Sverigedemokraterna vill bedriva oppositionspolitik ”på riktigt” under de kommande fyra åren. Som näst största parti i Lindesbergs kommun, anser man att det är dags att visa respekt för valresultatet och tillika de 2648 väljare som lade sin röst på SD.
Läs Sverigedemokraternas syn på situationen i Lindesberg, där partiet riskerar att bli blåst på oppositionsrådsposten. Skrivelsen finns att läsa i sin helhet nedan.
Angående val av oppositionsråd i Lindesbergs kommun
2648 väljare i Lindesbergs kommun la sin röst Sverigedemokraterna den 14:e september. Därmed blev Sverigedemokraterna det näst största partiet i Lindesbergs kommun och största oppositionsparti. Detta ställer höga krav på oss folkvalda Sverigedemokrater att föra en ansvarsfull politik.
På kommunfullmäktige den 18:e november ska bland annat oppositionsråd väljas. Oppositionsrådets uppgift är att företräda hela oppositionen. Med största sannolikhet kommer Moderaterna, med stöd av Miljöpartiet, Folkpartiet och Kristdemokraterna, att inneha oppositionsrådstjänsten de kommande fyra åren.
Att Centerpartiet gett upp oppositionen för samarbete med Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun visar tydligt att alliansens lokala politik ligger väldigt nära de rödgrönas. Med tidigare uttalanden från Centerpartiet kan samarbetet också tolkas som ett sätt att minska Sverigedemokraternas inflytande, vilket i så fall skulle visa på förakt mot sjutton procent av väljarna. Även Miljöpartiets övergång från samarbete med de rödgröna till valtekniskt samarbete med Alliansen skapar tvivel om oppositionens framtida arbete.
Under valrörelsen hörde vi flera gånger att en röst på Sverigedemokraterna var en röst på Alliansen. I och med Centerpartiets samarbete Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun är det nu tydligt att en röst på Socialdemokraterna var en röst på Alliansen.
Med det rådande politiska klimatet, där övriga partiers riksorganisationer inte tillåter samarbete med Sverigedemokraterna, anser vi att oppositionen är delad. Sverigedemokraterna har därför föreslagit att oppositionsrådsuppdraget delas lika mellan de båda oppositionslägren, femtio procent till Sverigedemokraterna och lika mycket till övriga oppositionen. Detta skulle visa respekt för valresultatet och även ge kommunens näst största parti större möjlighet att bedriva opposition på riktigt.
Per Söderlund
Ordförande Sverigedemokraterna Nora-Lindesberg
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.