Kommunen måste nu börja bygga bostäder åt ungdomar under 30 år. Det anser Sverigedemokraterna som talade vid dagens Rotarylunch. Magnus Ingwall, SD, menar att de styrande politikerna bara skyller ifrån sig på Länsstyrelsens beslut och överklagande grannar.- Det är ofattbart att de styrande negligerar denna fråga, menar Magnus Ingwall. Men SD är en ropande röst i öknen med endast fyra mandat och vi stretar emot i fullmäktige.
Det var representanter för en helt ny lokal styrelse för Sverigedemokraterna som idag gästade Rotary för att tala lokalpolitik inför valet. Magnus Ingwall och Jan Marne berättade att SD i Lindesberg är i full färd med att ta fram ett kommunpolitiskt program, som ska presenteras inför valet i september.
Förutom bostadsbristen, som enligt Magnus Ingwall till en del beror på asylpolitiken, är landsbygdsskolornas bevarande en viktig framtidsfråga, enligt SD.
– Vi var med och drev på att skolorna i Ramsberg och Rockhammar skulle får vara kvar, säger Magnus Ingwall. Men nu har man börjat hacka på dessa skolor igen och skyller på besparingar. Tanken är tydligen att barnen i Ramsberg och Rockhammar ska bussas till Lindesberg. Vi tycker att Lindesbergsbarnen ska bussas till landsbygdsskolorna istället.
– Vi vill också lyfta fram fordonstekniska programmet på Lindeskolan. En sak säger vi bara: Tänk inte tanken att skrota det programmet som ger jobb till unga grabbar vilka ofta stannar kvar i kommunen. Det finns andra program på Lindeskolan att ge sig på om man vill spara pengar.
Frågan om äldreomsorgen och pensionärernas villkor i kommunen kommer också att lyftas fram i det kommande programmet. Här vill inte Sverigedemokraterna att kommunen sparar några pengar.
– Kraven på att få hemtjänst är alldeles för höga idag, menar Magnus Ingwall. Kommunen måste sluta spara på äldreomsorgen och platserna på äldreboenden.
Magnus Ingwall avslutade sitt föredrag med att plädera för en öppnare kommun och att politikerna måste arbeta för ett större medborgarinflytande.
– Vi vill att det skall gå att rösta på olika politiska förslag på kommunens hemsida. Idag är den information som finns där tråkig och tung. Ingen vanlig människa orkar ta till sig bara kallelser och protokoll.
Sista parti ut att presentera sitt lokala program inför valet 2014 är Miljöpartiet som är gäst hos Rotary den 9 juni.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.