vill gärna erbjuda ett alternativ till den befintliga Equmeniakåren som har en kristen profil. Man behöver inte ha några som helst förkunskaper, vi arbetar enligt ”learning by doing”, och om det startas en scoutförening i Lindesberg kommer vi från Scouternas riksorganisation finnas med och stötta under hela uppstarten, avslutar Fredrik.
Scouternas stormöte hålls i Utsikten på Lindesberg Arena, onsdag 10 oktober kl 17.30.
Föranmälan görs till mittnorrkansliet@scoterna.se
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.