Sverigedemokraterna vill bedriva oppositionspolitik ”på riktigt” under de kommande fyra åren. Som näst största parti i Lindesbergs kommun, anser man att det är dags att visa respekt för valresultatet och tillika de 2648 väljare som lade sin röst på SD.
Läs Sverigedemokraternas syn på situationen i Lindesberg, där partiet riskerar att bli blåst på oppositionsrådsposten. Skrivelsen finns att läsa i sin helhet nedan.
Angående val av oppositionsråd i Lindesbergs kommun
2648 väljare i Lindesbergs kommun la sin röst Sverigedemokraterna den 14:e september. Därmed blev Sverigedemokraterna det näst största partiet i Lindesbergs kommun och största oppositionsparti. Detta ställer höga krav på oss folkvalda Sverigedemokrater att föra en ansvarsfull politik.
På kommunfullmäktige den 18:e november ska bland annat oppositionsråd väljas. Oppositionsrådets uppgift är att företräda hela oppositionen. Med största sannolikhet kommer Moderaterna, med stöd av Miljöpartiet, Folkpartiet och Kristdemokraterna, att inneha oppositionsrådstjänsten de kommande fyra åren.
Att Centerpartiet gett upp oppositionen för samarbete med Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun visar tydligt att alliansens lokala politik ligger väldigt nära de rödgrönas. Med tidigare uttalanden från Centerpartiet kan samarbetet också tolkas som ett sätt att minska Sverigedemokraternas inflytande, vilket i så fall skulle visa på förakt mot sjutton procent av väljarna. Även Miljöpartiets övergång från samarbete med de rödgröna till valtekniskt samarbete med Alliansen skapar tvivel om oppositionens framtida arbete.
Under valrörelsen hörde vi flera gånger att en röst på Sverigedemokraterna var en röst på Alliansen. I och med Centerpartiets samarbete Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun är det nu tydligt att en röst på Socialdemokraterna var en röst på Alliansen.
Med det rådande politiska klimatet, där övriga partiers riksorganisationer inte tillåter samarbete med Sverigedemokraterna, anser vi att oppositionen är delad. Sverigedemokraterna har därför föreslagit att oppositionsrådsuppdraget delas lika mellan de båda oppositionslägren, femtio procent till Sverigedemokraterna och lika mycket till övriga oppositionen. Detta skulle visa respekt för valresultatet och även ge kommunens näst största parti större möjlighet att bedriva opposition på riktigt.
Per Söderlund
Ordförande Sverigedemokraterna Nora-Lindesberg
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.