Lagkapten Martin Eriksson lovade seger och det löftet svek inte. Efter två vilseledande förluster så blev det en efterlängtad hemmaseger på Fritidsbyn, där tabelljumbon HOIF gästade. Efter en mållös första halvlek så kunde Mahad Ali Jimale avgöra med matchens enda mål efter 68 spelade minuter.
Under gårdagens uppsnack så gav IFK Lindesbergs lagkapten Martin Eriksson ett löfte om fin fotboll och tre poäng på hemmaplan under torsdagskvällen. Löftet höll stort och när de nittio minuterna hade passerat så kunde hemmalaget fira in tre nya poäng inför de 235 personerna i publiken.
– Man måste ju hålla det man lovar. Det var riktigt roligt med så mycket folk på plats, det var ett bra tryck, säger Martin Eriksson.
Även om den första halvleken slutade mållös så lyckades Mahad Ali Jimale att sätta in matchens enda mål i den 68:e minuten. Målet är dessutom hans första inom säsongens seriespel, där han fick visa upp sig för säsongens hittills största publiksiffra inom ”femman”.
– Jag tycker att matchen var ganska stabil. Den var lite som vi lovade med fin fotboll, där vi försökte att spela boll så mycket vi kunde. Vi spelade mycket på ytorna bakom deras backlinje och med facit på hand så känner jag att resultatet är rättvist. Med tanke på att vi får fler lägen än HOIF så är det kanske att vi borde få med oss något mål till, men oavsett så var det en viktig seger.
De tre poängen gör att IFK Lindesberg flyttar sig närmare tabelltvåan Askersund, som gick förlorande ur en bortamatch mot Östansjö med 3-0. IFK Lindesberg är därmed enbart en poäng bakom, men har samtidigt Pålsboda en poäng bakom sig i den tidiga tabellen.
– Jag tycker att vi har spelat bra under hela säsongen så här långt, det är målavgöranden som har varit det svåra för oss. Vi varierar mycket mellan kortare och längre passningsspel och det är kul att vi får utdelning på vårt jobb nu.
Resultat IFK Lindesberg-HOIF
Slutresultat: 1-0 (0-0)
Publik: 235 personer
Mål:
1-0 Mahad Ali Jimale (68’)
Nästa match: Torsdagen 25:e maj vs Hovsta i Hovsta IP med avspark kl. 19.00
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.