Det blev seger i säsongspremiären efter en säsong i Division 1, under torsdagen blev det andra siffror. Seriefavoriten OV Helsingborg HK blev det nästa lag att gästa arenan, ett lag som vanligtvis hittas i tabelltoppen framåt våren. Trots ett kärt återseende av hemmalagets Martin Boija på planen, så blev det en tuff match för LIF Lindesberg.
Efter uddamålssegern i säsongspremiären mot IFK Ystad HK på hemmaplan, så kan man sammanfatta LIF Lindesbergs återkomst till Allsvenskan som lyckad. Nivån höjdes däremot till den andra matchen för säsongen, där seriefavoriten OV Helsingborg HK var nästa lag att gästa Lindesberg.
Skånelaget har en bra statistik i Allsvenskan och är vanligtvis vid seriedeltagande, det lag som toppar tabellen till våren. Laget är kommer från en säsong i Handbollsligan och är även vid denna säsong, en av seriens större favoriter.
Trots en tidig tvåmålsledning för hemmalaget så kom Helsingborg starkt. Även om hemmasupportrarna fick se ett roligt återseende från LIF-fostrade Martin Boija som har spelat sina senaste säsonger i Skåne, så blev bortalaget för starkt att rå på.
Redan i halvtid så låg hemmalaget bakom med sju mål, vilket blev svårt att ta ikapp även om LIF Lindesberg blev effektivt i sitt anfallsspel mot matchens slut. Strax inför matchens sista tio minuter så hade hemmalaget spelat ikapp sju mål mot Helsingborgs tre mål, allt under samma tidsspann.
Dessvärre blev det för mycket att hämta in, vilket gav LIF Lindesberg sin första förlust för den nya säsongen som bara har börjat.
Resultat LIF Lindesberg-OV Helsingborg HK
Slutresultat: 29-36 (12-19)
Publik: 586 personer
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk
Mål: Herman Bosson (6), Jesper Nilsson (5), Oskar Cosmo (5), Jesper Gyllby (4), Asso Eliassi (3), Tobias Warvne (3), Joel Karlström (2), Adam Bogren (1)
Matchens Lirare: Jesper Gyllby
Nästa match: Lördagen 30:e september vs VästeråsIrsta HF i Västerås Arena med matchstart kl. 15.00
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.