Då var det äntligen dags att vara lat i en hel månad – med gott samvete. Nu tar LindeNytt nämligen en välbehövlig semester och gör så hela soliga och semestriga juli. Det betyder precis som alltid i semestertider att kontoret är stängt och ingen normal nyhetsbevakning sker. Debattsidan är dock självgående och lika aktuell som vanligt tack vare alla er med debattsug i blicken. Som vanligt när semestern stundar lägger LindeNytt upp en backup-plan, en strategi man kan använda om semestervädret blir ”svenskt”. Vid regn och rusk kan några trevliga spel alltid vara uppiggande. Vi tänkte därför dela med oss lite av vår ”vid-dåligt-väder-taktik”. Nedan finns ett antal länkar till olika spel man kan spela direkt i sin dator, utan att behöva installera själva spelet. Det enda man behöver är en webbläsare, och det har du troligtvis om du kan läsa detta;) Ha en mycket trevlig och förhoppningsvis solig sommar. Vi ses igen i augusti.
3D PONG
En klassiker. Spöa datorn i ”bollplankspelet” PONG. Ett spel som passar de flesta med lite känsla i handleden. Alltid lika skoj att spöa ens egen dator i en PONG-kamp. Klurigt och kräver att man verkligen koncentrerar sig när tempot ökar med tiden. Beroendefaktor: 2 Spela>>
Jeopardy
Dags att gnugga geniknölarna. Klassiskt frågesportspel som i Sverige gjort succé i TV4. Istället för att sitta i soffan och svara på Härenstams kluriga frågor/svar, så kan man tillsammans med en vän eller släkting tävla på allvar på webben. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Table Tennis
Lek J O Waldner när regnet står som spön i backen. Lite klurigt bordtennisspel som lätt får en att fastna vid burken när handledsskottet väl sitter där. Ganska snyggt och med bra ljud. Kul grej att även skruvar och riktiga pingisfintar funkar även i grafikform. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Kickups
Prova inte detta om du har lätt för att bli fast i spel. Det är minst lika beroendeframkallande som nikotin och lockande som koffein. Usch vad skoj det är att kicka en fotboll. Ett typiskt spel man kommer på sig själv att tänka: ”bara en gång till, sen ska jag göra något annat”. En tanke som kommer upp många gånger under tiden man spelar detta. Beroendefaktor: 5 Spela>>
Spank the monkey
Titeln låter kanske sjukt, men det är inte ens i närheten av hur sjukt spelet är. I Spank the monkey gäller det helt enkelt att med musens hjälp ”skicka på” en uppblåsbar apa en handflata så hårt man kan. Spelet mäter hastigheten du lyckas få upp och belönar dig med funkmusik när hastigheten överstiger medelmåttet och övergår till ”spanky”. Kul att tävla i tillsammans med en kompis. Beroendefaktor: 2 Spela>>
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.