Efter två raka segrar så blev det inga nya poäng för Linde Volley när Sollentuna gästade arenan. Första setet slutade däremot mycket positivt för hemmalaget, där man efter en jämn kamp om poängen fick med sig en inledande setseger mot tabellfyran. Sollentuna ökade sina växlar och kunde därifrån få med sig samtliga tre poäng.
Med två färska segrar mot RIG Falköping bakom sig, stod det alltid farliga Sollentuna för nästa motstånd i Lindesberg Arena. Skillnaden mellan RIG och Sollentuna är på papper väldigt stor och frågan på förhand var nog främst om Linde kunde utmana även det här laget.
Även om svaret inte blev ett rungande ja, så gjorde Linde Volley ett mycket bra försök och inledde starkt med en inledande setseger.
Efter en jämn kamp med någon enstaka poäng i marginal där lagkapten Laura Reeks blev en stor spelare för hemmalaget, så lyckades Linde till slut att ta ett steg längre än motståndarlaget. Med ställningen 20-17 hämtade Sollentuna ut matchens första timeout och trots en utjämning till 24-23, så kunde Linde Volley avgöra setet.
I början av det andra setet såg det ut som att glädjen kunde fortsätta. Linde Volley började starkt med 2-0 och höll därefter en kvitterad ställning till 6-6. Sollentuna tog däremot över ledningen därefter och kunde snabbt därefter kvittera matchen till 1-1.
Med en matchkvittering gjord så blev det enklare segrar för tabellfyran som tog två nya setsegrar med breda marginaler. Seger i det första setet får däremot ses som ett stort steg framåt för Linde Volley, som nu har åtta matcher kvar efter årsskiftet.
Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 1-3 (25-23, 13-25, 15-25, 9-25)
Publik: 57 personer
Läget i tabellen: Med dubbla segrar mot RIG så placerar sig Linde som näst sist i tabellen. En poäng skiljer till Gislaved som hittas ovanför, medan utslagningsimmuna RIG Falköping placeras sist med tre poäng.
Nästa match: Onsdag 5:e januari vs Örebro i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.