Seger efter förlängning

Det var en målrik första period för WSK som spelade sin första Division 2-match för säsongen, det inledande bortalaget IBK Köping höll sig ständigt nära med målen och det blev ett utdraget förlängningsspel som fick avgöra matchen.

Efter att vårens kval till Division 1 ställts in på grund av den då inledande pandemin så fanns det en stor motivation för WSK Lindesberg att spela sig upp till tabelltoppen för kommande säsong.

Fredagskvällen bjöd på säsongens första hemmamatch där långväga gästerna från IBK Köping gästade Stadsskogsskolan, ett revanschsuget lag som redan inlett sin säsong med en förlust.

Matchen blev en jämn historia där bortalaget efter drygt tre minuter inledde matchen i ledningen efter ett 0-1-mål.

Den första perioden var dock långt ifrån över och efter assist från Viktor Stunz så fick även hemmalaget spräcka matchnollan där Niklas Carlsson jämnade ut siffrorna till 1-1 efter nio spelade minuter.

Målskörden fortsatte där både Johan Pettersson och Noah Karlsson drygade ut WSKs ledning till betryggande 3-1 med bara två och en halv minut kvar inom den första perioden, ställningen ändrades dock snabbt och bara minuten därefter kom periodens sista mål som lade ställningen till 3-2.

Matchens andra period fick en ljus fortsättning där matchens största målgörare Pontus Hellsing fick in sitt första mål i matchen efter assist av matchens inledande målgörare Niklas Carlsson, målet ändrade ställningen till 4-2 som gjorde att WSK ännu höll en klar ledning mot Köping.

Bara två minuter fick motståndarlaget igenom ett nytt mål och med 4-3 på poängtavlan var Köping ännu en gång med i matchen.

Efter tolv spelade minuter i perioden kom ett powerplay-läge för Köping där WSK stod för matchens första utvisning, med en man kort lyckades hemmalaget hålla sina motståndare på avstånd och perioden slutade oavgjord.

Med ställningen 4-3 var det beräknat att ett hårdare spel skulle följa i den tredje perioden.

Efter närmare två minuter av den avslutande perioden jämnade bortalaget ut matchen till jämna 4-4, WSK tog sig dock tillbaka med en uddamålsledning genom Pontus Hellsing.

Med 5-4 kom ett nytt powerplay-läge för Köping där WSK fick en ny utvisning där man lyckades åter lyckades hålla undan sina motståndare fram till utvisningens slut, i samma sekund som WSK blev fulltaligt spelade Köping in ett nytt mål som jämnade ut till 5-5.

Med mindre än sex minuter kvar av matchen lyckades WSKs Viktor Stunz spela in ännu ett mål som gav tillbaka ledningen till hemmalaget där man i samma stund fick göra sitt första spel i powerplay där Köping fick en utvisning för hårt spel.

Utökningen uteblev men efter ett fulltaligt bortalag jämnade Köping ut matchen till 6-6 med dryga tre minuter kvar, i ett försök att avgöra matchen tog hemmalaget till med en time-out.

Slutsignalen tog ton med 6-6 på poängtavlan vilket lockade fram ett förlängningsspel där första målet vinner.

Efter närmare tre minuters spel i förlängningen begärdes en time-out från bortalaget, trots ett uppsnack var det hemmalaget som fick jubla högst efter att Pontus Hellsing, med assist från Noah Karlsson, spelade in det avgörande 7-6 vilket ger WSK en lyckade inledning med 3 poäng till tabellen.

Visningsbilden är en arkivbild

Resultat WSK Lindesberg-IBK Köping

Slutresultat: 7-6 (3-2, 1-1, 2-3, 1-0)

Publik: –

Målgörare: 1-1 Niklas Carlsson (Viktor Stunz), 2-1 Johan Pettersson (William Svensson), 3-1 Noah Karlsson (William Svensson), 4-2 Pontus Hellsing (Niklas Carlsson), 5-4 Pontus Hellsing (Niclas Fondelius), 6-5 Viktor Stunz (Noah Karlsson), 7-6 Pontus Hellsing (Noah Karlsson)

Nästa hemmamatch: Fredag 16:e oktober vs Kungsörs IBK i Stadsskogsskolans Idrottshall med matchstart kl. 19.30

Publicerad 2 oktober 2020 klockan 22:58

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.

23 april 2026 klockan 13:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 ...

Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

20 april 2026 klockan 14:16 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt ...
18 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
17 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören ...
7 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-04-23 20:41