Även om IFK Lindesberg saknade en av säsongens stora målgörare, Saw Kuly Lo, så fixade laget en rejäl seger på hemmaplan. Fjolårets finspelande Sköllersta IF var inte i samma nivå som IFK Lindesberg trodde på förhand, vilket gav hemmalaget en fin avslutande halvlek som gav tre poäng.
– Vi håller koncentrationen uppe i nittio minuter, berättar Martin Eriksson.
På förhand så lät det som att det skulle bli en spännande match på Fritidsbyn. Under Lindenytts försnack med lagkapten Martin Eriksson, så var gästande Sköllersta IF inget lag som skulle underskattas. Bortalaget höll en god spelnivå under fjolåret och slutade fyra i serien, däremot märktes en skillnad under torsdagens match.
Bortalaget backade helt och lät IFK Lindesberg kontrollera matchen. Förutom att det gav en uddamålsledning redan efter matchens första kvart, så fick hemmalaget även till ett fokuserat spel som gav resultat i den andra halvleken.
– Spelmässigt så gör vi en bra match. Vi håller koncentrationen uppe i nittio minuter och får samtidigt till de enkla målen som vi inte lyckats med innan. Vi kontrollerar spelet och även om jag tycker att det borde blivit högre segersiffror, så var det en skön trepoängare, berättar Martin Eriksson efter matchen.
Ett frågetecken till torsdagens match var att säsongens målgörare Saw Kuly Lo var avstängd inför hemmamatchen. Detta blev däremot aldrig något problem, då andra spelare fick visa upp sig inför ledningen på bänken.
– Lagets tidigare poängkung Loke Laurberg fick göra mål så det är roligt. Sedan fick vi tre mål som görs på samma vis. Vi har tränat mycket om att spela snett bakifrån och nu fick vi till de målen, så det var skönt. Sedan får Sköllersta till en fin frispark efter sextio minuter. Det var ett kanonskott som inte gick att rädda, men det var också det enda de fick med sig.
Matchresultat IFK Lindesberg-Sköllersta IF
Slutresultat: 4-1 (1-0)
Publik: 60 personer
Mål:
1-0 Simon Langarap (16’)
2-0 Hamzah Shawish (50’)
3-1 Loke Laurberg (65’)
4-1 Ahmed Bashir Mohamed (77’)
Nästa match: Måndagen 19:e juni vs IFK Örebro i Fritidsbyn med avspark kl. 19.00
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.