Lagkapten Martin Eriksson lovade seger och det löftet svek inte. Efter två vilseledande förluster så blev det en efterlängtad hemmaseger på Fritidsbyn, där tabelljumbon HOIF gästade. Efter en mållös första halvlek så kunde Mahad Ali Jimale avgöra med matchens enda mål efter 68 spelade minuter.
Under gårdagens uppsnack så gav IFK Lindesbergs lagkapten Martin Eriksson ett löfte om fin fotboll och tre poäng på hemmaplan under torsdagskvällen. Löftet höll stort och när de nittio minuterna hade passerat så kunde hemmalaget fira in tre nya poäng inför de 235 personerna i publiken.
– Man måste ju hålla det man lovar. Det var riktigt roligt med så mycket folk på plats, det var ett bra tryck, säger Martin Eriksson.
Även om den första halvleken slutade mållös så lyckades Mahad Ali Jimale att sätta in matchens enda mål i den 68:e minuten. Målet är dessutom hans första inom säsongens seriespel, där han fick visa upp sig för säsongens hittills största publiksiffra inom ”femman”.
– Jag tycker att matchen var ganska stabil. Den var lite som vi lovade med fin fotboll, där vi försökte att spela boll så mycket vi kunde. Vi spelade mycket på ytorna bakom deras backlinje och med facit på hand så känner jag att resultatet är rättvist. Med tanke på att vi får fler lägen än HOIF så är det kanske att vi borde få med oss något mål till, men oavsett så var det en viktig seger.
De tre poängen gör att IFK Lindesberg flyttar sig närmare tabelltvåan Askersund, som gick förlorande ur en bortamatch mot Östansjö med 3-0. IFK Lindesberg är därmed enbart en poäng bakom, men har samtidigt Pålsboda en poäng bakom sig i den tidiga tabellen.
– Jag tycker att vi har spelat bra under hela säsongen så här långt, det är målavgöranden som har varit det svåra för oss. Vi varierar mycket mellan kortare och längre passningsspel och det är kul att vi får utdelning på vårt jobb nu.
Resultat IFK Lindesberg-HOIF
Slutresultat: 1-0 (0-0)
Publik: 235 personer
Mål:
1-0 Mahad Ali Jimale (68’)
Nästa match: Torsdagen 25:e maj vs Hovsta i Hovsta IP med avspark kl. 19.00
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.