Lagkapten Martin Eriksson lovade seger och det löftet svek inte. Efter två vilseledande förluster så blev det en efterlängtad hemmaseger på Fritidsbyn, där tabelljumbon HOIF gästade. Efter en mållös första halvlek så kunde Mahad Ali Jimale avgöra med matchens enda mål efter 68 spelade minuter.
Under gårdagens uppsnack så gav IFK Lindesbergs lagkapten Martin Eriksson ett löfte om fin fotboll och tre poäng på hemmaplan under torsdagskvällen. Löftet höll stort och när de nittio minuterna hade passerat så kunde hemmalaget fira in tre nya poäng inför de 235 personerna i publiken.
– Man måste ju hålla det man lovar. Det var riktigt roligt med så mycket folk på plats, det var ett bra tryck, säger Martin Eriksson.
Även om den första halvleken slutade mållös så lyckades Mahad Ali Jimale att sätta in matchens enda mål i den 68:e minuten. Målet är dessutom hans första inom säsongens seriespel, där han fick visa upp sig för säsongens hittills största publiksiffra inom ”femman”.
– Jag tycker att matchen var ganska stabil. Den var lite som vi lovade med fin fotboll, där vi försökte att spela boll så mycket vi kunde. Vi spelade mycket på ytorna bakom deras backlinje och med facit på hand så känner jag att resultatet är rättvist. Med tanke på att vi får fler lägen än HOIF så är det kanske att vi borde få med oss något mål till, men oavsett så var det en viktig seger.
De tre poängen gör att IFK Lindesberg flyttar sig närmare tabelltvåan Askersund, som gick förlorande ur en bortamatch mot Östansjö med 3-0. IFK Lindesberg är därmed enbart en poäng bakom, men har samtidigt Pålsboda en poäng bakom sig i den tidiga tabellen.
– Jag tycker att vi har spelat bra under hela säsongen så här långt, det är målavgöranden som har varit det svåra för oss. Vi varierar mycket mellan kortare och längre passningsspel och det är kul att vi får utdelning på vårt jobb nu.
Resultat IFK Lindesberg-HOIF
Slutresultat: 1-0 (0-0)
Publik: 235 personer
Mål:
1-0 Mahad Ali Jimale (68’)
Nästa match: Torsdagen 25:e maj vs Hovsta i Hovsta IP med avspark kl. 19.00
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.