Även om IFK Lindesberg saknade en av säsongens stora målgörare, Saw Kuly Lo, så fixade laget en rejäl seger på hemmaplan. Fjolårets finspelande Sköllersta IF var inte i samma nivå som IFK Lindesberg trodde på förhand, vilket gav hemmalaget en fin avslutande halvlek som gav tre poäng.
– Vi håller koncentrationen uppe i nittio minuter, berättar Martin Eriksson.
På förhand så lät det som att det skulle bli en spännande match på Fritidsbyn. Under Lindenytts försnack med lagkapten Martin Eriksson, så var gästande Sköllersta IF inget lag som skulle underskattas. Bortalaget höll en god spelnivå under fjolåret och slutade fyra i serien, däremot märktes en skillnad under torsdagens match.
Bortalaget backade helt och lät IFK Lindesberg kontrollera matchen. Förutom att det gav en uddamålsledning redan efter matchens första kvart, så fick hemmalaget även till ett fokuserat spel som gav resultat i den andra halvleken.
– Spelmässigt så gör vi en bra match. Vi håller koncentrationen uppe i nittio minuter och får samtidigt till de enkla målen som vi inte lyckats med innan. Vi kontrollerar spelet och även om jag tycker att det borde blivit högre segersiffror, så var det en skön trepoängare, berättar Martin Eriksson efter matchen.
Ett frågetecken till torsdagens match var att säsongens målgörare Saw Kuly Lo var avstängd inför hemmamatchen. Detta blev däremot aldrig något problem, då andra spelare fick visa upp sig inför ledningen på bänken.
– Lagets tidigare poängkung Loke Laurberg fick göra mål så det är roligt. Sedan fick vi tre mål som görs på samma vis. Vi har tränat mycket om att spela snett bakifrån och nu fick vi till de målen, så det var skönt. Sedan får Sköllersta till en fin frispark efter sextio minuter. Det var ett kanonskott som inte gick att rädda, men det var också det enda de fick med sig.
Matchresultat IFK Lindesberg-Sköllersta IF
Slutresultat: 4-1 (1-0)
Publik: 60 personer
Mål:
1-0 Simon Langarap (16’)
2-0 Hamzah Shawish (50’)
3-1 Loke Laurberg (65’)
4-1 Ahmed Bashir Mohamed (77’)
Nästa match: Måndagen 19:e juni vs IFK Örebro i Fritidsbyn med avspark kl. 19.00
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.