Scouterna är idag en av världens största ungdomsrörelser, med ett stort fokus på allas lika värde. Nu vill man etablera sig i Lindesberg och bjuder därför, tillsammans med Lindesbergs kommun, in föräldrar som har barn i åldrarna 8-18 år till ett informationsmöte på onsdag 10 oktober.
– Vi vill att så många barn och vuxna som möjligt ska få uppleva scouting, det handlar mycket om äventyr, träffa kompisar och personlig utveckling. Vi har tittat på orter i vår region där vi ser potential, och då blev Lindesberg först ut, berättar Fredrik Kadesjö på regionskansliet NorrMitt, och fortsätter:
– Det är första gången som vi arbetar på det här sättet, att vi aktivt söker upp orterna, så Lindesberg blir lite av ett pilotprojekt.
Scouterna har funnits i Sverige sedan 1910, och i dagsläget finns det över 70 000 barn och unga från olika delar av samhället anslutna till organisationen.
– Vi har sett att det redan finns en scoutkår på orten, men vi vill gärna erbjuda ett alternativ till den befintliga Equmeniakåren som har en kristen profil. Man behöver inte ha några som helst förkunskaper, vi arbetar enligt ”learning by doing”, och om det startas en scoutförening i Lindesberg kommer vi från Scouternas riksorganisation finnas med och stötta under hela uppstarten, avslutar Fredrik.
Scouternas stormöte hålls i Utsikten på Lindesberg Arena, onsdag 10 oktober kl 17.30.
Föranmälan görs till mittnorrkansliet@scoterna.se
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.