Det blev seger i säsongspremiären efter en säsong i Division 1, under torsdagen blev det andra siffror. Seriefavoriten OV Helsingborg HK blev det nästa lag att gästa arenan, ett lag som vanligtvis hittas i tabelltoppen framåt våren. Trots ett kärt återseende av hemmalagets Martin Boija på planen, så blev det en tuff match för LIF Lindesberg.
Efter uddamålssegern i säsongspremiären mot IFK Ystad HK på hemmaplan, så kan man sammanfatta LIF Lindesbergs återkomst till Allsvenskan som lyckad. Nivån höjdes däremot till den andra matchen för säsongen, där seriefavoriten OV Helsingborg HK var nästa lag att gästa Lindesberg.
Skånelaget har en bra statistik i Allsvenskan och är vanligtvis vid seriedeltagande, det lag som toppar tabellen till våren. Laget är kommer från en säsong i Handbollsligan och är även vid denna säsong, en av seriens större favoriter.
Trots en tidig tvåmålsledning för hemmalaget så kom Helsingborg starkt. Även om hemmasupportrarna fick se ett roligt återseende från LIF-fostrade Martin Boija som har spelat sina senaste säsonger i Skåne, så blev bortalaget för starkt att rå på.
Redan i halvtid så låg hemmalaget bakom med sju mål, vilket blev svårt att ta ikapp även om LIF Lindesberg blev effektivt i sitt anfallsspel mot matchens slut. Strax inför matchens sista tio minuter så hade hemmalaget spelat ikapp sju mål mot Helsingborgs tre mål, allt under samma tidsspann.
Dessvärre blev det för mycket att hämta in, vilket gav LIF Lindesberg sin första förlust för den nya säsongen som bara har börjat.
Resultat LIF Lindesberg-OV Helsingborg HK
Slutresultat: 29-36 (12-19)
Publik: 586 personer
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk
Mål: Herman Bosson (6), Jesper Nilsson (5), Oskar Cosmo (5), Jesper Gyllby (4), Asso Eliassi (3), Tobias Warvne (3), Joel Karlström (2), Adam Bogren (1)
Matchens Lirare: Jesper Gyllby
Nästa match: Lördagen 30:e september vs VästeråsIrsta HF i Västerås Arena med matchstart kl. 15.00
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.