En kvarglömd ljusstake höll på att sätta eld på ett hus på Jätteåkersvägen i söndags. Man hade glömt att släcka adventsljusstaken och olyckan var ett faktum. Ljusen brann ner och pyntet i ljusstaken fattade eld, därefter spred sig elden ner på bordsduken och gardinerna. Det hela slutade dock vid en mindre brand på grund av ett snabbt ingripande av en förbipasserande.
Nu varnar räddningstjänsten för farorna med undermåliga ljusstakar och man betonar verkligen hur viktigt det är att inte lämna ljusen brinnande.
–Man ska alltid släcka ljusen när man lämnar rummet, brukar vi säga. Och en säker ljusstake är inte alltid säker om man inte tänker sig för, säger Zamo Kristensson, räddningschef i Lindesberg. Ute i handeln finns allehanda ljusstakar – bra som dåliga. Hur ser man då skillnad på en säker och en osäker? Ett dåligt val är naturligtvis de i brännbara material som t ex trä eller plast. Men det finns många i plåt som inte alls uppfyller kraven. De i plåt är ofta lömska och invaggar en i falsk trygghet. –När de tillverkar vissa plåtljusstakar så blir det små hål i vecken i hörnen där stearin kan rinna ut på bordsduken och fatta eld. Det får inte på något sätt finnas kryphål för varmt stearin att rinna ut, för då kan det gå riktigt illa, konstaterar Kristensson.
Exempel på en bra och säker ljusstake är en i porslin där stearinet fångas upp i själva ljusstaken. Men det förutsätter att man inte använder alltför mycket mossa och annat pynt som i sig kan vara en brandrisk. –Man kan ju inte ta bort allt trevligt ur adventsstaken. Lite julstämning måste det ju trots allt finnas kvar. Men istället för att använda olika plastmaterial, t ex granris, små svampar m m, bör man välja flamskydds- behandlade mossor som finns i handeln.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.