Efter två raka segrar så blev det inga nya poäng för Linde Volley när Sollentuna gästade arenan. Första setet slutade däremot mycket positivt för hemmalaget, där man efter en jämn kamp om poängen fick med sig en inledande setseger mot tabellfyran. Sollentuna ökade sina växlar och kunde därifrån få med sig samtliga tre poäng.
Med två färska segrar mot RIG Falköping bakom sig, stod det alltid farliga Sollentuna för nästa motstånd i Lindesberg Arena. Skillnaden mellan RIG och Sollentuna är på papper väldigt stor och frågan på förhand var nog främst om Linde kunde utmana även det här laget.
Även om svaret inte blev ett rungande ja, så gjorde Linde Volley ett mycket bra försök och inledde starkt med en inledande setseger.
Efter en jämn kamp med någon enstaka poäng i marginal där lagkapten Laura Reeks blev en stor spelare för hemmalaget, så lyckades Linde till slut att ta ett steg längre än motståndarlaget. Med ställningen 20-17 hämtade Sollentuna ut matchens första timeout och trots en utjämning till 24-23, så kunde Linde Volley avgöra setet.
I början av det andra setet såg det ut som att glädjen kunde fortsätta. Linde Volley började starkt med 2-0 och höll därefter en kvitterad ställning till 6-6. Sollentuna tog däremot över ledningen därefter och kunde snabbt därefter kvittera matchen till 1-1.
Med en matchkvittering gjord så blev det enklare segrar för tabellfyran som tog två nya setsegrar med breda marginaler. Seger i det första setet får däremot ses som ett stort steg framåt för Linde Volley, som nu har åtta matcher kvar efter årsskiftet.
Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 1-3 (25-23, 13-25, 15-25, 9-25)
Publik: 57 personer
Läget i tabellen: Med dubbla segrar mot RIG så placerar sig Linde som näst sist i tabellen. En poäng skiljer till Gislaved som hittas ovanför, medan utslagningsimmuna RIG Falköping placeras sist med tre poäng.
Nästa match: Onsdag 5:e januari vs Örebro i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.