Ikväll är det äntligen dags igen! Det är tredje gången gillt för WSK Lindesberg, som har fått avbryta de två tidigare säsongerna på grund av pandemin. Inför kvällen så inviger de Lindbackaskolans Sporthall gällande seriespel, där laget håller höga förväntningar om ett kvalspel.
I slutet av säsongen 19/20 var WSK Lindesberg klara för kvalspel mot division 1. Samma dag som kvalspelet skulle påbörjas kom däremot det dystra beskedet att, det då nya viruset Covid-19, börjat att bli allt vanligare i landet vilket ställde in hela kvalspelet. En hel säsong i papperskorgen.
– Vi var riktigt besvikna den dagen, coronan kom snabbt vilket gjorde att hela serien fick ett så abrupt slut. Det blev en tråkig stämning i gruppen som var inställd på målet om en uppflyttning, berättar WSKs lagledare Magnus Lissmats.
Inte heller säsongen därefter blev det någon längre serie. Bara tre matcher in i division 1 så kom beslutet att hela serien ställs in på obestämd tid.
– Man kan säga att det är tredje gången gillt och vi hoppas såklart att vi får spela en full säsong under 21/22.
Inför den nya säsongen så har WSK Lindesberg fått en ny hemmaplan. Tidigare spelades alla seriespelen i Stadsskogsskolans idrottshall men eftersom alla aktiviteter och studier har flyttats till den nya Lindbackaskolan, så gör WSKs division 2-spel detsamma. Fredagens hemmamatch mot Örebro blir därmed Lindbackaskolans Sporthalls första seriespel någonsin.
– Vi flyttade under sommaren och har etablerat oss i Lindbackahallen, där vi hade våra första träningar under vecka 35. Eftersom vi har spelat länge i Stadsskogen så blir det lite som en inkörningsperiod så här i början, det tar ett tag att komma in sig i den nya hallen. Det känns däremot bra. Alla i laget verkar ha etablerat sig bra och allt är helt nytt och fräscht här i hallen.
Trots nästan ett års spelfrånvaro, så känner laget ingen större panik när IBF Örebro Ung kommer för ett inledande besök.
– Vi har inte pratat så mycket om matchen. Vi kommer mest att gå in på planen och göra våran grej. Stämningen i laget känns bra och vi har duktiga spelare som alltid gör det bra, så det känns tryggt inför fredagens match.
– Vi har haft en bra försäsong där vi har gjort några träningsmatcher med bra resultat. Vi har även varit med i två DM-matcher där vi segrade i båda, så det är ingen större nervositet gällande spelarformen. Vi kommer till hemmapremiären med i princip samma trupp som tidigare och har samma målsättningar som vid senaste seriespelet.
Matchguide WSK Lindesberg-IBF Örebro Ung
När: Fredagen 1:a oktober med matchstart kl. 19.30
Var: Lindbacka Sporthall
Inträde: 30:- på plats
Läget i laget:
– Inför den nya säsongen så har vi tappat tre spelare. Bröderna Svanholm har bytt klubb och Viktor Stunz har gått till ÖSK. Däremot har vi fått tillbaka Jacob Lihagen som har spelat tre säsonger i Kumla IBK. Förutom dessa ändringar så är laget i princip det samma som tidigare, meddelar Magnus Lissmats.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.