Då var det äntligen dags att vara lat i en hel månad – med gott samvete. Nu tar LindeNytt nämligen en välbehövlig semester och gör så hela soliga och semestriga juli. Det betyder precis som alltid i semestertider att kontoret är stängt och ingen normal nyhetsbevakning sker. Debattsidan är dock självgående och lika aktuell som vanligt tack vare alla er med debattsug i blicken. Som vanligt när semestern stundar lägger LindeNytt upp en backup-plan, en strategi man kan använda om semestervädret blir ”svenskt”. Vid regn och rusk kan några trevliga spel alltid vara uppiggande. Vi tänkte därför dela med oss lite av vår ”vid-dåligt-väder-taktik”. Nedan finns ett antal länkar till olika spel man kan spela direkt i sin dator, utan att behöva installera själva spelet. Det enda man behöver är en webbläsare, och det har du troligtvis om du kan läsa detta;) Ha en mycket trevlig och förhoppningsvis solig sommar. Vi ses igen i augusti.
3D PONG
En klassiker. Spöa datorn i ”bollplankspelet” PONG. Ett spel som passar de flesta med lite känsla i handleden. Alltid lika skoj att spöa ens egen dator i en PONG-kamp. Klurigt och kräver att man verkligen koncentrerar sig när tempot ökar med tiden. Beroendefaktor: 2 Spela>>
Jeopardy
Dags att gnugga geniknölarna. Klassiskt frågesportspel som i Sverige gjort succé i TV4. Istället för att sitta i soffan och svara på Härenstams kluriga frågor/svar, så kan man tillsammans med en vän eller släkting tävla på allvar på webben. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Table Tennis
Lek J O Waldner när regnet står som spön i backen. Lite klurigt bordtennisspel som lätt får en att fastna vid burken när handledsskottet väl sitter där. Ganska snyggt och med bra ljud. Kul grej att även skruvar och riktiga pingisfintar funkar även i grafikform. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Kickups
Prova inte detta om du har lätt för att bli fast i spel. Det är minst lika beroendeframkallande som nikotin och lockande som koffein. Usch vad skoj det är att kicka en fotboll. Ett typiskt spel man kommer på sig själv att tänka: ”bara en gång till, sen ska jag göra något annat”. En tanke som kommer upp många gånger under tiden man spelar detta. Beroendefaktor: 5 Spela>>
Spank the monkey
Titeln låter kanske sjukt, men det är inte ens i närheten av hur sjukt spelet är. I Spank the monkey gäller det helt enkelt att med musens hjälp ”skicka på” en uppblåsbar apa en handflata så hårt man kan. Spelet mäter hastigheten du lyckas få upp och belönar dig med funkmusik när hastigheten överstiger medelmåttet och övergår till ”spanky”. Kul att tävla i tillsammans med en kompis. Beroendefaktor: 2 Spela>>
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.