Kommunen måste nu börja bygga bostäder åt ungdomar under 30 år. Det anser Sverigedemokraterna som talade vid dagens Rotarylunch. Magnus Ingwall, SD, menar att de styrande politikerna bara skyller ifrån sig på Länsstyrelsens beslut och överklagande grannar.- Det är ofattbart att de styrande negligerar denna fråga, menar Magnus Ingwall. Men SD är en ropande röst i öknen med endast fyra mandat och vi stretar emot i fullmäktige.
Det var representanter för en helt ny lokal styrelse för Sverigedemokraterna som idag gästade Rotary för att tala lokalpolitik inför valet. Magnus Ingwall och Jan Marne berättade att SD i Lindesberg är i full färd med att ta fram ett kommunpolitiskt program, som ska presenteras inför valet i september.
Förutom bostadsbristen, som enligt Magnus Ingwall till en del beror på asylpolitiken, är landsbygdsskolornas bevarande en viktig framtidsfråga, enligt SD.
– Vi var med och drev på att skolorna i Ramsberg och Rockhammar skulle får vara kvar, säger Magnus Ingwall. Men nu har man börjat hacka på dessa skolor igen och skyller på besparingar. Tanken är tydligen att barnen i Ramsberg och Rockhammar ska bussas till Lindesberg. Vi tycker att Lindesbergsbarnen ska bussas till landsbygdsskolorna istället.
– Vi vill också lyfta fram fordonstekniska programmet på Lindeskolan. En sak säger vi bara: Tänk inte tanken att skrota det programmet som ger jobb till unga grabbar vilka ofta stannar kvar i kommunen. Det finns andra program på Lindeskolan att ge sig på om man vill spara pengar.
Frågan om äldreomsorgen och pensionärernas villkor i kommunen kommer också att lyftas fram i det kommande programmet. Här vill inte Sverigedemokraterna att kommunen sparar några pengar.
– Kraven på att få hemtjänst är alldeles för höga idag, menar Magnus Ingwall. Kommunen måste sluta spara på äldreomsorgen och platserna på äldreboenden.
Magnus Ingwall avslutade sitt föredrag med att plädera för en öppnare kommun och att politikerna måste arbeta för ett större medborgarinflytande.
– Vi vill att det skall gå att rösta på olika politiska förslag på kommunens hemsida. Idag är den information som finns där tråkig och tung. Ingen vanlig människa orkar ta till sig bara kallelser och protokoll.
Sista parti ut att presentera sitt lokala program inför valet 2014 är Miljöpartiet som är gäst hos Rotary den 9 juni.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.