Även om IFK Lindesberg saknade en av säsongens stora målgörare, Saw Kuly Lo, så fixade laget en rejäl seger på hemmaplan. Fjolårets finspelande Sköllersta IF var inte i samma nivå som IFK Lindesberg trodde på förhand, vilket gav hemmalaget en fin avslutande halvlek som gav tre poäng.
– Vi håller koncentrationen uppe i nittio minuter, berättar Martin Eriksson.
På förhand så lät det som att det skulle bli en spännande match på Fritidsbyn. Under Lindenytts försnack med lagkapten Martin Eriksson, så var gästande Sköllersta IF inget lag som skulle underskattas. Bortalaget höll en god spelnivå under fjolåret och slutade fyra i serien, däremot märktes en skillnad under torsdagens match.
Bortalaget backade helt och lät IFK Lindesberg kontrollera matchen. Förutom att det gav en uddamålsledning redan efter matchens första kvart, så fick hemmalaget även till ett fokuserat spel som gav resultat i den andra halvleken.
– Spelmässigt så gör vi en bra match. Vi håller koncentrationen uppe i nittio minuter och får samtidigt till de enkla målen som vi inte lyckats med innan. Vi kontrollerar spelet och även om jag tycker att det borde blivit högre segersiffror, så var det en skön trepoängare, berättar Martin Eriksson efter matchen.
Ett frågetecken till torsdagens match var att säsongens målgörare Saw Kuly Lo var avstängd inför hemmamatchen. Detta blev däremot aldrig något problem, då andra spelare fick visa upp sig inför ledningen på bänken.
– Lagets tidigare poängkung Loke Laurberg fick göra mål så det är roligt. Sedan fick vi tre mål som görs på samma vis. Vi har tränat mycket om att spela snett bakifrån och nu fick vi till de målen, så det var skönt. Sedan får Sköllersta till en fin frispark efter sextio minuter. Det var ett kanonskott som inte gick att rädda, men det var också det enda de fick med sig.
Matchresultat IFK Lindesberg-Sköllersta IF
Slutresultat: 4-1 (1-0)
Publik: 60 personer
Mål:
1-0 Simon Langarap (16’)
2-0 Hamzah Shawish (50’)
3-1 Loke Laurberg (65’)
4-1 Ahmed Bashir Mohamed (77’)
Nästa match: Måndagen 19:e juni vs IFK Örebro i Fritidsbyn med avspark kl. 19.00
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.