Kommunen måste nu börja bygga bostäder åt ungdomar under 30 år. Det anser Sverigedemokraterna som talade vid dagens Rotarylunch. Magnus Ingwall, SD, menar att de styrande politikerna bara skyller ifrån sig på Länsstyrelsens beslut och överklagande grannar.- Det är ofattbart att de styrande negligerar denna fråga, menar Magnus Ingwall. Men SD är en ropande röst i öknen med endast fyra mandat och vi stretar emot i fullmäktige.
Det var representanter för en helt ny lokal styrelse för Sverigedemokraterna som idag gästade Rotary för att tala lokalpolitik inför valet. Magnus Ingwall och Jan Marne berättade att SD i Lindesberg är i full färd med att ta fram ett kommunpolitiskt program, som ska presenteras inför valet i september.
Förutom bostadsbristen, som enligt Magnus Ingwall till en del beror på asylpolitiken, är landsbygdsskolornas bevarande en viktig framtidsfråga, enligt SD.
– Vi var med och drev på att skolorna i Ramsberg och Rockhammar skulle får vara kvar, säger Magnus Ingwall. Men nu har man börjat hacka på dessa skolor igen och skyller på besparingar. Tanken är tydligen att barnen i Ramsberg och Rockhammar ska bussas till Lindesberg. Vi tycker att Lindesbergsbarnen ska bussas till landsbygdsskolorna istället.
– Vi vill också lyfta fram fordonstekniska programmet på Lindeskolan. En sak säger vi bara: Tänk inte tanken att skrota det programmet som ger jobb till unga grabbar vilka ofta stannar kvar i kommunen. Det finns andra program på Lindeskolan att ge sig på om man vill spara pengar.
Frågan om äldreomsorgen och pensionärernas villkor i kommunen kommer också att lyftas fram i det kommande programmet. Här vill inte Sverigedemokraterna att kommunen sparar några pengar.
– Kraven på att få hemtjänst är alldeles för höga idag, menar Magnus Ingwall. Kommunen måste sluta spara på äldreomsorgen och platserna på äldreboenden.
Magnus Ingwall avslutade sitt föredrag med att plädera för en öppnare kommun och att politikerna måste arbeta för ett större medborgarinflytande.
– Vi vill att det skall gå att rösta på olika politiska förslag på kommunens hemsida. Idag är den information som finns där tråkig och tung. Ingen vanlig människa orkar ta till sig bara kallelser och protokoll.
Sista parti ut att presentera sitt lokala program inför valet 2014 är Miljöpartiet som är gäst hos Rotary den 9 juni.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.