Lagkapten Martin Eriksson lovade seger och det löftet svek inte. Efter två vilseledande förluster så blev det en efterlängtad hemmaseger på Fritidsbyn, där tabelljumbon HOIF gästade. Efter en mållös första halvlek så kunde Mahad Ali Jimale avgöra med matchens enda mål efter 68 spelade minuter.
Under gårdagens uppsnack så gav IFK Lindesbergs lagkapten Martin Eriksson ett löfte om fin fotboll och tre poäng på hemmaplan under torsdagskvällen. Löftet höll stort och när de nittio minuterna hade passerat så kunde hemmalaget fira in tre nya poäng inför de 235 personerna i publiken.
– Man måste ju hålla det man lovar. Det var riktigt roligt med så mycket folk på plats, det var ett bra tryck, säger Martin Eriksson.
Även om den första halvleken slutade mållös så lyckades Mahad Ali Jimale att sätta in matchens enda mål i den 68:e minuten. Målet är dessutom hans första inom säsongens seriespel, där han fick visa upp sig för säsongens hittills största publiksiffra inom ”femman”.
– Jag tycker att matchen var ganska stabil. Den var lite som vi lovade med fin fotboll, där vi försökte att spela boll så mycket vi kunde. Vi spelade mycket på ytorna bakom deras backlinje och med facit på hand så känner jag att resultatet är rättvist. Med tanke på att vi får fler lägen än HOIF så är det kanske att vi borde få med oss något mål till, men oavsett så var det en viktig seger.
De tre poängen gör att IFK Lindesberg flyttar sig närmare tabelltvåan Askersund, som gick förlorande ur en bortamatch mot Östansjö med 3-0. IFK Lindesberg är därmed enbart en poäng bakom, men har samtidigt Pålsboda en poäng bakom sig i den tidiga tabellen.
– Jag tycker att vi har spelat bra under hela säsongen så här långt, det är målavgöranden som har varit det svåra för oss. Vi varierar mycket mellan kortare och längre passningsspel och det är kul att vi får utdelning på vårt jobb nu.
Resultat IFK Lindesberg-HOIF
Slutresultat: 1-0 (0-0)
Publik: 235 personer
Mål:
1-0 Mahad Ali Jimale (68’)
Nästa match: Torsdagen 25:e maj vs Hovsta i Hovsta IP med avspark kl. 19.00
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.