Efter åtta förluster och två oavgjorda matcher, låter det positivt från Algot Hane. Foto: Hasse Persson.

Seger direkt med nya tränaren?

Den nya huvudtränaren ”Preben” har visat sig för LIF Lindesbergs spelarkår och söndagens match blir debutframträdandet. Laget kommer från en oavgjord match mot Rimbo, men kommer med positiva rapporter inför söndagens match mot Anderstorp. Är det äntligen dags för seger?
– Jag tror på två riktigt sköna poäng, säger Algot Hane.

På söndag är det ett nytt LIF Lindesberg som kliver in i hemmaarenan. Martin ”Preben” Karlsson har fått en vecka som ny tränare och även om stora mirakel inte hinner införskaffas på en veckas ny träning, så verkar det vara en ökad energi i laget med lagets nya tränare.

– Jag har så här långt fått en jäkligt positiv känsla över ”Preben” som tränare. Man känner att han har en egen och tydlig bild på hur spelet ska spelas, vilket ger tydliga ramar på vad som är rätt och vad som är fel, berättar Algot Hane.

– Han har riktat in oss under veckan där vi har tränat en del på både försvar och anfall. Det har mestadels tränats på anfallsspelet under veckan för att vi ska hitta en trygghet i spelet, vilket känns positivt. Spelidén är det ska bli ett säkrare och snabbare spel utan att vi lämnar för mycket åt slumpen, vi ska spela oss till lägena och inte fastna i spelet.

I förra matchen stod laget utan huvudtränare. Istället fick Oskar Wallin, Herman Arenvang och Gustaf Ekström slå sig ihop och räddade en poäng efter en oavgjord drabbning mot Rimbo.

Tränare ”Preben” fanns i arenan och tog del av matchen som kommentator till webbtittarna, medan publiken i arenan gav ett maximalt stöd trots en normalt sett låg publiksiffra.

– Det var en liten speciell match senast, vilket det brukar kunna bli när man möter Rimbo. Eftersom vi saknade en tränare så blev det mycket vikt på alla enskilda spelare, ändå kände man att alla ville åt poängen. Det var en viktig match som hoppade fram och tillbaka. Ett tag såg det rätt mörkt ut för våran del och då var det såklart skönt med en poäng. Det blev även ett bevis på vilket hjälpsamt tryck och vilka känslor som 300 personer kan ge.

På söndag gästas Lindesberg Arena av Anderstorp som efter en rekordsäsong i Allsvenskan som sjua, placeras under kvalstrecket med bara några poäng före LIF Lindesberg. Att LIF har tagit in Anderstorps tidigare tränare ”Preben” kan spela en viktig roll.

– Det kommer helt klart att bli spännande, främst eftersom ”Preben” har rätt bra koll på Anderstorp då han tränade dem i två säsonger. Sedan ska det bli jäkligt kul, det är en bra möjlighet för att se vart vi står och då är det extra skönt att matchen spelas just på hemmaplan. Jag vet inte om vi kommer med något ess i rockärmen, däremot går vi in med ett nytt spelsätt och kommer göra matchen till en lagprestation, säger Algot som låter mycket positiv om matchens utgång.

– Jag tror på två riktigt sköna poäng på söndag!

Matchguide LIF Lindesberg-Anderstorps SK
Var och när
: Söndag 28:e november med matchstart kl. 17.00 i Lindesberg Arena.
Matchvärd: TAB (Tommy Allström Byggproduktion AB)

Tidigare möte mot Anderstorp: Med tränare ”Preben” hos Anderstorp blev det dubbla förluster under förra säsongen för LIF. Första mötet slutade med 34-30, medan mötet i Arenan slutade med 25-30.

Läget i tabellen: LIF Lindesberg fördubblade sin poängskörd efter en oavgjort möte med Rimbo. LIF står nu med två poäng men håller jumboplaceringen med en poängs marginal efter Kärra. Anderstorp ligger tredje sist i tabellen med fem poäng, medan Rimbo ligger ovanför med åtta poäng. Amo leder tabellen med elva poäng.

Publicerad 26 november 2021 klockan 16:38

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Skärmbild som visar det meddelande som nu har polisanmälts.

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.

1 oktober 2026 klockan 11:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september ...

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanfö...

Foto: Camilla Lagerman

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.

29 september 2026 klockan 11:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten bekämpar en kraftig villabrand i centrala Storå. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.

29 september 2026 klockan 09:22 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med nä...
28 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Beslutet: Sandströms säljs
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga ...
28 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...
27 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Thea Fromell och Meja Sanden stannade till för att köpa en ny sorts remmar som de inte testat tidigare. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

25 september 2026 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.

25 september 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Professionell pizzabakning på schemat för eleverna från anpassad grundskola. Foto: Privat

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.

24 september 2026 klockan 18:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart...

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, ...

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över ...

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Grafik: Intresseklubben Extension

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.

21 september 2026 klockan 15:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han ...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt...
18 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
18 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-13

2026-09-12

2026-09-12

2026-10-02 05:28