Efter två raka segrar så blev det inga nya poäng för Linde Volley när Sollentuna gästade arenan. Första setet slutade däremot mycket positivt för hemmalaget, där man efter en jämn kamp om poängen fick med sig en inledande setseger mot tabellfyran. Sollentuna ökade sina växlar och kunde därifrån få med sig samtliga tre poäng.
Med två färska segrar mot RIG Falköping bakom sig, stod det alltid farliga Sollentuna för nästa motstånd i Lindesberg Arena. Skillnaden mellan RIG och Sollentuna är på papper väldigt stor och frågan på förhand var nog främst om Linde kunde utmana även det här laget.
Även om svaret inte blev ett rungande ja, så gjorde Linde Volley ett mycket bra försök och inledde starkt med en inledande setseger.
Efter en jämn kamp med någon enstaka poäng i marginal där lagkapten Laura Reeks blev en stor spelare för hemmalaget, så lyckades Linde till slut att ta ett steg längre än motståndarlaget. Med ställningen 20-17 hämtade Sollentuna ut matchens första timeout och trots en utjämning till 24-23, så kunde Linde Volley avgöra setet.
I början av det andra setet såg det ut som att glädjen kunde fortsätta. Linde Volley började starkt med 2-0 och höll därefter en kvitterad ställning till 6-6. Sollentuna tog däremot över ledningen därefter och kunde snabbt därefter kvittera matchen till 1-1.
Med en matchkvittering gjord så blev det enklare segrar för tabellfyran som tog två nya setsegrar med breda marginaler. Seger i det första setet får däremot ses som ett stort steg framåt för Linde Volley, som nu har åtta matcher kvar efter årsskiftet.
Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 1-3 (25-23, 13-25, 15-25, 9-25)
Publik: 57 personer
Läget i tabellen: Med dubbla segrar mot RIG så placerar sig Linde som näst sist i tabellen. En poäng skiljer till Gislaved som hittas ovanför, medan utslagningsimmuna RIG Falköping placeras sist med tre poäng.
Nästa match: Onsdag 5:e januari vs Örebro i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.