Trots ett mäktigt och känslosamt framträdande med en egenskriven låt var domarna inte överens efter Chris framträdande, men nu skulle folket få rösta. Under nattens resultatshow skulle Chris äntligen få veta vad den amerikanska publiken tycker, och till hans stora glädje visade det sig att de älskar honom.
De fyra domarna i juryn var splittrade i sin kritik efter Chris framträdande under natten mot onsdag, då varken Howie Mandel eller Simon Cowell var särskilt imponerade av Lindesbergarens låtval. Den här gången hade de dock ingen makt, då det amerikanska folket skulle få avgöra ödet för de tävlande.
Nattens resultatshow av America´s Got Talent blev därmed en riktig rysare. 12 tävlande akter skulle gallras ned till endast 7 som får tävla vidare om chansen att vinna den omåttligt populära tävlingen och därmed kamma hem den lite smått otroliga prissumman 1 miljon dollar.
Det var en märkbart nervös Chris Kläfford som sände live på sociala medier innan det var dags att återigen möta juryn och publiken under nattens resultatshow.
– Jag är riktigt, riktigt nervös! Men jag älskar det, jag känner mig verkligen levande! sade han med ett leende till sina fans.
När det var dags för Chris att få veta om han tagit sig vidare ställdes han mot den unga 13-åriga sångerskan Charlotte Summers och ungdomskören Ndlovu Youth Choir från Sydafrika. Endast 2 av akterna skulle få ett positivt besked.
Det amerikanska folket verkar dock älska Chris lika mycket som den svenska publiken, och röstade honom vidare till semifinal. De två semifinalerna i America´s Got Talent går av stapeln 3 och 10 september, då Chris slåss om en av tio platser i den stora finalen den 17 september.
Fotnot: Chris tävlade i kvartsfinal #2 av totalt 4. 7 bidrag från varje kvartsfinal går sedan vidare till semifinalerna.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.