Sverigedemokraterna vill bedriva oppositionspolitik ”på riktigt” under de kommande fyra åren. Som näst största parti i Lindesbergs kommun, anser man att det är dags att visa respekt för valresultatet och tillika de 2648 väljare som lade sin röst på SD.
Läs Sverigedemokraternas syn på situationen i Lindesberg, där partiet riskerar att bli blåst på oppositionsrådsposten. Skrivelsen finns att läsa i sin helhet nedan.
Angående val av oppositionsråd i Lindesbergs kommun
2648 väljare i Lindesbergs kommun la sin röst Sverigedemokraterna den 14:e september. Därmed blev Sverigedemokraterna det näst största partiet i Lindesbergs kommun och största oppositionsparti. Detta ställer höga krav på oss folkvalda Sverigedemokrater att föra en ansvarsfull politik.
På kommunfullmäktige den 18:e november ska bland annat oppositionsråd väljas. Oppositionsrådets uppgift är att företräda hela oppositionen. Med största sannolikhet kommer Moderaterna, med stöd av Miljöpartiet, Folkpartiet och Kristdemokraterna, att inneha oppositionsrådstjänsten de kommande fyra åren.
Att Centerpartiet gett upp oppositionen för samarbete med Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun visar tydligt att alliansens lokala politik ligger väldigt nära de rödgrönas. Med tidigare uttalanden från Centerpartiet kan samarbetet också tolkas som ett sätt att minska Sverigedemokraternas inflytande, vilket i så fall skulle visa på förakt mot sjutton procent av väljarna. Även Miljöpartiets övergång från samarbete med de rödgröna till valtekniskt samarbete med Alliansen skapar tvivel om oppositionens framtida arbete.
Under valrörelsen hörde vi flera gånger att en röst på Sverigedemokraterna var en röst på Alliansen. I och med Centerpartiets samarbete Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun är det nu tydligt att en röst på Socialdemokraterna var en röst på Alliansen.
Med det rådande politiska klimatet, där övriga partiers riksorganisationer inte tillåter samarbete med Sverigedemokraterna, anser vi att oppositionen är delad. Sverigedemokraterna har därför föreslagit att oppositionsrådsuppdraget delas lika mellan de båda oppositionslägren, femtio procent till Sverigedemokraterna och lika mycket till övriga oppositionen. Detta skulle visa respekt för valresultatet och även ge kommunens näst största parti större möjlighet att bedriva opposition på riktigt.
Per Söderlund
Ordförande Sverigedemokraterna Nora-Lindesberg
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.