Då var det äntligen dags att vara lat i en hel månad – med gott samvete. Nu tar LindeNytt nämligen en välbehövlig semester och gör så hela soliga och semestriga juli. Det betyder precis som alltid i semestertider att kontoret är stängt och ingen normal nyhetsbevakning sker. Debattsidan är dock självgående och lika aktuell som vanligt tack vare alla er med debattsug i blicken. Som vanligt när semestern stundar lägger LindeNytt upp en backup-plan, en strategi man kan använda om semestervädret blir ”svenskt”. Vid regn och rusk kan några trevliga spel alltid vara uppiggande. Vi tänkte därför dela med oss lite av vår ”vid-dåligt-väder-taktik”. Nedan finns ett antal länkar till olika spel man kan spela direkt i sin dator, utan att behöva installera själva spelet. Det enda man behöver är en webbläsare, och det har du troligtvis om du kan läsa detta;) Ha en mycket trevlig och förhoppningsvis solig sommar. Vi ses igen i augusti.
3D PONG
En klassiker. Spöa datorn i ”bollplankspelet” PONG. Ett spel som passar de flesta med lite känsla i handleden. Alltid lika skoj att spöa ens egen dator i en PONG-kamp. Klurigt och kräver att man verkligen koncentrerar sig när tempot ökar med tiden. Beroendefaktor: 2 Spela>>
Jeopardy
Dags att gnugga geniknölarna. Klassiskt frågesportspel som i Sverige gjort succé i TV4. Istället för att sitta i soffan och svara på Härenstams kluriga frågor/svar, så kan man tillsammans med en vän eller släkting tävla på allvar på webben. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Table Tennis
Lek J O Waldner när regnet står som spön i backen. Lite klurigt bordtennisspel som lätt får en att fastna vid burken när handledsskottet väl sitter där. Ganska snyggt och med bra ljud. Kul grej att även skruvar och riktiga pingisfintar funkar även i grafikform. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Kickups
Prova inte detta om du har lätt för att bli fast i spel. Det är minst lika beroendeframkallande som nikotin och lockande som koffein. Usch vad skoj det är att kicka en fotboll. Ett typiskt spel man kommer på sig själv att tänka: ”bara en gång till, sen ska jag göra något annat”. En tanke som kommer upp många gånger under tiden man spelar detta. Beroendefaktor: 5 Spela>>
Spank the monkey
Titeln låter kanske sjukt, men det är inte ens i närheten av hur sjukt spelet är. I Spank the monkey gäller det helt enkelt att med musens hjälp ”skicka på” en uppblåsbar apa en handflata så hårt man kan. Spelet mäter hastigheten du lyckas få upp och belönar dig med funkmusik när hastigheten överstiger medelmåttet och övergår till ”spanky”. Kul att tävla i tillsammans med en kompis. Beroendefaktor: 2 Spela>>
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.