Sverigedemokraterna vill bedriva oppositionspolitik ”på riktigt” under de kommande fyra åren. Som näst största parti i Lindesbergs kommun, anser man att det är dags att visa respekt för valresultatet och tillika de 2648 väljare som lade sin röst på SD.
Läs Sverigedemokraternas syn på situationen i Lindesberg, där partiet riskerar att bli blåst på oppositionsrådsposten. Skrivelsen finns att läsa i sin helhet nedan.
Angående val av oppositionsråd i Lindesbergs kommun
2648 väljare i Lindesbergs kommun la sin röst Sverigedemokraterna den 14:e september. Därmed blev Sverigedemokraterna det näst största partiet i Lindesbergs kommun och största oppositionsparti. Detta ställer höga krav på oss folkvalda Sverigedemokrater att föra en ansvarsfull politik.
På kommunfullmäktige den 18:e november ska bland annat oppositionsråd väljas. Oppositionsrådets uppgift är att företräda hela oppositionen. Med största sannolikhet kommer Moderaterna, med stöd av Miljöpartiet, Folkpartiet och Kristdemokraterna, att inneha oppositionsrådstjänsten de kommande fyra åren.
Att Centerpartiet gett upp oppositionen för samarbete med Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun visar tydligt att alliansens lokala politik ligger väldigt nära de rödgrönas. Med tidigare uttalanden från Centerpartiet kan samarbetet också tolkas som ett sätt att minska Sverigedemokraternas inflytande, vilket i så fall skulle visa på förakt mot sjutton procent av väljarna. Även Miljöpartiets övergång från samarbete med de rödgröna till valtekniskt samarbete med Alliansen skapar tvivel om oppositionens framtida arbete.
Under valrörelsen hörde vi flera gånger att en röst på Sverigedemokraterna var en röst på Alliansen. I och med Centerpartiets samarbete Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun är det nu tydligt att en röst på Socialdemokraterna var en röst på Alliansen.
Med det rådande politiska klimatet, där övriga partiers riksorganisationer inte tillåter samarbete med Sverigedemokraterna, anser vi att oppositionen är delad. Sverigedemokraterna har därför föreslagit att oppositionsrådsuppdraget delas lika mellan de båda oppositionslägren, femtio procent till Sverigedemokraterna och lika mycket till övriga oppositionen. Detta skulle visa respekt för valresultatet och även ge kommunens näst största parti större möjlighet att bedriva opposition på riktigt.
Per Söderlund
Ordförande Sverigedemokraterna Nora-Lindesberg
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.