Efter två raka segrar så blev det inga nya poäng för Linde Volley när Sollentuna gästade arenan. Första setet slutade däremot mycket positivt för hemmalaget, där man efter en jämn kamp om poängen fick med sig en inledande setseger mot tabellfyran. Sollentuna ökade sina växlar och kunde därifrån få med sig samtliga tre poäng.
Med två färska segrar mot RIG Falköping bakom sig, stod det alltid farliga Sollentuna för nästa motstånd i Lindesberg Arena. Skillnaden mellan RIG och Sollentuna är på papper väldigt stor och frågan på förhand var nog främst om Linde kunde utmana även det här laget.
Även om svaret inte blev ett rungande ja, så gjorde Linde Volley ett mycket bra försök och inledde starkt med en inledande setseger.
Efter en jämn kamp med någon enstaka poäng i marginal där lagkapten Laura Reeks blev en stor spelare för hemmalaget, så lyckades Linde till slut att ta ett steg längre än motståndarlaget. Med ställningen 20-17 hämtade Sollentuna ut matchens första timeout och trots en utjämning till 24-23, så kunde Linde Volley avgöra setet.
I början av det andra setet såg det ut som att glädjen kunde fortsätta. Linde Volley började starkt med 2-0 och höll därefter en kvitterad ställning till 6-6. Sollentuna tog däremot över ledningen därefter och kunde snabbt därefter kvittera matchen till 1-1.
Med en matchkvittering gjord så blev det enklare segrar för tabellfyran som tog två nya setsegrar med breda marginaler. Seger i det första setet får däremot ses som ett stort steg framåt för Linde Volley, som nu har åtta matcher kvar efter årsskiftet.
Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 1-3 (25-23, 13-25, 15-25, 9-25)
Publik: 57 personer
Läget i tabellen: Med dubbla segrar mot RIG så placerar sig Linde som näst sist i tabellen. En poäng skiljer till Gislaved som hittas ovanför, medan utslagningsimmuna RIG Falköping placeras sist med tre poäng.
Nästa match: Onsdag 5:e januari vs Örebro i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.