Den nya huvudtränaren ”Preben” har visat sig för LIF Lindesbergs spelarkår och söndagens match blir debutframträdandet. Laget kommer från en oavgjord match mot Rimbo, men kommer med positiva rapporter inför söndagens match mot Anderstorp. Är det äntligen dags för seger?
– Jag tror på två riktigt sköna poäng, säger Algot Hane.
På söndag är det ett nytt LIF Lindesberg som kliver in i hemmaarenan. Martin ”Preben” Karlsson har fått en vecka som ny tränare och även om stora mirakel inte hinner införskaffas på en veckas ny träning, så verkar det vara en ökad energi i laget med lagets nya tränare.
– Jag har så här långt fått en jäkligt positiv känsla över ”Preben” som tränare. Man känner att han har en egen och tydlig bild på hur spelet ska spelas, vilket ger tydliga ramar på vad som är rätt och vad som är fel, berättar Algot Hane.
– Han har riktat in oss under veckan där vi har tränat en del på både försvar och anfall. Det har mestadels tränats på anfallsspelet under veckan för att vi ska hitta en trygghet i spelet, vilket känns positivt. Spelidén är det ska bli ett säkrare och snabbare spel utan att vi lämnar för mycket åt slumpen, vi ska spela oss till lägena och inte fastna i spelet.
I förra matchen stod laget utan huvudtränare. Istället fick Oskar Wallin, Herman Arenvang och Gustaf Ekström slå sig ihop och räddade en poäng efter en oavgjord drabbning mot Rimbo.
Tränare ”Preben” fanns i arenan och tog del av matchen som kommentator till webbtittarna, medan publiken i arenan gav ett maximalt stöd trots en normalt sett låg publiksiffra.
– Det var en liten speciell match senast, vilket det brukar kunna bli när man möter Rimbo. Eftersom vi saknade en tränare så blev det mycket vikt på alla enskilda spelare, ändå kände man att alla ville åt poängen. Det var en viktig match som hoppade fram och tillbaka. Ett tag såg det rätt mörkt ut för våran del och då var det såklart skönt med en poäng. Det blev även ett bevis på vilket hjälpsamt tryck och vilka känslor som 300 personer kan ge.
På söndag gästas Lindesberg Arena av Anderstorp som efter en rekordsäsong i Allsvenskan som sjua, placeras under kvalstrecket med bara några poäng före LIF Lindesberg. Att LIF har tagit in Anderstorps tidigare tränare ”Preben” kan spela en viktig roll.
– Det kommer helt klart att bli spännande, främst eftersom ”Preben” har rätt bra koll på Anderstorp då han tränade dem i två säsonger. Sedan ska det bli jäkligt kul, det är en bra möjlighet för att se vart vi står och då är det extra skönt att matchen spelas just på hemmaplan. Jag vet inte om vi kommer med något ess i rockärmen, däremot går vi in med ett nytt spelsätt och kommer göra matchen till en lagprestation, säger Algot som låter mycket positiv om matchens utgång.
– Jag tror på två riktigt sköna poäng på söndag!
Matchguide LIF Lindesberg-Anderstorps SK
Var och när: Söndag 28:e november med matchstart kl. 17.00 i Lindesberg Arena.
Matchvärd: TAB (Tommy Allström Byggproduktion AB)
Tidigare möte mot Anderstorp: Med tränare ”Preben” hos Anderstorp blev det dubbla förluster under förra säsongen för LIF. Första mötet slutade med 34-30, medan mötet i Arenan slutade med 25-30.
Läget i tabellen: LIF Lindesberg fördubblade sin poängskörd efter en oavgjort möte med Rimbo. LIF står nu med två poäng men håller jumboplaceringen med en poängs marginal efter Kärra. Anderstorp ligger tredje sist i tabellen med fem poäng, medan Rimbo ligger ovanför med åtta poäng. Amo leder tabellen med elva poäng.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.