Då var det äntligen dags att vara lat i en hel månad – med gott samvete. Nu tar LindeNytt nämligen en välbehövlig semester och gör så hela soliga och semestriga juli. Det betyder precis som alltid i semestertider att kontoret är stängt och ingen normal nyhetsbevakning sker. Debattsidan är dock självgående och lika aktuell som vanligt tack vare alla er med debattsug i blicken. Som vanligt när semestern stundar lägger LindeNytt upp en backup-plan, en strategi man kan använda om semestervädret blir ”svenskt”. Vid regn och rusk kan några trevliga spel alltid vara uppiggande. Vi tänkte därför dela med oss lite av vår ”vid-dåligt-väder-taktik”. Nedan finns ett antal länkar till olika spel man kan spela direkt i sin dator, utan att behöva installera själva spelet. Det enda man behöver är en webbläsare, och det har du troligtvis om du kan läsa detta;) Ha en mycket trevlig och förhoppningsvis solig sommar. Vi ses igen i augusti.
3D PONG
En klassiker. Spöa datorn i ”bollplankspelet” PONG. Ett spel som passar de flesta med lite känsla i handleden. Alltid lika skoj att spöa ens egen dator i en PONG-kamp. Klurigt och kräver att man verkligen koncentrerar sig när tempot ökar med tiden. Beroendefaktor: 2 Spela>>
Jeopardy
Dags att gnugga geniknölarna. Klassiskt frågesportspel som i Sverige gjort succé i TV4. Istället för att sitta i soffan och svara på Härenstams kluriga frågor/svar, så kan man tillsammans med en vän eller släkting tävla på allvar på webben. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Table Tennis
Lek J O Waldner när regnet står som spön i backen. Lite klurigt bordtennisspel som lätt får en att fastna vid burken när handledsskottet väl sitter där. Ganska snyggt och med bra ljud. Kul grej att även skruvar och riktiga pingisfintar funkar även i grafikform. Beroendefaktor: 4 Spela>>
Kickups
Prova inte detta om du har lätt för att bli fast i spel. Det är minst lika beroendeframkallande som nikotin och lockande som koffein. Usch vad skoj det är att kicka en fotboll. Ett typiskt spel man kommer på sig själv att tänka: ”bara en gång till, sen ska jag göra något annat”. En tanke som kommer upp många gånger under tiden man spelar detta. Beroendefaktor: 5 Spela>>
Spank the monkey
Titeln låter kanske sjukt, men det är inte ens i närheten av hur sjukt spelet är. I Spank the monkey gäller det helt enkelt att med musens hjälp ”skicka på” en uppblåsbar apa en handflata så hårt man kan. Spelet mäter hastigheten du lyckas få upp och belönar dig med funkmusik när hastigheten överstiger medelmåttet och övergår till ”spanky”. Kul att tävla i tillsammans med en kompis. Beroendefaktor: 2 Spela>>
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.