En kvarglömd ljusstake höll på att sätta eld på ett hus på Jätteåkersvägen i söndags. Man hade glömt att släcka adventsljusstaken och olyckan var ett faktum. Ljusen brann ner och pyntet i ljusstaken fattade eld, därefter spred sig elden ner på bordsduken och gardinerna. Det hela slutade dock vid en mindre brand på grund av ett snabbt ingripande av en förbipasserande.
Nu varnar räddningstjänsten för farorna med undermåliga ljusstakar och man betonar verkligen hur viktigt det är att inte lämna ljusen brinnande.
–Man ska alltid släcka ljusen när man lämnar rummet, brukar vi säga. Och en säker ljusstake är inte alltid säker om man inte tänker sig för, säger Zamo Kristensson, räddningschef i Lindesberg. Ute i handeln finns allehanda ljusstakar – bra som dåliga. Hur ser man då skillnad på en säker och en osäker? Ett dåligt val är naturligtvis de i brännbara material som t ex trä eller plast. Men det finns många i plåt som inte alls uppfyller kraven. De i plåt är ofta lömska och invaggar en i falsk trygghet. –När de tillverkar vissa plåtljusstakar så blir det små hål i vecken i hörnen där stearin kan rinna ut på bordsduken och fatta eld. Det får inte på något sätt finnas kryphål för varmt stearin att rinna ut, för då kan det gå riktigt illa, konstaterar Kristensson.
Exempel på en bra och säker ljusstake är en i porslin där stearinet fångas upp i själva ljusstaken. Men det förutsätter att man inte använder alltför mycket mossa och annat pynt som i sig kan vara en brandrisk. –Man kan ju inte ta bort allt trevligt ur adventsstaken. Lite julstämning måste det ju trots allt finnas kvar. Men istället för att använda olika plastmaterial, t ex granris, små svampar m m, bör man välja flamskydds- behandlade mossor som finns i handeln.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.