Det blev ett högt jubel i Lindehov efter att Lindlöven säkrat en seger i den första slutspelsmatchen mot Väsby! 538 personer hittade ner till Lindehov där en mycket jämn och underhållande match tog plats. Lindlöven lyckades däremot att avgöra matchen i den tredje perioden, där man fick in två puckar på en minut.
– Det är små detaljer som avgör matchen och idag var det våran fördel, säger Simon Brännvall.
Det blev en riktig hockeyfest under tisdagskvällen! Hela 538 personer hittade ner till Lindehov, där Röda Korset gästade matchen och fick med sig fina summor till sitt arbete med de drabbade i Ukraina.
På isen blev det en mycket underhållande match, där hemmasupportrarna vid flera tillfället fick taket att lyfta.
– Det är helt underbart! Det är skitkul att det är så många från Lindesberg som kommer och stöttar oss, det är otroligt kul! De är verkligen som en extra utespelare där ute, säger Simon Brännvall.
Väsby visade sig direkt vassa i sitt spel och även om Lindlöven vann alla puckar i matchens första tekningar, fick man istället svårt att ta sig igenom bortazonen. Flera fina skott kom efter Väsbys första utvisning och trots en mållös period, blev det en underhållande och en spelskicklig period.
Även den andra perioden blev underhållande för publiken. Målvaktsspelet från båda lagen var i topp, där Väsbys målvakt stod för briljanta räddningar som, trots öppna mållägen, gjorde det svårt för Lindlöven. Även Jonathan Frykholm var vass i kassen och stängde för flera svåra puckar efter halva perioden.
Bara minuter innan periodvilan kunde Väsby få med sig matchens första mål. Filip Barklund fick direkt därefter ett fint läge mot bortamålet. Pucken räddades med sekunder innan periodens slut.
Lindlöven hade hejarklacken på plats. Foto: Timmy Lundegård
Två mål på en minut: ”Det är det lilla extra som gör att vi trycker dit två puckar”
30 sekunder in i den tredje perioden kom Lindlöven in i matchen. I ett powerplayspel lyckas Tim Alverhag att lura ut Väsbys målvakt från kassen, för att passa över till Anton Björkman som fick fritt framför mål. Bara minuten därefter fick Simon Brännvall marginalerna med sig och kunde peta in pucken under målvaktens ben. Ledningen var säkrad på en minut!
– Jag tycker att vi skapar jättemånga lägen men det är det där sista, lilla extra som jag tycker att vi tar fram i tredje perioden och trycker dit två snabba puckar, säger målskytt Simon Brännvall.
Lagen fick med sig varsina mål med nära fyra minuter kvar av ordinarie matchtid. Trots det så lyckades Lindlöven att stänga kassen. Frykholm var omöjlig i målet, medan resterande spelare vaktade sin zon.
– Jag tycker det är en jämn hockeymatch. Det är två bra hockeylag där ute på isen och varje byte, varje misstag är avgörande i såna här matcher, så jag tycker inte att det är något lag som egentligen hade någon fördel här. Det är små detaljer som avgör matchen och idag var det våran fördel, säger Simon Brännvall.
Segern säkrades inför stort hemmajubel! Lindlöven leder nu slutspelet med 1-0 i matcher och spelar nästa match på fredag, då i Renew Arena.
– Det är klart att det är skönt att ta match ett, men vi har en match kvar. På fredag är det dags igen och då får vi se om vi lyckas att knyta åt säcken, säger Simon Brännvall.
Resultat Lindlöven-Väsby IK HK
Slutresultat: 3-2 (0-0, 0-1, 3-1) Skott: 27-32 (11-13, 6-12, 10-7) Publik: 538 personer (Säsongsbästa i Lindehov!)
Mål: 1-1 Anton Björkman (Tim Alverhag)
2-1 Simon Brännvall (Anton Toolanen, Isak Jonsson)
3-1 Anton Karlsson (Anthony Paskaruk)
Nästa match: Fredag 25:e mars vs Väsby IK HK i Renew Arena med nedsläpp kl. 19.00
Seger för Lindlöven skulle göra att Lindlöven går till semifinal, vid förlust spelas en tredje match.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...