Ikväll är det äntligen dags igen! Det är tredje gången gillt för WSK Lindesberg, som har fått avbryta de två tidigare säsongerna på grund av pandemin. Inför kvällen så inviger de Lindbackaskolans Sporthall gällande seriespel, där laget håller höga förväntningar om ett kvalspel.
I slutet av säsongen 19/20 var WSK Lindesberg klara för kvalspel mot division 1. Samma dag som kvalspelet skulle påbörjas kom däremot det dystra beskedet att, det då nya viruset Covid-19, börjat att bli allt vanligare i landet vilket ställde in hela kvalspelet. En hel säsong i papperskorgen.
– Vi var riktigt besvikna den dagen, coronan kom snabbt vilket gjorde att hela serien fick ett så abrupt slut. Det blev en tråkig stämning i gruppen som var inställd på målet om en uppflyttning, berättar WSKs lagledare Magnus Lissmats.
Inte heller säsongen därefter blev det någon längre serie. Bara tre matcher in i division 1 så kom beslutet att hela serien ställs in på obestämd tid.
– Man kan säga att det är tredje gången gillt och vi hoppas såklart att vi får spela en full säsong under 21/22.
Inför den nya säsongen så har WSK Lindesberg fått en ny hemmaplan. Tidigare spelades alla seriespelen i Stadsskogsskolans idrottshall men eftersom alla aktiviteter och studier har flyttats till den nya Lindbackaskolan, så gör WSKs division 2-spel detsamma. Fredagens hemmamatch mot Örebro blir därmed Lindbackaskolans Sporthalls första seriespel någonsin.
– Vi flyttade under sommaren och har etablerat oss i Lindbackahallen, där vi hade våra första träningar under vecka 35. Eftersom vi har spelat länge i Stadsskogen så blir det lite som en inkörningsperiod så här i början, det tar ett tag att komma in sig i den nya hallen. Det känns däremot bra. Alla i laget verkar ha etablerat sig bra och allt är helt nytt och fräscht här i hallen.
Trots nästan ett års spelfrånvaro, så känner laget ingen större panik när IBF Örebro Ung kommer för ett inledande besök.
– Vi har inte pratat så mycket om matchen. Vi kommer mest att gå in på planen och göra våran grej. Stämningen i laget känns bra och vi har duktiga spelare som alltid gör det bra, så det känns tryggt inför fredagens match.
– Vi har haft en bra försäsong där vi har gjort några träningsmatcher med bra resultat. Vi har även varit med i två DM-matcher där vi segrade i båda, så det är ingen större nervositet gällande spelarformen. Vi kommer till hemmapremiären med i princip samma trupp som tidigare och har samma målsättningar som vid senaste seriespelet.
Matchguide WSK Lindesberg-IBF Örebro Ung
När: Fredagen 1:a oktober med matchstart kl. 19.30
Var: Lindbacka Sporthall
Inträde: 30:- på plats
Läget i laget:
– Inför den nya säsongen så har vi tappat tre spelare. Bröderna Svanholm har bytt klubb och Viktor Stunz har gått till ÖSK. Däremot har vi fått tillbaka Jacob Lihagen som har spelat tre säsonger i Kumla IBK. Förutom dessa ändringar så är laget i princip det samma som tidigare, meddelar Magnus Lissmats.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.