Scouterna är idag en av världens största ungdomsrörelser, med ett stort fokus på allas lika värde. Nu vill man etablera sig i Lindesberg och bjuder därför, tillsammans med Lindesbergs kommun, in föräldrar som har barn i åldrarna 8-18 år till ett informationsmöte på onsdag 10 oktober.
– Vi vill att så många barn och vuxna som möjligt ska få uppleva scouting, det handlar mycket om äventyr, träffa kompisar och personlig utveckling. Vi har tittat på orter i vår region där vi ser potential, och då blev Lindesberg först ut, berättar Fredrik Kadesjö på regionskansliet NorrMitt, och fortsätter:
– Det är första gången som vi arbetar på det här sättet, att vi aktivt söker upp orterna, så Lindesberg blir lite av ett pilotprojekt.
Scouterna har funnits i Sverige sedan 1910, och i dagsläget finns det över 70 000 barn och unga från olika delar av samhället anslutna till organisationen.
– Vi har sett att det redan finns en scoutkår på orten, men vi vill gärna erbjuda ett alternativ till den befintliga Equmeniakåren som har en kristen profil. Man behöver inte ha några som helst förkunskaper, vi arbetar enligt ”learning by doing”, och om det startas en scoutförening i Lindesberg kommer vi från Scouternas riksorganisation finnas med och stötta under hela uppstarten, avslutar Fredrik.
Scouternas stormöte hålls i Utsikten på Lindesberg Arena, onsdag 10 oktober kl 17.30.
Föranmälan görs till mittnorrkansliet@scoterna.se
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras