Kommunen måste nu börja bygga bostäder åt ungdomar under 30 år. Det anser Sverigedemokraterna som talade vid dagens Rotarylunch. Magnus Ingwall, SD, menar att de styrande politikerna bara skyller ifrån sig på Länsstyrelsens beslut och överklagande grannar.- Det är ofattbart att de styrande negligerar denna fråga, menar Magnus Ingwall. Men SD är en ropande röst i öknen med endast fyra mandat och vi stretar emot i fullmäktige.
Det var representanter för en helt ny lokal styrelse för Sverigedemokraterna som idag gästade Rotary för att tala lokalpolitik inför valet. Magnus Ingwall och Jan Marne berättade att SD i Lindesberg är i full färd med att ta fram ett kommunpolitiskt program, som ska presenteras inför valet i september.
Förutom bostadsbristen, som enligt Magnus Ingwall till en del beror på asylpolitiken, är landsbygdsskolornas bevarande en viktig framtidsfråga, enligt SD.
– Vi var med och drev på att skolorna i Ramsberg och Rockhammar skulle får vara kvar, säger Magnus Ingwall. Men nu har man börjat hacka på dessa skolor igen och skyller på besparingar. Tanken är tydligen att barnen i Ramsberg och Rockhammar ska bussas till Lindesberg. Vi tycker att Lindesbergsbarnen ska bussas till landsbygdsskolorna istället.
– Vi vill också lyfta fram fordonstekniska programmet på Lindeskolan. En sak säger vi bara: Tänk inte tanken att skrota det programmet som ger jobb till unga grabbar vilka ofta stannar kvar i kommunen. Det finns andra program på Lindeskolan att ge sig på om man vill spara pengar.
Frågan om äldreomsorgen och pensionärernas villkor i kommunen kommer också att lyftas fram i det kommande programmet. Här vill inte Sverigedemokraterna att kommunen sparar några pengar.
– Kraven på att få hemtjänst är alldeles för höga idag, menar Magnus Ingwall. Kommunen måste sluta spara på äldreomsorgen och platserna på äldreboenden.
Magnus Ingwall avslutade sitt föredrag med att plädera för en öppnare kommun och att politikerna måste arbeta för ett större medborgarinflytande.
– Vi vill att det skall gå att rösta på olika politiska förslag på kommunens hemsida. Idag är den information som finns där tråkig och tung. Ingen vanlig människa orkar ta till sig bara kallelser och protokoll.
Sista parti ut att presentera sitt lokala program inför valet 2014 är Miljöpartiet som är gäst hos Rotary den 9 juni.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.