Efter två raka segrar så blev det inga nya poäng för Linde Volley när Sollentuna gästade arenan. Första setet slutade däremot mycket positivt för hemmalaget, där man efter en jämn kamp om poängen fick med sig en inledande setseger mot tabellfyran. Sollentuna ökade sina växlar och kunde därifrån få med sig samtliga tre poäng.
Med två färska segrar mot RIG Falköping bakom sig, stod det alltid farliga Sollentuna för nästa motstånd i Lindesberg Arena. Skillnaden mellan RIG och Sollentuna är på papper väldigt stor och frågan på förhand var nog främst om Linde kunde utmana även det här laget.
Även om svaret inte blev ett rungande ja, så gjorde Linde Volley ett mycket bra försök och inledde starkt med en inledande setseger.
Efter en jämn kamp med någon enstaka poäng i marginal där lagkapten Laura Reeks blev en stor spelare för hemmalaget, så lyckades Linde till slut att ta ett steg längre än motståndarlaget. Med ställningen 20-17 hämtade Sollentuna ut matchens första timeout och trots en utjämning till 24-23, så kunde Linde Volley avgöra setet.
I början av det andra setet såg det ut som att glädjen kunde fortsätta. Linde Volley började starkt med 2-0 och höll därefter en kvitterad ställning till 6-6. Sollentuna tog däremot över ledningen därefter och kunde snabbt därefter kvittera matchen till 1-1.
Med en matchkvittering gjord så blev det enklare segrar för tabellfyran som tog två nya setsegrar med breda marginaler. Seger i det första setet får däremot ses som ett stort steg framåt för Linde Volley, som nu har åtta matcher kvar efter årsskiftet.
Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 1-3 (25-23, 13-25, 15-25, 9-25)
Publik: 57 personer
Läget i tabellen: Med dubbla segrar mot RIG så placerar sig Linde som näst sist i tabellen. En poäng skiljer till Gislaved som hittas ovanför, medan utslagningsimmuna RIG Falköping placeras sist med tre poäng.
Nästa match: Onsdag 5:e januari vs Örebro i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.