Då var det äntligen dags att vara lat i en hel månad – med gott samvete. Nu tar LindeNytt nämligen en välbehövlig semester och gör så hela soliga och semestriga juli. Det betyder precis som alltid i semestertider att kontoret är stängt och ingen normal nyhetsbevakning sker. Debattsidan är dock självgående och lika aktuell som vanligt tack vare alla er med debattsug i blicken. Som vanligt när semestern stundar lägger LindeNytt upp en backup-plan, en strategi man kan använda om semestervädret blir ”svenskt”. Vid regn och rusk kan några trevliga spel alltid vara uppiggande. Vi tänkte därför dela med oss lite av vår ”vid-dåligt-väder-taktik”. Nedan finns ett antal länkar till olika spel man kan spela direkt i sin dator, utan att behöva installera själva spelet. Det enda man behöver är en webbläsare, och det har du troligtvis om du kan läsa detta;) Ha en mycket trevlig och förhoppningsvis solig sommar. Vi ses igen i augusti.
3D PONG
En klassiker. Spöa datorn i ”bollplankspelet” PONG. Ett spel som passar de flesta med lite känsla i handleden. Alltid lika skoj att spöa ens egen dator i en PONG-kamp. Klurigt och kräver att man verkligen koncentrerar sig när tempot ökar med tiden. Beroendefaktor: 2 Spela>>
Jeopardy
Dags att gnugga geniknölarna. Klassiskt frågesportspel som i Sverige gjort succé i TV4. Istället för att sitta i soffan och svara på Härenstams kluriga frågor/svar, så kan man tillsammans med en vän eller släkting tävla på allvar på webben. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Table Tennis
Lek J O Waldner när regnet står som spön i backen. Lite klurigt bordtennisspel som lätt får en att fastna vid burken när handledsskottet väl sitter där. Ganska snyggt och med bra ljud. Kul grej att även skruvar och riktiga pingisfintar funkar även i grafikform. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Kickups
Prova inte detta om du har lätt för att bli fast i spel. Det är minst lika beroendeframkallande som nikotin och lockande som koffein. Usch vad skoj det är att kicka en fotboll. Ett typiskt spel man kommer på sig själv att tänka: ”bara en gång till, sen ska jag göra något annat”. En tanke som kommer upp många gånger under tiden man spelar detta. Beroendefaktor: 5 Spela>>
Spank the monkey
Titeln låter kanske sjukt, men det är inte ens i närheten av hur sjukt spelet är. I Spank the monkey gäller det helt enkelt att med musens hjälp ”skicka på” en uppblåsbar apa en handflata så hårt man kan. Spelet mäter hastigheten du lyckas få upp och belönar dig med funkmusik när hastigheten överstiger medelmåttet och övergår till ”spanky”. Kul att tävla i tillsammans med en kompis. Beroendefaktor: 2 Spela>>
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.