Lagkapten Martin Eriksson lovade seger och det löftet svek inte. Efter två vilseledande förluster så blev det en efterlängtad hemmaseger på Fritidsbyn, där tabelljumbon HOIF gästade. Efter en mållös första halvlek så kunde Mahad Ali Jimale avgöra med matchens enda mål efter 68 spelade minuter.
Under gårdagens uppsnack så gav IFK Lindesbergs lagkapten Martin Eriksson ett löfte om fin fotboll och tre poäng på hemmaplan under torsdagskvällen. Löftet höll stort och när de nittio minuterna hade passerat så kunde hemmalaget fira in tre nya poäng inför de 235 personerna i publiken.
– Man måste ju hålla det man lovar. Det var riktigt roligt med så mycket folk på plats, det var ett bra tryck, säger Martin Eriksson.
Även om den första halvleken slutade mållös så lyckades Mahad Ali Jimale att sätta in matchens enda mål i den 68:e minuten. Målet är dessutom hans första inom säsongens seriespel, där han fick visa upp sig för säsongens hittills största publiksiffra inom ”femman”.
– Jag tycker att matchen var ganska stabil. Den var lite som vi lovade med fin fotboll, där vi försökte att spela boll så mycket vi kunde. Vi spelade mycket på ytorna bakom deras backlinje och med facit på hand så känner jag att resultatet är rättvist. Med tanke på att vi får fler lägen än HOIF så är det kanske att vi borde få med oss något mål till, men oavsett så var det en viktig seger.
De tre poängen gör att IFK Lindesberg flyttar sig närmare tabelltvåan Askersund, som gick förlorande ur en bortamatch mot Östansjö med 3-0. IFK Lindesberg är därmed enbart en poäng bakom, men har samtidigt Pålsboda en poäng bakom sig i den tidiga tabellen.
– Jag tycker att vi har spelat bra under hela säsongen så här långt, det är målavgöranden som har varit det svåra för oss. Vi varierar mycket mellan kortare och längre passningsspel och det är kul att vi får utdelning på vårt jobb nu.
Resultat IFK Lindesberg-HOIF
Slutresultat: 1-0 (0-0)
Publik: 235 personer
Mål:
1-0 Mahad Ali Jimale (68’)
Nästa match: Torsdagen 25:e maj vs Hovsta i Hovsta IP med avspark kl. 19.00
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.