Trots ett mäktigt och känslosamt framträdande med en egenskriven låt var domarna inte överens efter Chris framträdande, men nu skulle folket få rösta. Under nattens resultatshow skulle Chris äntligen få veta vad den amerikanska publiken tycker, och till hans stora glädje visade det sig att de älskar honom.
De fyra domarna i juryn var splittrade i sin kritik efter Chris framträdande under natten mot onsdag, då varken Howie Mandel eller Simon Cowell var särskilt imponerade av Lindesbergarens låtval. Den här gången hade de dock ingen makt, då det amerikanska folket skulle få avgöra ödet för de tävlande.
Nattens resultatshow av America´s Got Talent blev därmed en riktig rysare. 12 tävlande akter skulle gallras ned till endast 7 som får tävla vidare om chansen att vinna den omåttligt populära tävlingen och därmed kamma hem den lite smått otroliga prissumman 1 miljon dollar.
Det var en märkbart nervös Chris Kläfford som sände live på sociala medier innan det var dags att återigen möta juryn och publiken under nattens resultatshow.
– Jag är riktigt, riktigt nervös! Men jag älskar det, jag känner mig verkligen levande! sade han med ett leende till sina fans.
När det var dags för Chris att få veta om han tagit sig vidare ställdes han mot den unga 13-åriga sångerskan Charlotte Summers och ungdomskören Ndlovu Youth Choir från Sydafrika. Endast 2 av akterna skulle få ett positivt besked.
Det amerikanska folket verkar dock älska Chris lika mycket som den svenska publiken, och röstade honom vidare till semifinal. De två semifinalerna i America´s Got Talent går av stapeln 3 och 10 september, då Chris slåss om en av tio platser i den stora finalen den 17 september.
Fotnot: Chris tävlade i kvartsfinal #2 av totalt 4. 7 bidrag från varje kvartsfinal går sedan vidare till semifinalerna.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.