Trots ett mäktigt och känslosamt framträdande med en egenskriven låt var domarna inte överens efter Chris framträdande, men nu skulle folket få rösta. Under nattens resultatshow skulle Chris äntligen få veta vad den amerikanska publiken tycker, och till hans stora glädje visade det sig att de älskar honom.
De fyra domarna i juryn var splittrade i sin kritik efter Chris framträdande under natten mot onsdag, då varken Howie Mandel eller Simon Cowell var särskilt imponerade av Lindesbergarens låtval. Den här gången hade de dock ingen makt, då det amerikanska folket skulle få avgöra ödet för de tävlande.
Nattens resultatshow av America´s Got Talent blev därmed en riktig rysare. 12 tävlande akter skulle gallras ned till endast 7 som får tävla vidare om chansen att vinna den omåttligt populära tävlingen och därmed kamma hem den lite smått otroliga prissumman 1 miljon dollar.
Det var en märkbart nervös Chris Kläfford som sände live på sociala medier innan det var dags att återigen möta juryn och publiken under nattens resultatshow.
– Jag är riktigt, riktigt nervös! Men jag älskar det, jag känner mig verkligen levande! sade han med ett leende till sina fans.
När det var dags för Chris att få veta om han tagit sig vidare ställdes han mot den unga 13-åriga sångerskan Charlotte Summers och ungdomskören Ndlovu Youth Choir från Sydafrika. Endast 2 av akterna skulle få ett positivt besked.
Det amerikanska folket verkar dock älska Chris lika mycket som den svenska publiken, och röstade honom vidare till semifinal. De två semifinalerna i America´s Got Talent går av stapeln 3 och 10 september, då Chris slåss om en av tio platser i den stora finalen den 17 september.
Fotnot: Chris tävlade i kvartsfinal #2 av totalt 4. 7 bidrag från varje kvartsfinal går sedan vidare till semifinalerna.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.